Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hlučný počitač

Dobrý den chcem sa spýtať ako je najlepšie odhlučniť pc?myslim hardvérovo aj softvérovo,i ked viem že si budem musiet dokupiť nejaky chladič.je strašne hlučný ked ho zapnem ešte sa to dá ale ked hrám hry alebo,dačo robím akoby sa to utrhlo z reťaze.je pravda ze je hlučnejši od kúpy grafickej karty,ale nečakal som až taký hluk.za každé rady dakujem pripadne dodám potrebne informácie.

Pokud nebude mit PC pristup ke vzduchu, tak se bude neumerne zahrivat. Ty ventilatory jsou tam prave proto, aby dovnitr sel chladnejsi vzduch a ven ohraty teplejsi vzduch. Kdyz to zavres do nejake skrinky, tak se tam po chvili vzduch zahraje a pak se zacne zahrivat i PC, takze to neni reseni.

Krome tissich ventilatoru muzes take snizit ventilatorum otacky, vse ale zavisi na proudeni vzduchu v PC, proste to musi byt tak, ze od procesoru a graficke karty jde ohraty vzduch ven a naopak jinudy se do PC nasava studenejsi okolni vzduch. Pri spravnem rozmisteni se mohou i vetracky tocit pomaleji.

Dalsi vec, jestli ti hluk zpusobuji jen vetracky, treba pevny disk nebo mechanika muze rezonovat, pak je to o tom umistit mezi disk a skrin neco co tomu zabrani.

uz som zistil čo huči je to ventilator na procesore,pomocou speed fanu som znizil teploty o 19 percent a zo 4400 otacok som to dal na 3300 a teplota sa pohybuje na 55-az 60.je uz znacne tichsi len neviem ci este ist dalej .a neviem ze ked budem hrat hry ci sa to nejak negativne neprejavi..

Riesi sa to tak ze kupis slusnejsi chladic (vacsi a s viac rebrami a heatpipe a s 12cm vetrakom) a ten ti to uchladi na 40stupnov pri 1000 otackach :)
Ale az odstranis jednu hlucnu komponentu, tak zacnes pocut inu, a ta bude liezt na nervy este viac, a skoncis so zbierkou chladicov a vetrakov a zdrojov a diskov v sufliku, za kopec penazi, znicenymi nervami (niekolkomesacnym zamontovavanim a zase vymontovavanim cinskych smejdkomponentov ktore vyhodis tyzden po kupe), ale s uplne tichym PC :))
Osobne odporucam napr. nieco od firmy noctua, zvyknu to byt dobre veci.
Ja osobne chladim svoj CPU tymto, ledva sa mi to voslo do bedne :-) a 800 otackovym 12cm Noctua vetrakom na tom. Garantujem ti ze nebudes pocut od CPU nic (ale budes pocut ostatne veci, ako som uz pisal :)

A koukam z pana mluvi zkusenosti :-) Vlastni nebo z doslechu? Je pravda, ze ztisovani nebere konce a najit idealni tichy fan je skoro nemozne. Ale doporucuji Scythe S-flex, jeste tissi nez Noctua, tot zase me zkusenosti :-) PS: Tech fanu a disku bylo fakt hodne, ale nervy nastesti nebyly zadne :-) PS2: Pozor, hodne zalezi na umisteni PC, dlouho mi trvalo, nez jsem zjistil, jaky randal pusobi umisteni PC v PC stole, s miste primo pro PC, takovy ten tunel, del jsem ho vlevo vedle stolu a to byl razem klidek!

Ano mam skusenosti (a nepocutelny PC :) Scythe je tiez dobry (mam jeden tiez), je myslim porovnatelny s noctuou. Hlavne treba pozerat na otacky a aj na to ci lopatky siahaju az po okraj tej "diery" vetraku alebo nie (ked nie tak sa neda pouzit tam kde je treba pretlak napr. do zdroja, noctua ma jeden aj taky, je tichsi ale v zdroji nepouzitelny, ale na CPU cooler je OK).

Na spodok bedne treba dat gumove nozicky (nozicky co su s kejsom su casto tvrde a nahovno) a nebude sa az tak prenasat zvuk na stol. Samozrejme na makkom koberci a s volnym priestorom okolo to je lepsie, ale nemam miesto vedla stola.

P.S. najviac ma sere zdroj, ale investovat do uplne pasivneho sa mi uz nechce (drahe jak fras). Vymenil som len vetrak v zdroji a nastavil napevno otacky tak ze by to malo stacit (dufam :). A je to nepocutelne.
Disk 2.5" samozrejme (dva nepouzitelne 3.5" a jeden plieskajuci 2.5" nepouzite v sufliku myslim stacia :))). Uz sa tesim na SSD, dufam ze zlacneju behom roka-dvoch na prijatelnu uroven...

