Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem notebook Acer - jak prověřit pevný disk

Dobrý den všem.
Prosím vás o konzultaci :-)
Známý má notebook značky Acer (bohužel) a má čím dále častěji problém buďto se "zátuky do mrtva" (černá obrazovka) nebo se při startu zasekne na obrazovce s úvodním logem a nejde s s tím vůbec nic dělat - ani vypnout.
Mám podezření na hardware, konkrétně buď na pevný disk nebo základní desku.
Chci ověřit a případně vyloučit, že je to opravdu ten harddisk a rád bych znal vaše odborné názory, jak to nejlépe zjistit.
Možnosti, o které mne napadají:
1)nabootovat z XP Home disku do recovery conzole a spustit CHKDSK /r
2)nabootovat RANISH PART MANAGER a spustit kontrolu povrchu.
3)firemní utilita disku - nevím co tam má (zjistím), ale zde si nejsem jist, zda je možno použít bez rizika ztráty dat či znefunkčnění systému (práce navíc)
4)nějaký jiný/lepší nápad?

Bod č.1 jsem rozhodnut vyzkoušet určitě.

Děkuji za rady a názory.

Ked sa to vobec nespusti (neprejde to ani cez BIOS alebo pri jakom logu sa to zasekne?) tak budes zbytocne kontrolovat filesystem alebo povrch disku.
Pripadny studenak v HW ti neskontroluje ziaden program. Skusit vymenit disk alebo to reklamovat.
Pokial sa to zasekava az vo Win (resp. pri logu Win) tak skusit tam dat uplne ciste Win z recovery.