Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PDA a ActiveSync

Po připojení PDA, naběhne ActiveSync a na ploše se objeví hlaška: The MAPI configuration file MAPISVC.INF is not found in the System subdirectory of the Windows directory. Reinstall Windows Messagin. Pokoušel jsem se reinstalaci MAPISVC.INF provést, ale hláška se pořád opakuje.
Synchronizaci s Outlokem nepoužívám. Přes Salamandra nebo TC se dá do PDA normálně dostat.
Poradte prosím, kde jsem udělal chybu.

IK

Jaký máš OS?

To resolve this issue, install Windows Messaging:

1. Quit all programs that are running on your computer.
2. Click Start, point to Settings, and then click Control Panel.
3. Double-click Add/Remove Programs.
4. Click the Windows Setup tab.
5. In the Components box, click to select the Windows Messaging check box.
6. Click Apply. If you are prompted to insert the Windows CD-ROM, do so.
7. Follow the instructions in the Inbox Setup Wizard to complete the installation of Windows Messaging.