Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Budget pc

Ahoj, zkouším stavět svůj první budget počítač. Co na to říkáte? Je to v pohodě nebo jsem něco přehlídl a je tam chyba. Převážně na hraní fps multiplayer her.

CPU - Intel Core i5-12400F
Chladič CPU - ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Základní deska - ASUS PRIME B760M-A WIFI D4
GPU - GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G LHR
RAM - Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Beast Black
SSD - Kingston FURY Renegade NVMe 2TB
Case - GIGABYTE C301 GLASS WHITE
Zdroj - GIGABYTE P550B

Změna kategorie, původně: Hardware (host)

Ohánět se s CPU se skoro 2x dražším tak ok no .. to už si může rovnou doplatit za i Intel Core i7-12700KF
V Gamming (FPS) i zde Ryzen 5 8400F ta i5 v hodne pripadech předhání a že by byla 5600 ve hrách výkonnější bych také zrovna neřekl.
Jinak je zcela zbytečné doplácet o proti verzi 5600 za 5600X.

65W jak 65W, až na zminovaní W ve špice a Turbu, ale to je u Ryzenu ekivalent v default aktivovaný AMD's Precision Boost který pretaktovavá CPU což pri te same špice dela skoro stejné W. U te i7 by to bylo pravděpodobně v neprospěch Intelu ano.

Ale chápu, člověk pustí Google, napíše i5 12400F vs Ryzen 5 8400F, otevře prvni syntetický test co vidí a toho se drží, chapu, nevyvracím..
Za mně, je pro herní ucel i5 12400F za 2 899,- má velmi dobrý poměr cena výkon i k GPU RTX 3060 pasuje zcela perfektně bez nějakého throttles jak na straně CPU, tak GPU.

Zopakuju - vykašlete se konečně na ty AC34, nejsou to nijak extra dobré chladiče. Zdroj Seasonic nebo BeQuiet. Osobně bych to spíš postavil na AMD, a SSD bral od výrobce křemíků, ne od lepičů z čehokoliv = vybrat něco od WD, Samsung, Crucial. (osobně dobrá zkušenost třeba s WD Black SN850X)

Já mám všeobecně s Kingstonem problém, že nikdy nevím co od nich dostanu. OK, teď to může být dobré SSD - ale čert neví z čeho slepí další várku. Dělaj to celkem běžně u pamětí (stalo se mi že se stejným PN přišli úplně jiné a nekompatibilní) = nevěřím jim preventivně ani u SSD.

O třeba nějakém Adata vůbec nemluvě - ti taky měli kdysi několik "dobrých SSD za dobrou cenu", a pak najednou...

v letech kolem covidu měli průser s osazováním náhradních/pomalejších pamětí úplně všichni výrobci, včetně slovutného výrobce vlastního křemíku samsung.
nefungovaly subdodávky, v asii polozavřené přístavy, chybějící kontejnery, lodě, na trhu se u všech výrobců objevovaly shity osazené vším možným. tam jsi mohl udělat špatnou zkušenost s čímkoliv.

Za mě fajn, ale proč nevezmeš AMD? Za stejnou cenu bys měl větší výkon. Jedinou výtku mám ke zdroji. Bral bych určitě Seasonic. Na některé typy je záruka 5 nebo 10 let a jsou vážně kvalitní. Chybu tam ale nikde nevidím, fungovat to bude. Asi bych vzal lepší grafiku a přidal ještě klasický mechanický disk na data, filmy atd., ale to už by bylo asi nad rozpočet.

zdroj: chce lowcost a ta 3060 není bůhvíjaká zátěž, ten gigabyte se z té dolní cenové hrůzy dá přežít.

filmové hdd vysomruje zdarma (mě tu leží 1tb disky ze století páry a nikdo je nechce ani zadarmo, leda rozebrat na magnety)

Za mě fajn, ale proč nevezmeš AMD

Zeptám se tě na tu samou otázku co Hosta, by me zajímalo, na Gaming zu tu cenu (ňákých 2 899 Kc) jaký AMD procesory máte přesně k RTX 3060 namysli ?
Ty bez podpory PCIe 4.0 neberu vůbec v potaz.

Nepočítaje fakt, ze majitelům OS Windows 11 MS nějaký ten výkon u Ryzenu ubral, teda až na ty co si nainstalovali KB5041587

Nevím v jakém hraje rozlišení, ale šlo by ušetřit zvolením RX6650XT (zde bych doporučil minimálně SWIFT 310 s TrioFAN), ale Nvidia ma některé výhody jako DLSS, osobně ale u AMD ten Radeon Software nemohu nějak vystát.