Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nová grafická karta

Zdar,
blíží se Vánoce a synek by určitě ocenil novou grafickou kartu.
Jelikož v aktuálních grafárnách nemám přehled, opět se zeptám těch, co ho určitě mají.
Aktuální sestava - Ryzen 5 5600x, zdroj 400W Corsair, grafika nVidia 1050Ti
Monitor 1920x1080.

Rád bych, aby nová grafika měla nejen větší výkon, ale pokud možno menší spotřebu a tím pádem i méně hlučná. I proto jsem tehdy kupoval nVidii, protože ani nepotřebovala externí napájení.
Jestli AMD, nebo nVidia, je mi fuk. Jde o to, aby výměna měla z hlediska výkonu smysl.
Rozpočet tak asi 5 tisíc Kč, snad to bude na něco stačit.

Jako, s tim limitem a pozadavky imho nic moc jineho nez RTX3050 nevymyslis. A to je stasny kastrat. Ale oproti GTX1050 porad delo, no. Oproti jinym dnesnim kartam hrozna bida, ale - hele, ja ji mam v domacim PC, neb na nem prakticky nehraju, a na nejaky PS, akceleraci videa atd. je uplne v pohode. Vem aspon s 8GB.

RTX 3050 je to nejhorsi co Nvidia za ucelem hrani posledni dobu vydala, na hrani je k nicemu, dokonce patri mezi nejhorsi s pomerem $>FPS.

Pro tvuj rozpocet, bych ti doporucil Radeon RX 6650 XT (s podporu FSR 3.0, DX12 Ultime, PCIe 4.0) coz je pretocena verze RX 6600XT https://www.alza.cz/xfx-speedster-swft-210-radeon-rx-6650-xt-core-d7811714.htm 5 999,-
Jen pro predstavu, model RX 6650XT seš výkonem před RTX 3060
RX6650XT je dělaná pro hrani na 144Hz nastaveni Ultra v FHD, ale i na 1440p pri nastaveni Hight/Normal bez RayTracing ve vetsine her jede na 80/120FPS.

Vuci tve dosvadni 1050Ti je tak o 280 > 300% vykonejsi coz je slusnej Upgrade.

Pak vyrobce si zvol sam dle preferenci. U XFX je IMHO nejlepsi model MERC308 co nejde ani slyset + Zero FAN profil (na GPU se netoci FANs kdyz neni v zatezi), ty 308 znam docela dobre.
Spotreba je mala ~ 170W, na napajeni je ale potreba 1x 8PIN. Alternativa s menší spotřebou RX6600 která je vyjonejsi jak 3050.

Krome toho dosavadni CPU Ryzen 5 5600x nebude mit na 6650XT zadny negativni dopad v throttlingu (omezeni vykonu GPU procesorem)

Díky za tipy, takže prohledat řadu RX 6600, pokud jsem to pochopil správně.
170 W mi nepřijde málo, když vezmu v úvahu, že ta nVidia má 75 W. Na RX6600 mi dotaz na Google dává výsledek okolo 135 W, což už je přijatelnější, takže tohle by mohla být cesta, kterou půjdu.
Když shrnu celkovou spotřebu, tak jsem upgradem PC ubral spotřebu procesoru (FX8300 měl okolo 100 W), takže teď tu úsporu překlopím do grafiky.

Za me RX 7600/6600 (rozdil 10>20 FPS), nebo verzi RX ** XT.

Zrovna dávám na stole dohromady jedno PC s Ryzen 3600 a zmíněnou RX 6650XT.
Při zátěži ukazoval něco okolo 36 otáček, v podstatě nešla slyšet. (tam mám totiž nasazenej jenom stock CPU cooler od AMD který to přeřval)

Na zkoušku jsem zkusil postarší 400W Corsair a v 100% zátěži (testováno přes zátěžový test PSU v OCCT na 10 minut) reálná spotřeba nepřesáhla 260W (130W > 210W při hraní v QHD@120Hz) měřené přímo na el . zasuvce. (můžu ti poslat screen z GPU-Z k porovnání pri 100% zátěži jestli si to chceš nějak porovnat s tvou dosavadní, rpm, teploty,spotřeba)

I na 300W bys byl na nějakých 70-75% což ti dává 25% rezervu což je tak akorát jako akceptovatelné minimum v případě že na tom PC nebude provadeno OC.

Řada GPU, jestli můžeš, zakup radeji XT verzi RX 6600XT jak RX 6600. Zkoušel jsem 4 modeli a nevzpomínám si že by i genericka verze byla hlučná.
Ale i s tou levnější verzi RX 6600 budeš mít ~dvojnásobek FPS coz uz je v základĕ hodně slušný. Jestli budeš v brzké době Upgradovat na QHD nebo 144Hz doplatil bych si za tu TX.

8 GB VRAM ti musí v FHD stačit na 99% dnešních her. 128-bit memory BUS se muze zdat pomaly v papírovém porovnávání, ale zcela stačit, AMD u tohoto chipu používá ke snižení zátěže bandwitch "AMD Infinity Cache". (zkratka chip/cache na GPU ktery místo posílání dat do VRAM přes BUS/bandwich ho uloží do cache)

PS: Jestli máš chipset typu B550, s touto GPU + CPU Ryzen 5 5600 uz dokážeš vyuzit i nějaké odvětí PCIe 4.0 jako ResizeBAR, SAM (smart acces memory) kde ma CPU přímo přístup do paměti GPU, zkrátka v některých případech nake to FPS navíc zdarma..

.. jo jinak tyto GPU kupuju pres Amzaon.de, nabidku v Cr neznam, ale na amazon jsou za dobrou cenu. (RX 6600 za ~200 euro / 5 000Kc) s moznosti navratu.
Treba 239 Euro za RX 6650 XT je zadarmo