Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno problém s přidělováním IP

zdravim, mam malej problém.. neni to moc závážní ale už mě to štve.. mam doma tři běžící počítače a notebook.. ve všech PC mam nastavenou pevnou IP, to vše běží v poho.. ale u NTB mam vše automaticky protože se nepřipojuji jen doma takže to neustále přepisovat je "pracný".. občas se mi stává že mi router přidělí již obsazenou IP adresu a vše musim ručně nastavit.. jak to udělat aby mi router přidělil vždy volnou IP?? díky za odpovědi..
RoHS wLan 11g router

pro přepínání pevných ip adres mezi různými sítěmi je více sw, já používám netsetman, když si ho dáš nahoře do vyhledávání vypadne ti toho víc.

jak píše fleq, nastav si na routeru jen část adres pro dhcp, ať se vyhneš konfliktům.
navíc pokud si oblíbíš nějakou ip, routery mívají "statické dhcp" - přidělení konkrétní ip podle mac adresy tvé síťovky.

mohl jsi napsat typ tvého routeru, třeba by ti někdo napsal kde přesně uvidíš seznam static dhcp - týká se to každopádně nastavení lan výstupu.

a nemáš pravdu - pokud vymezíš rozsah dhcp v routeru na adresy které nepoužíváš pro ruční nastavení, tak ti ji nemůže nastavit a nevznikne konflikt = nemáš nastavený omezený rozsah dhcp - tedy za předpokladu že ten dhcp server v routeru funguje.

čili buď to jednoznačné přiřazení routerem podle mac - nepíšeš jestli jsi to zkoušel, anebo statické adresy rovnou v pc, a mezi různými sítěmi je přepínat softwarově.

typ routeru sem napsal - RoHS wLan 11g router.. nebo aspoň nic jinýho sem na něm nenašel..

IP mam v rozsahu ***.100 - ***.150.. respektivě měl sem..
teď už to mam 100 - 200 a u PC mam IP *.170, *.175 a *.180

mac adresy sem nezkoušel ale vyzkoušim..

zatim to podle nastavení IP adres co sem napsal funguje v poho protože NTB dostává IP většinou *.100 - *.105

adresy za routerem nejsou tajné. jsou přístupné jen ve tvé síti, vytvořené tvým routerem. cia tě podle nich neodhalí.

teď už to mam 100 - 200 a u PC mam IP *.170, *.175 a *.180

což je špatně. je jasné že dhcp se do nich netrefí když přiděluje od začátku rozsahu, přesto je prasárna nastavovat pevné adresy pc do dhcp rozsahu routeru.
vzhledem k těm pevným adresám nastav dhcp rozsah jak jsi ho měl předtím: 192.168.x.100-.150
(nemá to na nic vliv, jen to nebude špatně)

pokud není typ routeru na štítku nebo na originální krabici, možná je vidět v jeho webovém rozhraní.
rohs znamená bezolovnaté pájení, wlan je obecně wifi, 802.11g je vysílací norma. s typem ty údaje nesouvisí.

svoji mac adresu, kterou potřebuješ vložit do seznamu dhcp pro ip, vyčteš ve výpisu:
ipconfig -all

já vim, adresy netajím, jen se mi to nechtělo psát celý protože píšu z NTB bez numerické klávesnice..
stejně mam 192.168.1.100 což cca 70% uživatelů poradny ví.. :-)

jinak pevné IP adresy sem nastavoval právě z důvodu.. že dhcp občas dal dvěma PC/NB stejnou IP adresu.. (PC byly zapnuty třeba hodinu po sobě)

k routeru orig. krabici nemůžu najít, na routeru je jenom to co sem napsal + MAC a S/N.. jinak v nastavení routeru je "Broadband router" což by snad měl být výrobce..

ipconfig používám v celku často takže to neni potřeba psát ;-)

hele poslední dotaz.. když dám rozsah dhcp *.100 - *.150 a pevné IP nastavim třeba *.20 *.25 a *.30 tak poběží všechno v pohodě??

"Broadband router" znamená router se vstupem lan, to není výrobce.
pokud nemáš originální krabici a v ní návod (třeba na cd), musíš si v menu poradit sám. ve výpisu ipconfig se vyznáš, čili není problém.

dhcp a statické adresy: akorát si to nastav tak ať se nepřekrývají, čili klidně ".x.100-.x.150 a pevné IP třeba .x.20, .x.25 a .x.30".
pevné ip jsou ok, já doma nikdy dhcp nepoužívám, ani pro wifi ntb.

dhcp občas dal dvěma PC/NB stejnou IP adresu.. (PC byly zapnuty třeba hodinu po sobě)

to by nemělo dělat. dhcp mívá tzv. čas zápůjčky; může být sice nesmyslně krátký = hodina, ale typický je 24 hodin. pak by to nemělo nastat - už proto že si použité adresy eviduje.
čili nenastalo spíš to, že router přes dhcp nastavil druhou stejnou dynamickou adresu, jako mělo už jedno staticky nastavené pc?

už to mam všechno nastavený tak uvidíme.. ale myslim že to bude OK.. jinak zapůjčení IP mam na 10 dní takže v tom by taky neměl být problém..
a v menu routeru se vyznám už docela dobře..

a problém v tom přidělovaní byl už když se mi všechny počítače včetně NTB připojovali přes dhcp..
pak sem nastavil na PC pevné IP a NB sem připojoval přes dhcp a stávalo se mi to taky ale udělal sem tu blbost že sem to nastavil do rozsahu dhcp.. teď mam počítače mimo a zatim vše OK..