Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu v Pascalu

Ahoj, můžete prosím někdo poradit? Mám sestrojit program v Pascalu:

1) Sestavte program, který ze vstupního souboru načte seznam žáků a poté náhodně vybere zadaný počet žáků ke zkoušení.
VSTUP: seznam žáků – soubor ZACI.TXT
počet žáků ke zkoušení
VÝSTUP: přehled vylosovaných žáků

Zkoušel jsem to řešit, ale problém je, že u randomu musím zadat při náhodném výběru žáků číslo, resp. počet žáků. A tak bych potřeboval pomoci jak ke každému žáku přiřadím číslo, které bych potom mohl použít při generování v randomu. Nebo myslíte, že bych na to měl jít jinak? Děkuji za rady.

Pri nacitavani do nejakeho pola mas predsa automaticky aj nejake ich poradove cisla (umiestnenie v poli - prvy je 1, druhy je 2, atd).
Po nacitani celeho vstupneho pola mas aj ich pocet (oznacme X).
A teraz ked chces nahodne vybrat jedneho z X, tak pouzijes funkciu na nahodne cislo z rozsahu 1 az X. To je cele.
(Ked nahodou mas len funkciu na nahodne cislo z rozsahu 0.0-1.0 tak to vynasobis cislom X a mas rozsah 0.0 az X. A zaokruhlis smerom nahor (extra test na 0.0, z toho bude tiez 1). A mas nahodne cislo 1 az X.