Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz ohledně RAM

Potřeboval bych poradit s operační pamětí. V PV mám tyto RAMky:

DIMM1: Apacer Tech. 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz)
DIMM2 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz)
DIMM3 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-4-4-8 @ 200 MHz) (2.5-4-4-7 @ 166 MHz)
DIMM4: Kingmax MPMC22D-38KT3R-FEA 512 MB PC2700 DDR SDRAM (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)

Nevím jestli by nebylo lepší tu poslední RAMku vyndat. Bylo by PC rychlejší? Poradí mi někdo prosím?

Na opravdu kvalifikovanou odpověď bych potřeboval vědět typ desky, procesoru a momentální rychlost pamětí /skoro všechno bys měl zjistit pomocí programu cpu-z a everest).

Jinak je teoreticky několik možností:

1) deska/procesor zvládne komunikovat s ramkama rychlostí 200mhz (400mhz efektivně). Kvůli poslední ramce jede vše pomaleji na rychlosti na 166mhz(333). Při vytáhnutí snížíš velikost RAM o 40procent ale jejich rychlost se zvýší o 20procent. Zrychlení ram ale v reálu nepoznáš, v testech jako sysoft sandra ale ano.

2) deska/procesor stejně z ramek víc jak 333mhz nevyždíme (např. většina Athlonů 64 socket 939 umí jet 400mhz jen se dvěma kusy) - na tento případ to vzhledem k počtu ram slotů tipuji.

3) ramky jedou stejně na 400mhz i když nejpomalejší má jet na 333 /přetaktováná/. Jen si zmenšíš paměť což se projeví negativně.

4) počítač je stará pleva z rodiny socket A (duron/athlon xp/sempron) - ten víc jak 266 nebo 333 nevytáhne (jedině v asynchronním režimu-jen nějaké čipsety), ramky jedou na nižší rychlosti jak nejpomalejší, vytáhnutí nemá z hlediska rychlosti smysl.

5) ještě by to mohl být intel čipset 865 perl ale nikde jinde jsem neviděl 4sloty na DDR paměť.

Díky za odpověď. Nejsem žádný znalec, jde mi o to že se mi občas seká hra COD4 a nevim čim to je.

další parametry:

Název základní desky Intel La Crosse D865GLC (3 PCI, 1 AGP, 4 DIMM, Audio, Video, LAN)
Čipová sada základní desky Intel Springdale-G i865G
DMI BIOS verze BF86510A.86A.0077.P25.0508040031
Přehled informací Hodnota
Jméno CPUID CPU Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.40GHz
Grafická karta Radeon X1650 Series Secondary (256 MB)

ještě doplnění:

Takt CPU 2393.91 MHz (originál: 2400 MHz)
Násobič taktu CPU 18.0x
CPU FSB 132.99 MHz (originál: 133 MHz)
Bus paměti 166.24 MHz

Je normální, když mam po 2 hodinách hraní tyto teploty? :
zákl. deska 49°C
CPU 47°C
AUX 70°C
HD 42°C

tobě by mělo jít o to, obsadit sloty pokud možno stejnými typy ddr pamětí 512mb/pc3200.
čili vyhodit a prodat tu 256mb, i tu pomalejší 512mb.
intel v .pdf manuálu nepíše u desky, že by neutáhla 4x 400mhz, jen že tomuto režimu odpovídá "system bus=800mhz" - nastavení zkontroluješ v biosu, nebo programem cpu-z.

a podívej se sám, kam ti vede ventilátor z "aux" konektoru.

No vida 865 to sem tipl dobře.
Zkoušel jsi někdy jestli jsou v pořádku paměti ?
Stáhni si memtest na cd a vypal.
www.memtest.org
Zní to blbě ale nejjednodušší jak to otestovat jestli je to ramkama je vykopnout tu 256 i 512 a nechat 2*512.

Jinak kdyby se mi ten pc dostal pod ruku tak okamžitě zkouším vyměnit grafickou kartu /nemůžeš si půjčit nějakou nvidiu 6600-7600 do agp???/ protože tyhle ATI od řady 1000 nahoru pro AGP jsou zprasené verze - karta je na pcie ale má čip-převodník do agp a to je velký zdroj problémů. Podpora od výrobce ati je mizerná.

Ovladače na grafiku máš jaké ? Pokusil bych se sehnat nové ale je to problém, snad výrobce karty-viz výše

Tak jsem stáhl nejnovější ovladače na graf. kartu a nic se nezlepšilo. Memory test jsem nedělal, protože jsem četl na stahuj.cz u memtestu že to nějak blbne. Navíc se tam asi musí neco delat v biosu - což ani nevim jak se zapíná :-( Radsi se v tom nebudu hrabat.

Proste jsem se nas..l a vytáhl jsem tu posledni nejpomalejsi kartu. Zlepšení skoro žádný, ale horší to taky nebylo :-) ale při zapnutí PC mi to něco napsalo:

Channel A, DIMM 0 should match Channel B, DIMM 0
Channel A, DIMM 1 should match Channel B, DIMM 1

Nevim co je channel A a B. Jsou to první dva sloty A channel, a druhý dva sloty B channel? Co je DIMM 0 a 1? V Everestu to mam označený jako DIMM 1,2,3,4
Mam tam něco prohodit?
v prvnim slotu mam 512MB, v druhym 256MB, v třetim 512MB a čtvrtej je ted prázdnej.

neměl jsi bez náhrady vyhodit tu mírně pomalejší 512mb, to ničemu nepomůže. pc bude o 2% rychlejší, ale s menší ram - co to má za smysl? dokud nekoupíš ty dvě nové paměti 512mb/pc3200, nic s tím nedělej, nic nevytahuj. až budeš mít všechny 4 ram moduly stejné, nebude mít smysl řešit který paměťový slot je který - ostatně to máš popsané v příručce ke své základní desce.

program cpu-z už se ti povedlo stáhnout a spustit?