Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nefunguje klaves makcen

Dobrý deň, prosím o pomoc, ak ste sa s tým niekto stretli. V poslednom čase, cca dva týždne, čiže od konca septembra, mi prestal fungovať kláves mäkčeň, ked potrebujem napísať ď, veľké písmená s mäkčeňom, napíše ho bez mäkčeňa, len d, C, S, akoby som mäkčeň vôbec nestlačila. Musím písmená vkladať cez klávesovú skratku alebo cez kontrolu pravopisu a je to veľmi otravné. Chyba na 1000 percent nie je v klávesnici, stalo sa nám to v práci 4 kolegyniam na 6 rôznych počítačoch, iba domácich, v práci to zatiaľ funguje. Bola teraz dosť veľká aktualizácia Windowsu, asi sa to stalo po nej. Máte s tým skúsenosť a ako to vyriešiť? Dakujem veľmi za pomoc

Řešení:

Zdravim Vas, dakujem za vsetky rady, odhalili sme problem, sposobuje ho Rustdesk. Ano, pocitace prilezitostne pouzivame na pracu z domu a na zdielanie plochy sme zacali pouzivat Rustdesk a odvtedy vznikol tento problem. Nainstalovany sme ho mali asi rok a pol a za ten cas sme ho niekolkokrat pouzili, ale ziadny problem sme si dovtedy nevšimli, takze nam nenapadlo spojit si to prave s týmto. Ale je to ono, takze uz to riesime :) Este raz vdaka aj za vsetky tipy.

Pardon, je to Windows 10, verzia 22H2. Skúsim tú aktualizáciu odinštalovať, či to zaberie. Aj naši IT v práci sa tomu čudujú, ja neviem, či sme jediné 4 na svete, čo majú tento problém :-), preto som skúšala, či sa nájde niekto, komu sa to tiež stalo len tak z ničoho nič.

Aktualizácia asi s tým nebude mať nič spoločné - rovnakú zostavu mám i ja a všetko funguje.
Ale pokiaľ nejde "mäkčeň" - teda klávesa (so Shiftom) ˇ a bez neho ´ sa tie to nezobrazí - problém môže byť HW chyba (ale to pochybujem, aby sa to stalo na 4-roch PC naraz). Tá rada o kontrole je na mieste.

Anglickú klávesnicu ani nemám nainštalovanú. Kontrola malwaru pomohla, teraz mi to ide, len to isté sa mi stalo minulý týždeň, keď to nefungovalo, urobila som kontrolu antivírusom, ktorý mám nainštalovaný (F Secure Safe), fungovalo to asi 3 dni, potom to pri ďalšom zapnutí počítača zase nešlo a už ani kontrola nepomohla. Takže sa zdá, že to pomáha len dočasne, uvidíme, nakoľko pomôže táto posledná kontrola.

Dakujem, tak budem dufat, ze uz to pojde :) Ja som v tomto uplny laik, keby sa to stalo iba mne, tak sa este az tak necudujem, ale velmi divne na tom bolo, ze sa nam to stalo vsetkym styrom nezavisle od seba, prva kolegyna nasla na fore nejaku davnu debatu, ze to moze byt virus, tak vypla domaci pocitac a zapla notebook, ktory inak malo pouziva, a tam to iste. Tak sme predpokladali, ze to bude nieco, co sa stalo viacerým, ale nikto iny v okoli taku chybu nema, aspon o tom nevieme 🙂

nákaza se může šířit přes společné dokumenty jako makro nebo zabudovaný skript. taky se dá nakazit z webových stránek přes podvrženou reklamu. dokonce i malá firma může mít svůj web (třeba na nezáplatovaném wordpressu) nakažený spywarem.
čili nějaké cesty k nákaze více pc jsou.
bohužel ty jednoduché rady ke kontrole běžným antivirem nejsou už 10-15 let účinné.

Odpoved sice nemam, ale otazku ano...preco takyto problem neriesi vas iteckar a ked ho nemate preco si nejakeho nezavolate?
Ked sa vam pokazi auto tiez to skusate najprv riesit svojpomocne?
Trosku nerozumiem preco sa vytraca logika, ze ka mam problem volam odbornika v danej oblasti, co vedie v drvivej vacsine pripadov k jeho efketivnemu vyrieseniu.

Vzhladom na to, ze debatuju o problemoch na domacich pc predpokladam, ze tieto pc sa pouzivaju na pracu a maju home office, takze trvam na zavolani odbornika;o).
Niezeby sme tu my zrovna neboli, ale to treba riesit osobne/telefonicky, pretoze v tkaomto pripade mam hned milion otazok ako pracujete z odmu, pouzivate vpn, mate antivir, deje sa to vo vsetkych aplikaciach, je to lokalny problem, ci problem vzdialeneho pc (RDP)...atd.
A to tu z nej nedostaneme, mozno tak do vianoc.
Idealne je mat pristup do jej pc a mozno by to bolo do par minut vyriesene.

Zdravim Vas, dakujem za vsetky rady, odhalili sme problem, sposobuje ho Rustdesk. Ano, pocitace prilezitostne pouzivame na pracu z domu a na zdielanie plochy sme zacali pouzivat Rustdesk a odvtedy vznikol tento problem. Nainstalovany sme ho mali asi rok a pol a za ten cas sme ho niekolkokrat pouzili, ale ziadny problem sme si dovtedy nevšimli, takze nam nenapadlo spojit si to prave s týmto. Ale je to ono, takze uz to riesime :) Este raz vdaka aj za vsetky tipy.