A vidim uplne stejny postup jako ja :-) Jen ten 2.5" disk neni to prave orechove, i kdyz je neslysitelny. Asi testnu WD6400AACS, skoda ze neni 320GB jednoplotnovy... Zdroj mam Seasonic, takze v poho az na drobny detail, mas sundanou mrizku pred ventasem ve zdroji? Neveril bys, jaky hluk dela! Mimochodem, bavime se o PC, kde se musi clovek kouknout na ledky, aby vedel, jestli funguje... PS: Na SSD bych se tak moc netesil, uz me nadseni preslo, po novych clancich na netu o drastickem zpomalovani po urcite dobe provozu (tusim fragmentace diky wear levelingu..)

mam tu mriezku taku tu "dratenu" a je dost daleko od lopatiek (snad pol cm), to by nemalo robit hluk. Ale ten zdroj trochu pocut (sila asi ako lietajuci komar v izbe //edit: no, trochu silnejsie, ale menej ako mucha :) To este mozno budem riesit. Mriezky su nahovno to je jasne, asi ju vyhodim.

SSD ma vyhodu 100x rychlejsej pristupovej doby (nelietaju v tom ziadne hlavicky). Aj po spomaleni kvoli wear levelingu mozu byt nasobne sviznejsie ako mechanicke HDD (ten moj WD 2.5" 160GB sa mi zda dost pomaly ked robim viac veci s diskom a zacnu lietat hlacvicky hore-dole tak to je citelne spomalenie (aj na desatinu normalnej rychlosti) - a presne ten problem SSD nemaju). Neber vsetky clanky v novinach tak tragicky. A rok dva je dost aby take problemy vychytali.

P.S. ale ano musim pozerat na ledky ;) Po vypnuti PC vypninam aj 230V predlzku a uz sa mi stalo ze som potom rozmyslal ci som tu predlzku nahodou nevypol skor, ako sa shutdownoval PC, kedze som PC nepocul ci este isiel alebo nie a nebol som si isty ci som kontroloval ledky :))

Tak presne ta je tam uplne na dve veci a ve zdroji obzvlast... Zkus ji dat pryc a (ne)uslysis ten rozdil.

Pristupova doba jo, ale jen teoreticky, staci zipovat male soubory a SSD je v ... Jeste ma prilis much, nez aby bylo pouzitelne... Clanky neberu tragicky, ale stale se objevuji nove, ktere ukazuji dalsi a dalsi chyby, viz 26452

Mam 2.5" WD 320GB 5400rpm, to je oproti 160GB jine kafe, ale ty 320-ky se WD fakt podarily, je rychlejsi, nez ma postari 80GB na 7200rpm! Samozrejme pristup ne, ale transfery ano. Ale i tak porad jsou i ty zdechle 3.5" lepsi, nikdo mi to nevysvetlil, ale ta 2.5" se zakoktava ve hrach...

To moze byt tiez pristupovou dobou. 2.5 maju priemerne 11ms, 3.5 maju priemerne 8-9ms. (A SSD maju zvycajne 0,1ms :)
Pri zipovani malych suborov ma fungovat cache (ci uz vo win alebo v disku), SSD musia oproti beznym HDD ficat jak salene aj u tohoto (zas vyhoda pristupovej doby). Principialne by mal byt SSD sviznostou uplne inde ako HDD, ma to este urcite nejake muchy ale snad to casom vychytaju.

P.S. inac testovat sekvencnu rychlost mi pride uchylne (a rozculovat sa ze obcas klesne z 80 na 60 - co su mimochodm aj tak spickove hodnoty), v praxi HDD takmer nikdy nepracuje sekvencne (hlavne nie v debilnych Windows).

No dobre, to je teorie, mereni je 17ms 5400rpm 2.5" a 14ms 7200rpm 3.5" (par roku uz ma) a stejne se ta stara hajtra neseka a novy disk jo, testovano vic disku a ty doby zas nejsou tak propastne... Ja si porad myslim, ze na 2.5 discich je neco zamerne brzdeneho, Raptory jsou taky 2.5" a vykon uplne jinde (byt maji 10k rpm)

Jenze sekvencni prace je bohuzel to jedine, co SSD umi, alespon v dnesni dobe, nahodny pristup je jeho smrt, i pres ty pristupove doby, nedejboze vic pozadavku zaroven...

ale jaka smrt, ssd umi vsetko a nahodny pristup umi 100x rychlejsie ako HDD (citanie. Zapis je principialne problematicky, ale to casom IMHO vyrobcovia doladia)

