Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otázky na Ubuntu 9.04

1. Ako docielim, aby som niekde na ploche videl, akú mám aktuálne zapnutú klávesnicu? (SK/EN)
2. Ako nastavím, aby sa EXE súbory otvárali štandardne vo wine? (V dialógu pre výber aplikácie pre otvorenie (niečo podobné ako vo Windows) chýba zaškrtnutie "otvoriť vždy v tejto aplikácii".)
3. Ako zaktualizujem Firefox na verziu 3.5? (Pri inštalácii aktualizácií sa mi zdvihla verzia z 3.0.8 na 3.0.11, čo je logické, ale nie som schopný nainštalovať verziu 3.5.
4. Je možnosť nastaviť si práva zápisu do adresára /opt/lampp? (Nejde mi o root režim pre celý disk, len pre tento jeden adresár.)

1. pouzi scim
2. netusim;o)
3. Musis zmenit repozitare na take, kde je najnovsia verzia (standardne su dost konzervativne) alebo si stiahnut najnovsiu verziu priamo zo stranok FF a zkompilovat si ho sam.
4. Samozrejme, ze je a to tak ako akokolvek inde. Zmena prav sa robi prikazom chmod zmena vlastnika chown. Pokial chces aby prebrali prava aj vnorene podadresare pouzit -R.

1. Trochu viac o tom popísať môžeš?

3. Ak spustím Add/Remove aplications, tak tam je s tým problém. Tam je napísaný len Firefox a žiadna verzia. On vie, že je nainštalovaný a teda mi ho povolí len odinštalovať. Ak spustím Synaptic, tak tam môžem nainštalovať aj Firefox 3.5, ale v menu Gnome ho nevidím. Vieš mi poradiť ako ho cez Synaptic aktualizovať a starý 3.0 vyhodiť?

1. Na panelu pravym tlacitkem > Pridat na Panel > vybrat applet s indikaci klavesnice 2. Ja kdyz kliknu pravym na exe soubor > "otevrit s" tak mi to pise "Zvolte aplikaci pro otevreni soubor.exe a dalsich souboru typu "Document exe", a tak mi to i funguje 3. Z repozitare ne, protoze spravci distribuce zatim nepovazuji verzi 3.5 za dostatecne stabilni, aby ji oni sami dali k dispozici. Bud najdi repozitare kde je skompilovana, nebo holt kompilace vlastnorucni 4. Viz vyse: jinak "man chmod" "man chown" je detailne popsana syntaxe prikazu

Ešte som zabudol na dosť podstatnú vec:

5. V každom Linuxe, dokonca aj v Kubuntu viem ako nastaviť Grub, ale v tomto Ubuntu nedokážem nastaviť Grub a ako predvolený mám stále Linux. Kde nájdem nastavenia Grubu?
6. Po nainštalovaní aktualizácií mám v Grub možnosť spustiť novú verziu Ubuntu, ktorá je predvolená a nejakú staršiu verziu. Predpokladám, že tá staršia je vlastne bez nainštalovaných aktualizácií, ešte som to nevyskúšal spustiť. Ako sa zbaviť tej staršej a aký má vlastne význam?

Nie je dovod mazat stare jadro. Po case mozno zistis, ze napr verzia zo starsim jadrom bola stabilnejsia. Ak sa ho chces napriek tomu zbavit pozri sa do grubu odkial sa to stare jadro natahuje.
Neviem presne ako sa sprava ubuntu, ale nove verzie (aktualizacie celeho systemu) nevychadzaju az tak casto, takze na 2strany to bude tazko;o). Samozrejme si mozes upravit grub a moze ti len ponukat posledne 2 ak chces...alebo len jednu.

Kdyz aktualizujes, tak jadro systemu neni jedina vec co se aktualizuje, ze :-) Kdyz zvolis k pouziti predchozi jadro, ano, tak jadro pobezi stare, ale kdyz pustis jakykoli program, tak poustis vzdy tu aktualni verzi. Ve spravci aktualizaci lze vybrat starsi jadra (pro jistotu nechavat alespon jednu verzi zpet, kdyby neco) k odinstalaci.

## ## End Default Options ##

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic
uuid		62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=UUID=62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211 ro quiet splash
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-13-generic
quiet

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic (recovery mode)
uuid		62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=UUID=62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211 ro  single
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-13-generic

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-11-generic
uuid		62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211 ro quiet splash
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-11-generic
quiet

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-11-generic (recovery mode)
uuid		62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211 ro  single
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-11-generic

title		Ubuntu 9.04, memtest86+
uuid		62024f9a-72dd-42c4-b36c-3672ef5ca211
kernel		/boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title		Other operating systems:
root

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title		Windows Vista (loader)
rootnoverify	(hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader	+1

7. Vytvoril som si link na plochu na EXE súbor. Konkrétne sa jedná o PSPad. Lenže on si myslí, že pracovný adresár je plocha a konfiguračné súbory si uloží na ploche. Vedel by mi niekto poradiť, ako do linku nastaviť pracovný adresár programu? Vo vlastnostiach linku som to nenašiel. :-(