Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nedotaz: umřel notebook

Tak mi notebook udělal "prsk" a za půl vteřiny slyším hrom... Umřel. Zejtra jde do servisu. To není dotaz, nýbrž smutné konstatování...

To je hezký článek... Mně před lety ujel při vystupování taxikář v Praze s batohem, přišel jsem o pár hadrů, dvě knížky, ale nejvíce mě mrzel Psion 5mx. Taxikáře jsem po půl roce našel, ale co a jak mu mám dokazovat...
Doba pokročila a povedlo se mi do sbírky po letech opatřit celkem 3 tyhle Psiony + jedno nefunkční Revo.

dražší spotřebiče se přepěťová ochrana do zásuvky kolem 300 vyplatí

To mi pripomina pojisteni proti povodni, ktere stejne nikdy nebude moci byt vyuzito, protoze se vzdy jedna o zaplavu nebo zatopu :-D

Pro lepsi pocit jsou tyto jednoduche prepetove ochrany dobra vec, ale velky funkcni vyznam v nich nespatruji. To spis v kombinaci s pripojistenim proti podpeti/prepeti v siti.

PS: kdyz praskl blesk z cisteho nebe asi 3km od nas do vedeni, jistice zustaly OK, krabici ve zdi ulitl kryci talir, elektronika zapojena na jedne fazi byla poskozena (jedno jestli bylo ve stand-by nebo vypnuto sitovym vypinacem), druha faze nejela a treti mela 70V po dobu 5h.

Zajimalo by mne, jaka je reakčni doba teto ochrany...

300kč není tak moc, kdyby to měly být vyhozené prachy. dal jsem úmyslně odkaz na značku, která by aspoň papírově měla být v pořádku - přestože jako všechny firmy vyrábí v číně. za výrobek belkin nebo kung-pao by i 100 bylo hodně.

pokud jebne do vedení, jedinou ochranou je vzdálenost (impedance vedení) a počet transformátorů, to za rozumné peníze nezvládne žádná ochrana.

z toho co píšou na obalu: filtrace 20-30db vf rušení, 903j pohlcené energie, nějaká proudová špička v kA - ale tu záleží na strmosti nárůstu napětí, to bych neřešil. ochranným prvkem bude varistor, je přetížitelný i rychlý - jak, to nevím.

pro srovnání mám i jejich 8zásuvkovou prodlužovačku: filtrace 20-70db (zjevně záleží na kmitočtu), pohlcená energie 2500j.

u obou krámů prý ručí za škody do jakési výše, ale to bych se u nich musel registrovat, a chodil by mi jejich spam.

U nás zase vypadla elektrika - byly zaplé pc, pak naskočila.Zapl jsem pc. Čekal jsem asi minutu, pak jsem si všiml, že na routeru blikají chybové diody, světla (na stropě) skoro nesvítí a na jiných el. přístrojích svítí jen stand-by diody, nebo displeje.

Vzápětí co se pc zapl a naskočila plocha, tak se vypl monitor, hdd a další věci, šlo jen usb a indikátory a ventilátory. Jsem to vypl a odpojil ze zásuvky a taťka rychle vzal měřák a změřil napětí v síti - 75V!!! Už jsem byl rozzuřený, po pár sekundách se to změnšilo na 0v. Výpadek pokračoval, a my jsme chtěli jít do zlína na koupák.

Tak jsme "pro jistotu" vypli hlavní jistič a jeli jsme. Přijeli jsme, a na hodinách bylo 00:35. Výpadek trval 5 hodin. Pak ještě nešel 24 hodin internet, podpětím jim zničilo jakousi elektroniku.

Nebyla bouřka, nebyl větr, bylo dobře.
Pak jsme zjistili že pár stovek metrů od našeho domu se stalo toto
http://www.hzs-zlkraje.cz/clanek/423/spadly-drat-z ablokoval-dopravu-na-silnici-i-zeleznici/

Pri bource jiste. Ale predstav si tenhle scenar: bydlis v male vesnici, a 230V rozvod jde z trafaku (trafostanice). Jednoho krasneho dne trafo vyhnije a pusti do site "ponekud vice", nez by melo. Jistici prvky ve stanici to sice osefuji, ale ten kratky okamzik prepeti spolehlive vezme s sebou elektroniku v cele dedine. Toto jsem zazil (tedy ne ja, ale jeden muj user). Chechtal se az se za bricho popadal, protoze mel pro kazdy retezec (PC, AV) prepetovku a nestalo se mu vubec nic...

já jsem četl, že přepěťovky jsou hlavně proti napěťovým špičkám, v síti je za den zhruba deset špiček o velikosti 600V které sice přístroj nepoškodí, ale zkracují životnost. A tyto ochrany by je mělo odfiltrovat.
Prý že když špička dorazí v okamžiku zapnutí přístroje tak je po něm...

Dnes přišel mejl, že noťásek je spravenej a cena je nula (bez DPH), takže to prošlo jako záruční oprava. (Blízký úder blesku jsem v servisu poctivě uvedl.) To je milé, zejtra si pro něj dojedu, jsem žádostiv, co s ním bylo a jak dopadla data na harddisku.