Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU-otázky kolem něj

Ahoj mám pár dotazů.Na co se dává na CPU pasta?A na co jsou na něm takové kovové destičky?Jsou jen na uchycení větráku nebo slouží k něčemu jinému?Chápu to dobře že pasta převádí teplo CPU na ty kovové destičky a větrák to potom chladí?Díky

Pasta se dává většinou na tzv. heatspreader, což je kovová destička na horní straně procesoru chránící čip. Někdy je čip vidět přímo a pasta se dává přímo na něj. Záleží na výrobci a modelu CPU.

Kovové destičky? Ty zezpodu? To jsou kontaktní plošky, nejspíš Socket LGA.

Větrák se uchycuje do patice na základní desce, ne k procesoru.

Pasta slouží k lepšímu odvodu tepla od čipu na chladič - na vyrovnání mikroskopických nerovností.

Přesně tak.

Hlavní účelem teplovodivé pasty je zaplnit malé povrchové nerovnosti styčných ploch mezi součástí, ze které chceme teplo odvádět (Integrovaný obvod, výkonový polovodič, výkonový rezistor...), a chladičem. Pokud se aplikuje ve vhodném množství, tak zaplní maličké nerovnosti mezi oběma povrchy, čímž se zvětší kontaktní plocha mezi nimi. Kdyby teplovodivá pasta nebyla použita, má spoj vyšší tepelný odpor, je na něm při průchodu odváděného tepla vyšší teplotní rozdíl, což způsobí vyšší teplotu ochlazované součásti a může způsobit její destrukci.

Teplovodivá_pasta