Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samoopravitelný kód (lichá parita)

1 X 0 1 - 0 Nevyhovuje
1 0 X 1 - 1 Vyhovuje
1 0 0 X - 1 Nevyhovuje

Správně má číslo vypadat: 1 0 1 1 - 0 1 1

Nevyhovuje a vyhovuje, tomu rozumím (parita). Ale jak se dospěje k tomu, že chyba je v druhém čísle? Proto, že tam zrovna parita vyhovuje? To by potom číslo 1 1 0 1 - 1 1 1 bylo správně: 1 0 0 1 - 1 1 1 ?

Na predmet, kde sme sa to učili, som už úspešne zabudol, ale bolo to nejako tak, že v tomto prípade posledné 3 bity dopĺňajú paritu vybranej trojice z prvých štyroch bitov. Tento kód dokáže opraviť jednu chybu, prípadne odhaliť dve chyby.

1 0 0 1 - 0 1 1 (nesprávna správa)
1 x 0 1 - 0 (1^0^1 != !0)
1 0 x 1 - 1 (1^0^1 = !1)
1 0 0 x - 1 (1^0^0 != !1)
Nevyhovujú 1. a 3. kontrolný bit a 2. vyhovuje, takže chyba bude na tom mieste, ktoré sa pri výpočte 2. bitu neuvažuje (tretie miesto).
Keby nevyhovovali 1. a 2. kontrolný bit a 3. by vyhovoval, chyba by bola na štvrtom mieste.
Keby nevyhovovali 2. a 3. kontrolný bit a 1. by vyhovoval, chyba by bola na druhom mieste.
Keby nevyhovovali ani jeden kontrolný bit, chyba by bola na prvom mieste.

Ak vyhovujú všetky tri kontrolné bity, správa je v poriadku.
1 0 1 1 - 0 1 1 (správna správa)
1 x 1 1 - 0 (1^1^1 = !0)
1 0 x 1 - 1 (1^0^1 = !1)
1 0 1 x - 1 (1^0^1 = !1)

Pri iných kombináciách nie je možné správu opraviť, ale chyba sa dá detekovať. Pri väčšom počte chýb, než dokáže tento kód opraviť, sa chyba ani neodhalí (alebo sa opraví nesprávne).