P.S. tu mas nejake zrovnania SSD s raptorom, aj napr. duplikacia vela malych suborov (posledny graf) http://www.xlr8yourmac.com/IDE/SSD_vs_VelociRaptor _vs_Raptor/SSD_vs_VelociRaptor_Raptor.html
najlepsi je tan prvy graf (random 4kB reads). K tomu neni co dodat, zlty je SSD :-)

V tomto smeru jsem neverici, vetsinou v testech na netu byly SSD vynasene do nebe, ovsem pri testech, ve kterych exceluji, pak pri bezne praci jsou nepouzitelne. Staci precist par diskuzi a skoro nikdo neni spokojeny, reklamuji je a nakonec to vzdavaji a vraci se ke klasice. XP nejsou pro SSD delane, pod Win7 uz bych cekal jiny frkot, ale opet zalezi na elektronice SSD, az ted se objevuji optimalizovane radice, zatim se vsecko obchazelo a obelstivalo...

Inac pokial chces vediet ako sa to bude spravat pri zatazi, tak si spust 3dmark alebo prime95 (z menu vyberes torture test) resp. u dualcore CPU pouzit nie prime95 ale program orthos (vsetky najdes cez www.google.com), nechas to na max. zatazi nejaku polhodinu a sledujes teploty (core teplotu). Nad 75stupnov pri zatazi je to podla mna neakceptovatelne (desktopy maju tusim absolutne maximum core temp 85 a je nutne mat rezervu ked v lete bude 30stupnov a pri inych typoch zataze moze teplota byt aj trochu vyssia ako pri zatazovani pomocou prime95)

zjisti které větráky dělají největší kravál a ty nahraď většími, míň hlučnými:
pokud máš starý zdroj s 8cm větrákem, nic neřeš, rovnou zdroj vyhoď a nahraď kulturnější značkou s dnešním 12cm typem.
na procesoru vyzkoumej zda je vyměnitelný samotný ventilátor.
pištící grafickou kartu buď reklamovat, nebo vymyslet nový chladič.

Jestliže víte, že to dělá hlavně větrák na procesoru, je potřeba koupit nějaký kvalitnější chladič, který to uchladí i při nižších otáčkách. Otáčky se mnohdy dají ovlivinit i regulací v BIOSu. Hodil by se popis vnitřností PC (zejména deska a procesor). K tomu je samozřejmě vhodné zajistit celkově dobrý průtok vzduchu v PC, tzn. nějaké tiché větráky dopředu a dozadu.

moja zakladná doska je Asus P5PE-VM,procesor Intel Celeron D 336,Prescott,/2.80Ghz,no v Biose,to urcite nemám,je to nejaký starý Bios,ale kedže som zistil ze to huči ventilátor na procesore,aký chladič by bol vhodný?v klude mám teploty 50-55C,ked hrám 55-63C,skrina ma dobre zviazané káble,priechod je ok,akurát je tam aj prach,na ventilátore ale ako to vyčistit?vysávač sa neodporuča,to ho mam vybrať?diky za rady.

Sundej větrák a vyčisti to. Když nepůjde větrák, tak holt sundej celej chladič a pak to můžeš vysávat do aleluja.
Vysát bys to z toho chladiče mohl, pokud máš vysavač s železnýma trubkama, tak stačí, když budeš jednou rukou držet trubku, druhou se budeš držet case, aby se vyrovnal el. potenciál trubky vůči PC. Pak můžeš klidně vysát ten chladič.

diky za pomoc,počitač som otvoril,bol strasne zapraseny,tak som povysaval,aj ventilatory aj chladic,dokonca aj na grafe ten maly,a uz je tichy,teplota procesoru je 44C,predtym ked som zapol 55c,asi to pomohlo:)som aspon zistil svoj zdroj fortron 300W,asi nic moc.dakujem vam.

Jen tak naokraj, když už si v tom "údržbaření kompa", kdyby sis troufnul, tak pak ty větráčky můžeš někdy rozdělat, opatrně sundat vrtulky, osičky i pouzdra, kudy osičky procházejí, vyčistit lihem, stačí klasika lékárnický líh, vytřít do sucha pak a namazat (potřít vnitřek pouzder a ty osičky) a zas složit.
Garantuju ti pak, pokud to nepoděláš, že tak tichý ty větráčky nebyly ani nový...
Mazivo já osobně používám "Gipiemme" pro vysokorychlostní navijáky, ale může to bejt v podstatě jakékoliv mazivo, které vydrží větší teploty, v nouzi je ideální i domácí sádlo a nedělám si srandu...