Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obnova systému ve w10 nebo kontrola m2 disku na jiném pc?

Známý se dostal do situace, že při startu mu w10 nabídne jen obnovu systému (se zachováním souborů nebo bez). Je tam i pár jiných možností, které nepomáhají nebo je nezkoušel. Nešlo by ten disk dát do jinýho pc kde by se zkontroloval a případně se pokusit o opravu nebo v případě že je ve špatném stavu jen zazálohoval důležité soubory? Nebo jí do toho obnovení což je (jestli to chhápu) reinstalace W10?
Počítač je asi 4-5 let starý s Ryzenem 240g, m2 disk je 500gb od Crutial přesněji to nevím. Je tam i pár dalších ne-ssd disků.

Ano obnova je reinstalacia so zachovanim dat, cize prides o nainstalovane programy, ale napriklad save adresare z hier tam mat budes. Plocha, ci dokumenty zachovane zostanu, instalacne adresare hier tiez a tak pod.
Mozes skusit nebootovat z instalacneho media a pokusit sa o opravu z neho, hlavne ak tam bude moznost pouzit bod obnovy, kde sa len system vrati do urciteho casu (vacsinou par dni dozadu),kedy bol dany bod vytvoreny...data zostavaju zachovane.

Děkuji za pomoc, asi se reinstalaci nevyhnu. O tom bodu obnovy jsem moc neuvažoval, kolega toto nevyužívá. Zkusil jsem to, dokonce tam byl z 25.9 - dva dny před havárií ale to nepomohlo. Ještě jednu drobnou otázku - windows nabízí tu obnovu i z cloudu, myslí se tím nějakej veřejnej cloud MS, nebo to musí být vlastní záloha na mým cloudu ?

Nešlo by ten disk dát do jinýho pc kde by se zkontroloval a případně se pokusit o opravu nebo v případě že je ve špatném stavu jen zazálohoval důležité soubory?

i to je možné. samozřejmě to nesmí startovat jako bootovací disk, ale až jako druhý, a deska musí mít 2 sloty m.2
anebo jde zkontrolovat / zálohovat v pouzdru usb pro nvme disky.

Děkuju, přesně to jsem potřeboval vědět. Zkusil jsem to a podle crystaldiskinfo je disk v pořádku (92) a také kontrola disku na něm nenašla žádnou chybu. Mělo by nějaký význam spustit ten program kontrola disku z příkazovýho řádku a přidat tam nějaky parametry? Podle mě je to totéž.
Ani bod obnovení nepomohl, vypadá to, že se té přeinstalaci nevyhnu. Každopádně děkuji za pomoc.

kontrola disku default testuje jen souborový systém, ne povrch disku / schopnost zápisu a čtení, mohlo by to stačit. pak záleží na parametrech v tom příkazovém řádku.
podle crystaldiskinfo je disk v pořádku (92)
těch 92 má být asi odhadované procento životnosti. ty čísla jsou asi ze zapsaných dat a bývají spíš pesimistická.

nevím co si ms představuje pod obnovou z cloudu, možná tak privátní data, ale tobě selhává už boot systému, to spíš řešit reinstalací se zachováním dat.

píšeš že tam máš i další disky: pro legraci bych je odpojil, jestli start bez nich proběhne korektně (a není třeba bootloader na jiném disku, kde nemá být)

Tak se nezadařilo. Zkusil jsem ten cloud, stáhlo se to, ale v průběhu instalace tak v 68 procentech se to přerušilo, napsalo to vrácení změn a na konci hhláška, že se objevily problémy a obnova neproběhla.
Jedinou možnost vidím zálohovat co se dá na jiným pc a cely to přeinstalovat. Můžu ještě zkusit orientačně nainstalovat w10 na jiný disk jen abych zjistil, jestli to proběhne a není-li tam nějaký další problém.

Tak jsem nainstaloval w10 na svůj disk bez sebemenších problémů. Ten původní jsem připojil přes pci-e redukci a zatím to funguje. Nechám známýho ať si to zkopíruje , nainstaluje co potřebuje, potom to naklonujeme na jeho disk a ten svůj necháme jako zálohu. Všem děkuji za pomoc.

Napadlo mě použít starý dobrý hd tune a tam byla položka data error označena jako warning, hodnota 80. Když jsem dal skenovat našlo to hned v prvním řádku jeden červený čtvereček. Vypadá to, že ten disk přece jen začíná odcházet.
Myslím, že čas tuto otázku/problém vyřešil sám.