Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s Notebookom

Moj kamarat ma poprosil,ci mu neviem pomoct s jeho notebookom,ma starsi BENQ,a problem je v tom ze mu nejde spustit,cim myslim ze vobec nic,po zapnuti nabehne hlaska BOOT DEVICE,a volby HARD DISK DRIVE,CD/ROM/DVD DRIVE,FLOPPY DISK DRIVE a LAN BOOT,dole je este pisaneze enterom vykoname zvolene,ale nic sa nedeje,len vyhodi hlasku media cabel check,a zase spat.mechanika vobec nefunguje,preinstalovat widows/XP/ sa neda,jedine mozem vstupit do BIOSU,a to je vsetko co sa da.chcel by ho zpojadnit aspon na net,tak nevieme kde je problem.za kazdu radu vopred dakujem..

V BIOSe je zdetekovany ten harddisk a CDROM? Je v tom notebooku vobec nejaky harddisk?
Mozes skusit v BIOSe load defaults a save&exit a pozriet sa do BIOSu znova ci to zdetekoval. Ak BIOS nedetekuje HDD ani CDROM tak ma HW problem (vadny motherboard alebo disk alebo CDROM). Skusit vytiahnut mechaniku a HDD a skusit v inom PC cez redukciu alebo skusit iny disk v tom NB.

ako zistim ci je hardisk?nie je moj ten notebook,jedine co viem ze vlastne zacala nepracovat mechanika dokocnca vobec nejde otvorit,no slusil som defaultne nastavenia to bolo prve,ono tam vypise v sekcii system boots,4 tabulky kde si mma nastavit prvy druhy a atd nastavenia primarneho bootu ale neustale ma to vyhadzuje aj tak avypisuje
pxe MOF exciting PXE rom a stale rovnako...

Vypisuje v BIOSe nieco nejaky typ/nazov HDD, napr. u "primary master" alebo co tam v BIOSe je?
Ak nie tak to rozoberes a pozres sa ci je tam disk prip. skusis iny alebo na to nesahaj a odnes do opravy (pravdepodobne doska v haji, oprava draha).

P.S. a precitaj si ten prispevok po sebe, ty by si z toho nieco pochopil? Lebo ja som 90% z toho co pises nepochopil. Skus pouzivat jednoduche vety, podmet, prisudok, a pekne ukoncovat vety bodkou :)

no notebook ma styri roky vypisuje len boot device a tie zlozky co som pisal,nic viac,ked idem do biosu vypisuje na boot boot sequence 1st boot device atd vsetko je rovnake len si mam nastavit teda nejaku volbu ktora bude v primarnom..neviem ci to nie je s mechanikou,necita asi dva mesiace achapem ze doziva,ale len ci by sa to nedalo spojazdnit na net..

Ale mna nezaujima boot sequence, ale ci v BIOSe je rozpoznany harddisk (ci je tam vypisany nejaky typ a velkost HDD, zvycajne na prvej obrazovke v BIOSe).
Ked neni, tak proste HDD BIOS nevidi, tak jak ma z neho bootovat, ked HDD neexistuje???
Ked BIOS HDD nevidi, tak treba skusit v prvom rade vytiahnut tu CDROM z notebooku (zvycajne na to byva len jedna skrutka vid navod k NB), ak to nepomoze tak je v haji aj harddisk alebo doska notebooku. V tom pripade mas smolu, bez funkcneho HDD tam tazko nieco nainstalujes. HDD sa da skusit iny, uz som to pisal. Ak nemas iny tak mas tiez smolu :)

P.S. s tvojimi znalostami to nerozbehas, zabudni na to.

samozrejme to neni napisane aky harddisk,to jedine vypise co som napisal,boot sequence,a styri moznosti,tak skusim vybrat mechaniku?dost sa kyve mozno nie je spravne nasadena.ja viem ze pisem ako mongol,ale popisujem veci ktore vidim,cize vlastne je problem ze nedetekuje OS preto lebo je HDD v haji?ziadny navod nemam ani nic,o co sa opriet,tak idem srobovat,nic nie je v zaruke,dik za info.

To nie je chybova hlaska ale oznam ze zo siete (LAN) nemoze nabootovat lebo nenasiel ziaden bootserver.
Ries si ten harddisk a CDROM aby ich BIOS rozpoznal (v BIOSe ti musi vypisat ze HDD blabla napr. western digital XYZ 30GB) a aby z nich aj nabootoval. Ked to riesit (vymena HDD za iny na skusku apod) nemas ako, tak nechapem preco s tym notebookom nieco robis.

Alebo doska (IDE konektor alebo kontroller apod). Hlavne ak nenajde ani CDROM tak je problem asi v doske. Skus iny HDD ak mas alebo nabootuj z nejakej bootdiskety DOS a pozri sa napr. fdiskom ci vidis nejaky disk, alebo daj to niekomu kto je expert na PC nech sa na to pozre, alebo predat nejakemu expertovi-bastlerovi za par supov alebo vyhodit.

No nenájde mi nič,ani CD-Rom,ani HDD,v Biose mi vypisuje,ze IDE Primary,disabled,aj secondary.Floppy drive none.ako by ten notebook nič nemal.ma inak udivuje ze ten BIOS ma strašne málo položiek.pakticky nič tam nie je.asi máš pravdu,treba ho vyhodiť,lebo je aj problém ho zapnúť,a musí byť stále na nabíjačke,a koncovka nie je stabilná,občas sa aj vypne sám od seba.Dakujem za pomoc.

Skus v tom BIOSe u primary master ked sa to da nastavovat tak nastavit tam "Auto" namiesto "None" a restart. Alebo v BIOSe dat load defaults a save&exit.

Ked v nom nefunguje polovica veci tak je asi v haji nejake napajanie 5V pre disk,mechaniku atd na doske, tazko povedat, to sa musi merat alebo skusat nahradne komponenty...

Skúsil som to,dať defaultné nastavenie/v ponuke je aj originálne/neviem aký je rozdiel,ale nič sa nezmenilo,a to nastavenie,u primary master neexistuje,len mi vypíše ten udaj že je disabled,a nemám ako to prestaviť na iné,absolútne nič sa nedá nastaviť..nepomohlo by vybratie a opätovné zapojenie HDD?

boze moj, kazdy notebook ho ma inde :) Niekedy (asi aj u teba) je pod klavesnicou niekedy sa vytahuje zboku, niekedy sa k nemu treba odstat kompletnym otvorenim NB zospodu. Ten NB mas odkial? Niekedy sa NB v bazaroch predava bez HDD.
Bud si najdi nejaky service manual k tomu tajnemu NB googlom, alebo pozeraj sa na to a rozmyslaj ze ako sa to rozobera.
2.5" disk sa da pripojit do PC pomocou redukcie 2.5"->3.5" IDE.
P.S. ked sa pytas taketo kraviny tak nechapem co s tym NB robis. To nie je robota pre dobrodruhov ale len pre expertov ptz laik len narobi skodu a na 99.99% nic s notebookom neporiesi.

Ja som písal že ten Notebook nie je moj,prvykrát ho vidím naživo/chvalabohu/ja som sa len snažil získat nejaké info že čo mu može byť,ja vobec neviem nič o notebookoch,nechcem ho teda opravovať,samozrejme.ale vybrat HDD by som dokázal len neviem kde bývaju,ale vidim ze može byť všade:)ale HDD asi mal ked fungoval,4 roky,vlastne byvalý majiťel si kupil nový,a ten nechal tak.no lepšie je mať pc,notebooky su nejaké divné,diky že si písal,vrátim ho jeho majitelovi,nech si s nim robi čo chce:)