Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nebootuje cd - pci radic

Zdravím,
nutně potřebuju přeinstalovat win ovšem cd mi nechce bootovat. V jedné diskuzi jsem vyčetl, že může být problém v řadiči. Jelikož mi odešlo ide na desce ... nevím proč, tak mám HDD i ROM připojen na pci ide radic Kouwell KW-571A.
( http://www.comx.co.za/computer-store-specification s.php?products=6798)
Cd nebootuje a naběhnou normalně win.
CD je staprocentně bootovací a v biosu mam nastaveno rom jako 1st boot device.
Budu rád za všechny reakce. Děkuji

Jajda, Kouwell. Nejsem si zcela jist (v pazourach jsem to nemel hooodne dlouho), jestli vubec z CD/DVD mechaniky bootovat umi. Ono to ma vlastni BIOS, tak se zkus podivat tam (ten dvojhmat to zobrazuje pri POSTech, ja si jej nepamatuju). Ona jich byla hruza verzi (osobne matne vzpominam na A,B,H,S), jedna bootovala, druha ne.

edit: Hlava - mapa. Pokud byla na radici pouze mechanika, resilo se to v boot polozce BIOSu desky prepnutim na "First Boot Device - SCSI". Jestli tam mas HDD i DVD, je treba, aby byl DVD drajv jako primary master na prvnim (nultem) radici. Ale varim z vody - radeji si to nagugluj.

Nastavenie boot z CDROM v BIOSe plati len pre mechaniky na radicoch ktore pozna BIOS. Tvoj radic samozrejme nepozna (BIOS pozna len to co je napajkovane na doske). Radic moze mat OPROM (dodatocny BIOS ktory sa startuje osobitne - vidis to pocas POST a ma vlastne nastavenia (startuju sa pomocou Ctrl-S apod vypisuje to na obrazovku). Tam moze (nemusi) byt nastavenie bootovania z neho.
Alebo v BIOSe dosky musis nastavit boot z dodatocnej karty (OPROM, PXE, PCI add-on card, SCSI) apod. a nie CDROM.

Riesenie moze byt aj napr. USB CDROM apod.

IDE na doske nezvykne len tak odist, mal by si mozno trochu preskumat aj ze preco nejde to interne IDE (mohol byt problem v kabli - skusit pripojit na interne IDE a uistit sa ze je 80zil kabel, skusit iny, ze mechanika naswitchovana na Master, IDE povolene v BIOSe atd).

Do biosu radice se nemuzu dostat, nemam k tomu zadnej manual a nevim jak. Ani nemuzu nic najit. V nastaveni bootu mam akorat RAID:HL-DT..mechanika a RAID:WD...(HDD) jiny nastaveni neni.

Proc prestaly fungovat ide na desce nechapu doted, ale nejdou. Jednou sem si tam pridal ranku a od ty doby nejdou

Ani nemuzu nic najit

a co kde hladas? Co vypisuje BIOS po zapnuti? Neni tam nahodou na obrazovke na par sekund napr.

KOUWELL blablablabla
Press Ctrl+Neco to set blabla

???
Ked vidis po zapnuti nejaky dementny obrazok tak dementny obrazok v BIOSe zrus, alebo ho zrus klavesou Esc hned jak sa objavi, aby si videl text.

P.S. a manual je urcite na webe kouwell. Znacku toho radica mas na nom napisanu.
P.S.2. Interny IDE ti urcite funguje, RAMkou sa IDE nepokazi, nemoze, ani v rozpravke, ani za siedmimi horami a dolami :) Manipulaciou s RAM si mozno povytiahol IDE kabel alebo ho natrhol apod.
Takze skus mechaniku zpojit na interne IDE, a spravne. Skusit iny IDE kabel, iny kablik zo zdroja.

Kabel je 40 zilovej - oba.

Tak skus konecne 80zilovej. Oba. DVDRW urcite podporuje UDMA4 a radic to urcite podporuje tiez, a preto je NUTNY 80zil (a zapojeny spravnym konektorom do dosky/radica - neni to jedno. Konektor do dosky je farebne/napisom odliseny).

A skusat mas najprv na internych konektoroch a pozerat ci sa objavi mechanika v BIOSe. Skontrolovat ze interny IDE controller je povoleny v BIOSe. Mechanika ak je sama na kabli tak musi byt na konci kabla a naswitchovana na Master.

Vyjadruj sa jasne co to znamena u teba "rozlisilo IDE zarizeni", alebo to vyfot, lebo pises jak po cinsky. Nastav/spust v BIOSe autodetekciu pre to IDE zariadenie. Zapoj to spravne na ten IDE kabel ako som pisal vyssie, kazde slovo co som pisal je dolezite dodrzat/skontrolovat ze to tak mas.