Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Založení nového uživatele v Linuxu - jak na to co nejjednodušeji?

Ave!

pokud chci založit uživatele v linuxu, a zároveň ho založit i pro Sambu, musím provést následující kroky:

useradd mia
passwd mia
2x heslo
smbpasswd -a mia
2x heslo
smbpasswd -e mia

šiknul by se nějaký skriptík, který by to udělal jednodušeji, například napíšu:

zaloz mia heslo

a udělá to za mě. Bohužel shellový skripty mi neříkají pane, ten začátek bych zvládnul takhle:

#!/bin/bash
useradd $1 -p $2
smbpasswd -a $1 (ale jak mu vnutit heslo???)
smbpasswd -e $1

poradí někdo? Dík.

Díky za nakopnutí, takže jsem spáchal tohle:

#!/bin/bash
WHOAMI=`/usr/bin/whoami`
if [ $WHOAMI != "root" ]; then
echo "Nejsi root, sorry..."
exit 1
fi
if [ $1 != "-d" ]; then
useradd $1 -p $2
(echo $2; echo $2) | smbpasswd -as $1
smbpasswd -e $1
else
smbpasswd -x $2
userdel -r $2
fi

což funguje skvěle, navíc jsem tam přidal i smazání uživatele. Bomba... Já jsem se pořád snažil vnutit SMBPASSWD syntax -a -s a ono to musí být dohromady -as. Lama...