Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows XP - po defragmentaci nebootuji

Zdravim,
Normalne jsem pracoval na PC uz asi 3. den bez restartu a jelikoz jsem tak 14 dni od ciste instalace systemu (menil jsem disk) napadlo mne kouknout na fragmentaci (jelikoz jsem zase vsechno instaloval atd). Systemovy oddil s Win a daty byl temer souvisle fragmentovan, ostatni oddily v poradku. Pustil jsem tedy na ten systemovy defragmentaci (ten nastroj co je ve Win, zadny jiny) a dal jsem si veceri :-) ...probehlo to vcelku rychle, jeste neco jsem udelal a sel jsem spat. Dalsi den jsem pracoval zase uplne bezne a bez problemu - zadne instalace nic, jen internet a nejake dokumenty. Vcera k veceru jsem si zmenil heslo, udelal jsem asi 2x relogin a rikam si, ze kdyz uz nemam ted nic pustene ze rovnou i restartuju kvuli te defragmentaci co jsem den predem delal a mrknu jestli to aspon rychleji bootuje. Jenze ono to nebootuje vubec. Probehne post, najede GRUB (na dalsim oddilu mam Linux, ze ktereho ted pisu), nechavam to bez zasahu odbehnout ty 3 vteriny a pak se maji spustit defaultni XP, jenze se objevi akorat v levem rohu textova hlaska "Starting up...", ktera tam muze viset do nekonecna. Je to hlaska GRUBu, ktera normalne jen problikne a hned pak naskoci logo XP a probiha bootovani, ted tam ale proste visi a nedeje se nic, disk si ani jednou nehrabne, proste ticho. Nevim zda muze defragmentace zpusobit, ze se Win pak "nenajdou", cili nevim, zda nadpis dotazu neni zcestny, ale ja jsem nedelal nic jineho zajimaveho co by melo k tomuhle vest. Psat nejake fixboot a fixmbr z recovery konzole se mi jeste nechtelo, protoze si zas smazu GRUB a buhvi jestli mi pak pojede vibec neco a PC ted potrebuju, bavit se s novyma instalacema moc zrovna nemam cas, proto bych byl rad kdyby ty Win sly nejak rozumne vzkrisit a docela by mne i zajimalo co se stalo, protoze to teda celkem nechapu.

Dekuji za rady

Nabootuj do opravné konzole a napiš tam chkdsk písmenkodisku: /r /f takže např. chkdsk c: /r /f. Je to kontrola disku, jestli na něm nejsou chyby. Potom se mrkni na systémový disk pomocí příkazu dir, jestli tam jsou alespoň ty nejdůležitější soubory Windows pro spuštění, tj. : ntldr (bez přípony), ntdetect.com, boot.ini. Dále v C:\Windows\system32 musí být ntoskrnl.exe a ntkrlnpa.exe, pokud máš více než 4GB RAM, jinak to nenabootuje.

No tak nikdy jsem disky teda pred defragmentaci nekontroloval (ja ji popravde ani moc nedelam, jenom vetsinou po cetstve instalaci jak tam vse nahraju protoze je to rozbombardovane) ... to si jako defragmentaci muzu rozhazet system? To je jakesi nedomyslene.

Diky za odp. Vsechny soubory tam jsou a nejevi se dle data ze by byly ted nejak meneny (tj. treba i poskozeny), boot.ini jsem i prohlednul z Linuxu, vypada OK. Vice jak 4GB RAM nemam (mam 2) ale jsou tam i ty soubory co jsi v tehle souvislosti zminil. CHKDSK s parametrem /f neexistuje, zna jen /p a /r pricemz /r zahrnuje i to /p. Zkusil jsem nejprve bez parametru a napsalo to ze jednotka je v dobrem stavu a netreba kontrolovat, zadal jsem tedy at ji presto projede (/r). Trvalo to celkem dlouho ... do 50% rychle a pak se to vleklo ... zkoncilo to nekde za 70% a pak se to zas vratilo na 50% a dojelo to tak do 80% a pak hned skocilo ze kontrola jednotky dokoncena. Restartoval jsem a bohuzel zadna zmena.

