
CAT45 zásuvky
Umíte mi někdo říct jaký je fyzický rozdíl mezi cat 5e a cat6a zásuvkami např. od legrandu. Kabely mám natahané cat6a tak jestli se vyplatí i zásuvky k tomu jelikož je tam 200kč rozdíl.
Díky.
Umíte mi někdo říct jaký je fyzický rozdíl mezi cat 5e a cat6a zásuvkami např. od legrandu. Kabely mám natahané cat6a tak jestli se vyplatí i zásuvky k tomu jelikož je tam 200kč rozdíl.
Díky.
| Předmět | Autor | Datum |
|---|---|---|
| CAT45 zásuvky NEEXISTUJÚ! Ale existujú zásuvky RJ 45 - a rozmery sú TYPIZOVANÉ - t.z. každý výrobca… yYy 03.11.2025 07:27 |
yYy | |
| Taky bych nečekal propastný rozdíl. 5e nebo 6a. 6 by měly být stíněné. Je to doma, není to žádný rea… poslední mll 11.12.2025 15:59 |
mll |
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
CAT45 zásuvky NEEXISTUJÚ! Ale existujú zásuvky RJ 45 - a rozmery sú TYPIZOVANÉ - t.z. každý výrobca musí rozmery dodržiavať. Spôsob (konštrukčný) napojenia kabeláže zásuviek však môže byť rozdielny podľa výrobcu.
CAT 5e/CAT6 je však už o rýchlosti prenosu dátových signálov v KÁBLOCH. Popis pri tých zásuvkách (CAT5e/CAT6) je len marketingová reklama - rozdiel je často aj v konektoroch v tých zásuvkách (Cu - Cu pozlátené - Fe pomedené ....) a len označujú, aký prechodový odpor (a teda straty a utlmenie) tam bude.
Takže - pre domáce použitie pre kabeláž CAT6 kľudne môžeš použiť aj (označované) zásuvky CAT5e (ale to označovanie je fakt blbosť - ako som spomínal - je to RJ45!!!).
Taky bych nečekal propastný rozdíl. 5e nebo 6a. 6 by měly být stíněné. Je to doma, není to žádný real-time řídicí systém, co by musel mít rychlý a bezchybný přenos (prostě se sem tam nějaký paket zopakuje). A záleží kolik toho dotyčný po drátech tahá. Gigavit snad stačí, nebo donedávna bohatě stačil, počítač nedokázal komunikovat rychlejc, dneska už dokáže, ale je otázkou jak často je potřeba tahat tolik dat, aby to představovalo úzké hrdlo.
Nejlepší by asi byly pozlacené kontakty (kvůli korozi), ale ono s tím jak se šetří zlatem ho tam je tak málo, že se ošoupe (zlato je dost měkké) a stejně tam je holá měď nebo dokonce železo.
To mě takhle blbnul jeden konektor. Nejdřív se blbě navazovalo spojení, pak už vůbec. Pozlacený, teda asi někdy dávno byl. Ale už byl zelený od měděnky. Tak jsem ho oškrábal do kovového lesku a zase je pokoj.
Přechodový odpor bude v útlumu signálu ta nejmenší složka. Pokud neni konektor totálně zkorodovaný.
Horší by bylo rozhraní různých impedancí, tam by se signál odrážel a mělo by to neblahý vliv na signál.