Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Graf v prostředí "R"

Zdravím všechny,

našel by se tady človíček, kterej poradí s eRkem? Do diplomky potřebuji vytvořit větší množství grafů. V Excelu 2007 se mi to hrozně seká, zřejmě kvůli velkému množství hodnot v jednom grafu (přes 3 500). Byl mi tedy doporučen programovací jazyk "R" jako ideální nástroj (až na to ovládání...a nejsem matematik). Co se mi tedy už podařilo vytvořit:

načtu si balíček Rcmd
importuji tabulku *.xls o 2 sloupcích -> mereni.1
a pak mám tento pokusný graf:

> plot(mereni.1, type="l", xlab="čas [s]", ylab="LpA [dB]", col="blue", main="MP 3", col.main="red", font.main="12", xlim=c(0,3600))

> abline(h=43,col="red",lwd=2) přidává červenou vodorovnou linku pro LeqA,8h

1. nejsem schopen si poradit nebo někde najít s tím jak ho přinutit k nasázení pA jako dolní index (popisek osy Y)

2. vodorovnou linku bych potřeboval nějak popsat nebo vytvořit legendu

3. nemohu najít jak změnit měřítko na ose x, jde mi to po 500 a já bych potřeboval po 300 s (5 min)

Předem díky za jakoukoliv snahu pomoci.

Lubo

Četl jsem a co jsem z toho pochopil, tak jsem využil. Potíž je, že nedělám sloupcový graf jako autor, ale liniový - tedy křivku.

Jinak aktualizace: podařilo se mi vytvořit dolní index v popisu grafu a to takto:
main=expression(m[2])....př. - metr čtvereční