Probehne post, najede GRUB (na dalsim oddilu mam Linux, ze ktereho ted pisu), nechavam to bez zasahu odbehnout ty 3 vteriny a pak se maji spustit defaultni XP, jenze se objevi akorat v levem rohu textova hlaska "Starting up...", ktera tam muze viset do nekonecna

No tak to trdluje Grub. Mrkni do jeho konfiguráku a znova nalinkuj partišnu s Windowsem.

Tak jsem zvazoval ci to neni GRUBem ... akorat ted presne nevim co myslis timto:

Mrkni do jeho konfiguráku a znova nalinkuj partišnu s Windowsem.

... ja znam akorat menu.lst kde se nastavi poradi a je tam i uvedene odkad co startuje atp.. u mne vypada to nastaveni takto:

title		Windows XP Professional
root		(hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader	+1

title		Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-11-generic
uuid		f6436e7b-f577-4469-8960-1e12dd638fc4
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.27-11-generic root=UUID=f6436e7b-f577-4469-8960-1e12dd638fc4 ro quiet splash
initrd		/boot/initrd.img-2.6.27-11-generic
quiet

title		Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-11-generic (recovery mode)
uuid		f6436e7b-f577-4469-8960-1e12dd638fc4
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.27-11-generic root=UUID=f6436e7b-f577-4469-8960-1e12dd638fc4 ro  single
initrd		/boot/initrd.img-2.6.27-11-generic

title		Ubuntu 8.10, memtest86+
uuid		f6436e7b-f577-4469-8960-1e12dd638fc4
kernel		/boot/memtest86+.bin
quiet

OK, pockam :-) ..ale stejne ono je to tam napsano v tom konfiguraku tak obecne, ze si myslim, ze jakakoli zmena tady asi bude k nicemu ... to spis fakt vypada, ze samotne XP maji neco podrbane. .. a to root / rootnoverify mozna, ale tak predtim to startovalo normalne, ze... je to tam primo tak jak si to zapsal GRUB, ja si tehda po instalaci jen prehazel poradi tech polozek a zmenil dobu zobrazeni, nic vic.

takze jsem zkusil fixmbr a nasledne fixboot a nyni to pise NTLDR is missing ... dle tohoto navodu jsem to prepsal a pise to porad dokola NTLDR is missing press ctrl+alt+del ... to je opravd na reinstal? .... verim, ze by se to dalo jeste nejakym zpusobem vyresit. Ted pisu z druheho PC

jestli tam soubor ntldr máš tak začni instalovat novou instalaci win xp a po prvním restartu už v nabídce vyber ten stary windows (hned mackej šipku protože čas tam je asi 1s), a složky na disku pro novou instalaci vymaž.

Ja myslim, ze tento problem souvisi s tim, kdy ma nekdo disky na vice rozhranich (bootsector se pak muze zapsat na ten disk, ktery je z hlediska desky na uprednostnovanem rozhrani .. a vubec jsou s tim problemy, taky jsem tenhle typ "featury" parkrat resil) ... mam ted ale jen 2 SATA disky (cet jsem to ale velice zbezne mozna tam pise jeste o necem jinem)

.... kazdopadne diky vsem panove... ja jsem jeste objevil i info primo od MS, ze se to s NTLDR muze stat kdyz je MFT tak fragmentovana ze uz sama nevi chudak co se sebou (coz byl asi muj pripad) a pak si vytvori teda jakysi dalsi zaznam a prepsani NTLDR tedy nepomuze .. byl tam postup, ktery byl dobry tak na akorat dlouhe zimni vecery a ja fakt nemam cas protoze v utery rano pisu zapoctak :-D .. a jeste jsem to nevidel samozrejme ... a tak jsem to proste preplacnul novymi XP

...cili vyreseno metodou kanonu :puff: