Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotka 5 MPix má 900 kB (?)

Mám videokamerku s foťákem z Hong-Kongu nebo Číny, výrobce neznám, model DV-668 (možná firma, vývozce, prodejce "Vivikai"). Je na ní napsáno 12 Mpx.

Kamerka má i režim foťáku s nastavením rozlišení fotek a úrovně komprese. Fotím s nastavením 5 MPx a neleze mi do hlavy, že soubor má míň než 900 kB. To mi přijde strašně málo.

Ve vlastnostech souboru JPG najdu (mimo jiné):
2592x1944 bodů, což odpovídá

Umí se k tomu někdo kvalifikovaně vyjádřit?

Pavel

U 5Mpix jpg je ta velkost podla mna vpohode, kolko by si chcel mat velkost? Dolezite je nakolko su tie fotky kvalitne. Ked v nich nevidis ziadne artefakty (u jpg vznikaju zvycajne vedla ostrych prechodov), tak nemusis nic riesit. Ked vidis artefakty nastav si slabsiu kompresiu.
Jpg je stratova kompresia a ma nastavitelnu silu kompresie (je to podobne ako bitrate v avi (DivX apod), mozes mat divx avi s 900kbps alebo aj 2000kbps, rozdiel medzi nimi si si urcite uz niekedy vsimol).

plošné objekty skenuju do tiffu, trochu upravím a ukládám do .jpg s kompresí 1:10-1:15 - ještě je zachována čitelnost drobných nápisů, a zároveň má soubor přijatelnou velikost.
běžně bývá jpeg komprese nastavena tuším na 1:70, u kamerofoťáku může jít o ještě hroznější číslo - pokud je čidlo vůbec schopno dosáhnout deklarovaného rozlišení (a ne jen ho interpolovat).

Bez komprese by to bylo 2592*1944*3=15116544 plus nějaká hlavička souboru. Kompresní faktor je tedy 16,8. To je úplně v pohodě. Taky záleží na tom, co na té fotce je, jinou velikost bude mít fotka s mnoha detaily - krajina a jinou architektura - velké plochy. Může mít mnohem víc i mnohem míň, jde přece o ztrátovou JPEG kompresi, proto vůbec nechápu dotaz, navíc bez ukázky fotky. Kvalifikovaně se k tomu asi nemůže vyjádřit nikdo.

Edit: Ostatně si myslím, že kamera těch 5 mpx stejně jenom interpoluje a není to skutečné rozlišení.

kamera je na toceni a na foceni je fotak

Mám starý 4Mpix Olympus C4000 a HD kameru Canon HV20, která umí vyrábět 5Mpix fotky. Kvalitou se to vůbec nedá srovnat; zašumění u kamery je obrovské. Na foťáku fotím režimem SHQ (super-high-quality?) do *jpg, soubory mají velikost kolem 1,6-2MB. Můžu i do tiffu, tam je velikost kolem 12MB (nepoužívám, 128MB karty - jiné nemám - bych měl hned plné)

No ja co jsem videl fotky z kamer a nebyly to prave levny veci, tak to nestalo za nic. Mozna se to nekdy zlepsi, ale nevim. Na druhou stranu uz cpou video do zrcadlovek (a nevypada spatne, ale tam je uplne jinej cip a taky se pouzivaji hodne drahy skla), takze kdo vi, co bude za par let. Zatim pro moje potreby existuje pouze jedna moznost koupit kameru, na kterou jdou pouzit objektivy z fotaku. Fotit to sice nejak neumi, ale videa jsou z toho kvalitni. U teto varianty je super vec, ze usetris za objektivy, ktery nejsou prave moc levny.

Já video na zrcadlovce občas využívám a je to dobrá věc. Fotím krajiny a oproti kameře točím na širokém ohnisku, což mi žádná (alespoň co vím) cenově dostupná kamera neumožní. Takže video, co natočím se zrcadlovkou, bych nikdy s kamerou neudělal.
Fotky z kamer jsou naprosto příšerné, myslím, že reálně jsou max. 2 mpx a na víc se to jenom interpoluje (softwarové zvětšení) a podle toho to taky vypadá. Šum a velice nízký dynamický rozsah vytváří nepoužitelné fotky. Kdežto obráceně - video z foťáků může být velice slušné.