Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký Lenovo notebook?

Dobrý den,
mám možnost si vybrat jakýkoliv notebook značky Lenovo v cenové kategorii 20-30K. Notebook budu využívat na běžné používání a na práci s grafikou ve Photoshopu a jednodušší střih videí. Pravděpodobně bych chtěl uhlopříčku max. 14 palců. Jaký byste mi poradili si vybrat?

Mně se zatím líbili například tyto tři, ale nevím, který z nich by byl nejvýkonnější a vůbec nemám přehled v procesoru Snapdragon X Plus (X1P-42-100) a grafice Qualcomm Qualcomm Adreno GPU u posledního odkazu.

lenovo-yoga-slim-7-14imh9-luna-grey-celokovovy-d13086255.htm
lenovo-ideapad-slim-5-14ahp10-luna-grey-celokovovy-d12951002.htm
lenovo-ideapad-slim-5-14q8x9-cloud-grey-celokovovy-d12654059.htm

Děkuji za radu

Předmět Autor Datum
Ten treti je absolutne nevhodny pre tvoje potreby. Prve dva su porovnatelne, ale AMD verzia ma lepsi…
fleg 08.01.2026 15:23
fleg
A k čemu se využívá ten třetí? U těch dvou je rozdíl v procesoru a možná lepší v grafice. Já mám p…
Javoricek 08.01.2026 15:27
Javoricek
A k čemu se využívá ten třetí? Vse co dokaze vyuzit NPU (~45 TOPS) kde maji prave tyto ARM CPU naho…
HPET 08.01.2026 15:31
HPET
Takže to primárně nevyužiju. Používám AI jen v prohlížeči. A aby mi to utáhlo programy od Adobe. nový
Javoricek 08.01.2026 15:43
Javoricek
Co se tyce doporuceni, za stejnou cenu muzes mit to same ale na misto AMD Ryzen 7 8845HS novejsi arc… nový
HPET 08.01.2026 16:15
HPET
Děkuji za upozornění. Ten vypadá dobře. nový
Javoricek 08.01.2026 17:21
Javoricek
leský displej ? eee. nový
sakraforte 09.01.2026 09:50
sakraforte
Všechny mají lesklý displej bohužel. nový
Javoricek 09.01.2026 11:30
Javoricek
Proc bohuzel ? To je u obrazovek OLED displeju normalni, proc se zeptej treba AI nebo Google dobre… nový
HPET 09.01.2026 12:38
HPET
Tedy jestli na nem budes prevazne doma, toto bych vubec neresil, a ta ochrana vrstva OLED panelu kte… nový
HPET 09.01.2026 15:31
HPET
teraz inštalujem https://www.alza.sk/lenovo-yoga-pro-9-16iah10-tidal-teal-celokovovy-d13046335.htm?o… nový
sakraforte 09.01.2026 17:14
sakraforte
Vlastni zkusenost respektuji. Nemas poruce stejny model s matnou obrazovkou IPS, ze bys udelal foto… nový
HPET 09.01.2026 17:26
HPET
Tento model sa robí len s OLED dotyk alebo bez. - čím je obraz tmavší a jednoliaty, tým je odraz pri… nový
sakraforte 09.01.2026 18:08
sakraforte
na rozdiel od IPS má byť náchylný na vypalovanie To bylo spis problem prichodu OLED, dnes nebo uz… nový
HPET 09.01.2026 18:13
HPET
Ja som sa s tým nestretol, ale Lenovo to stále úvadza ako mínus v technických manuáloch. poslední
sakraforte 09.01.2026 18:15
sakraforte

Proc bohuzel ?

To je u obrazovek OLED displeju normalni, proc se zeptej treba AI nebo Google dobre ti to vysvetli, nebo vidis nekde ze prodavaji OLED s matnym ?!

Silne bych ti doporucil jit do obchodu a podival se jak ty notebooky jak ty jejich IPS obrazovky vypadaji, vybledle barvy, neexistujici cerna barva, pozorovaci uhel. Ze je na OLED tzv leskly neznamena ze si kupujes zrcadlo.

Ano, 10 let zpatky kde se na leskle obrazovky upozornovalo bych ti na nejakem TN se slabym jasem take leskly nedoporucil.

Tedy jestli na nem budes prevazne doma, toto bych vubec neresil, a ta ochrana vrstva OLED panelu ktery leskly o proti matne difuzni vrstve chrani je podstatne dulezitejsi, tak jak zvyrazneni kontrastu a saturace.
Kdyz delas s programy jako Photoshop mi pripadne pouzity panel zasadni, k tomu mas displej s certifikaci barev se 100% pokrytim DCI-P3. (Take disponuje perfektnim pozorovacim uhelem, kde numusis pri kazdem pohybu davat obrazovku nahoru a dolu).
Co se tyce prace na primem slunci (co ja vim, treba pracujes nekde v parku), tvuj model ma vyborny jas a korektni HDR, tak i ve venkovnich podminkach nebudes mit nejak problem.

Viz odpoved od AI :

[100951-oled-por-png]

Nebo test v IPS + matna obrazovka verzi (ta sama obrazovka kterou osazuji uz skoro 5 let), kde naopak matna vrstva svetlo na misto snizeni ho rozptyluje (roztahuje) dal po obrazovce, kvalita zobrazeni jak muzes videt je opravdu velmi prumerna:
https://youtu.be/DsWoVMdo3ac?si=oSWN---NeZByAuYI&t=310

Tento model sa robí len s OLED dotyk alebo bez.
- čím je obraz tmavší a jednoliaty, tým je odraz pri OLED väčší
- určite "žerie" viac ako IPS (asi až tak, že predinštalovaný windows býva často nastavený na tmavú farebnú schému)
- neviem posúdiť z praxe, ale na rozdiel od IPS má byť náchylný na vypalovanie
ale inak má vo všetkom navrch. V systéme foto To je v pohode. Ak nezabudnem, v pondelok urobím pri prirodzenom osvetlení.

ak chce 14" na grafiku, tak to má pravdepodobne na nosenie. Ak to bude prevádzkovať zakaždým inde, svetelne podmienky budú zakaždým iné.

na rozdiel od IPS má byť náchylný na vypalovanie

To bylo spis problem prichodu OLED, dnes nebo uz nejaky patek je toto reseno, jak ve vyrobe tak SW.
Krome toho aby doslo k vypalovani by musel byt na obrazovce zobrazen staticky treba text po velmi velmi dlouhou dobu ale uz ani to by dnes nebylo mozne, z hlavy neznam presny nazev ale jde o tzv prekreslovani obrazu (loga) v realnem case ale zpravidla se to resi vice na TV jak PC monitorech.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru