Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BIOS nenalezne disk

BIOS nenalezne datový PATA disk seagate 40GB , ani autodetekcí ani při manuálním nastavení. Možná že je tento stav zaviněn vadným kabelem (byl vyměněn) neboť sys. hlásil nekorektní odpojení disku, nyní již nic takového nehlásí. Po naběhnutí Win je disk nalezen, ale běží jen v PIO módu i když na řadiči je nastaven DMA. Přitom podle S.M.A.R.T programu speedfan je ve velmi dobré kondici! Co doporučujete za postup k nápravě ? Díky všem za rady.

Jak přesně byla ta chybová hláška s odpojením disku? Hlásil to bios nebo Win? Zkus ten disk na sekundárním řadiči (a případně jako master), co kdyby náhodou... A ještě pro jistotu i jiný IDE kabel, jestli máš k dispozici. Případně pokud máš možnost, zkus disk v jiném počítači, jestli jej bios najde?

Tak bohužel tu hlášku jsem neviděl, není to můj comp, a má už toho dost za ssebou , deska MSI K7T, Via KT133a, Cpu athlon1700+, 512MB SDRAM133.. ale doposud chodil spolehlivě. Jinak kabel je již vyměněný. Odpoledne budu zkoušet dál, ale moc už mě toho nenapadá.

Ak ho nevidi ani BIOS a kabel a napajanie je OK, tak disk zdochol, t.j. pomoze uz len reklamacia alebo kos na smeti. Mozes skusit v DOSe utilitu od vyrobcu ale pravdepodobne ten disk vobec nenajde.

//edit: sorry nedocital som otazku do konca, vo Win ten disk funguje a BIOS ho nezdetekuje??? (do BIOSu nastavit autodetekciu a save and exit, po restarte vliezt znova do BIOSu resp. pozerat co vypisuje BIOS. Skusit bootovaciu disketu W98 a utilitu od vyrobcu disku v DOSe).
Ale aj tak ak ho BIOS nezdetekuje ten disk vyzera byt ako vadny (nereaguje na IDENTIFY DEVICE, alebo mu start trva prilis dlho). Skusil si to nie po zapnuti, ale po restarte (aby disk uz bezal ked nabieha BIOS)?
Este sa pozri pod Win do spravcu zariadeni, na samotny disk (nie na IDE radice), vlatsnosti, ci nacital spravny typ disku (tie pismena a cisla - typ disku). Ak nie tak je disk/kabel/radic na doske v haji. Skusit aj druhy IDE kanal na doske.

Tak jsem jej dal na samostatné IDE jako mastr, bios disk našel ale jelikož na něm není systém nemohl z něj bootovat. Po vrácení na slave je již vždy biosem správně detekován (několikrát ověřeno), ale přestože systém nehlásí žádnou chybu ani na něm ani na IDE, jde pořád jen v PIO modu, do DMA jsem jej prostě nepřinutil. Přitom S:M:A:R:T hlásí 94% kondici !!! moje podstatně novější disky 160 a 120GB ukazují 93% a 97% (speedfan 4.28). Budu zkoušet dál..

Takze pred chvili jsem resil podobny problem s DVD vypalovackou NEC. BIOS hlasil UDMA2, Windows stale PIO. Pritom starsi CD vypalovacka na stejnem kabelu jede v UDMA2.
Nepomohlo dat ji samostatne na kabel ani zadne jine laborovani.
Takze jsem ve spravci zarizeni odebral sekundarni kanal radice, na kterem vypalovacky byly, restartoval, system si nasel kanal, vypalovacky, nainstaloval si ovladace a vse uz jede jak ma. Treba by to pomohlo i tobe.