Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 16:9 nebo 16:10

Zdar lidi,chci pořídit nové lcd 23-24" do 6tis.Jen nejsem rozhodnutý jestli 16:9 nebo 16:10.Prosím o zkušenosti.Použití by mělo být univerzální,net,fotky,filmy občas hry:-)

4:3. Kámoš má nějakou zrůdu metr širokou, stránky na tom vypadají blbě (pokud nemají určenou šířku), ve Wordu si zvětšuje písmena a na jiných monitorech to pak vypadá jako že snad má 10 dioptrií...
Ale u toho co chceš, je to asi fuk. Pokud děláš hodně s grafikou, může se to i šiknout.
Každopádně je to jaksi nepřirozené.

monitor má mít co nejvíce řádek na výšku, jinak je jen pro zlost.

retardovanost všech výrobců lcd je nekonečná. lidi si podle nich kupují monitory jen proto, aby si mohli na poměrně malé ploše předvádět ukázky filmů (protože sledovat v sedě u stolu celý film je onanie) - a tak se prakticky přestaly dělat normální monitory 4:3.

Na jaře jsem si vybíral panel a nakonec jsem šel do Samsung 24" (2443BW).
Teď už bych do ničeho jiného než fullhd nešel, protože u nižšího rozlišení se ti na plochu toho moc nevejde. 16:10 jsou většinou 1920x1200, 16:9 zase 1920x1080. Z toho důvodu jsem volil 16:10 - proč mít na výšku o 120 pixelů méně...
Pokud půjdeš do 1920x1200, tak jdi do 24", protože by panel měl jinak až moc velkou jemnost a obrazové body by byly příliš malé (malé písmo při čtení dokumentů, ikdyž i to se dá zvětšit, ale osobně bych se tomu raděj vyhnul).
Před 2 lety jsem si kupoval panel a koupil jsem si 4:3. Nakonec jsem jej dal rodičům, protože mi na bocích chybělo místo pro přehrávač, analogové hodiny, ICQ aj, asi jsem se trošku rozežral no...

přesně tak, já už bych taky za nic na světě neměnil 16:10 je pro mě to nej co může být. Chvíli jsem u noťasu co měl poměr 16:9 a člověk by si na to taky zvyknul ikdyž si myslím že 16:10 je takovej kompromis (zlatá střední cesta). 4:3 je dneska mrtvej poměr na filmy nevhodnej, když si tam na bok ještě zapnete icq taj máte okno s prohlížečem hrozně úzký, když si zapnete ve vistách postranní panel tak máte o 1/5 míň místa na ploše...

Na jaku p... je komu postranni panel, akurat spomaluje PC a je v nom ho... :-) Ale ok, ked to potrebujete k zivotu tak pouzivajte sirokouhly. Kazdy kto na PC ale naozaj pracuje (dokumenty, programovanie, inet, janeviemco) by skor potreboval monitor 16:100 a nie 16:10 :-)
Ty filmy pozeras na PC? lebo ja si film radsej zapnem na 82cm TV, ako sa krcit a cumet dobre ze ne s lupou na 19" monitor.

Ale ked otazka stoji 16:9 alebo 16:10, tak samozrejme z toho vsetkeho vyplyva ze k PC radsej 16:10.

Já naozaj pracuju a mám 16:10. Jak říkáš těch 4:3 jsou na pouhou práci vhodné, ale tohle právě řeší to fullhd... 1200px na výšku. Ono je vždycky lepší mít vertikální scrolování než horizontální. Já dřív tady nenáviděl širokoúhlé LCD, ale hold oko vidí širokoúhle (jestli se to tak teda dá říct).
To že ti zpomalujou postanní panely PC je pravda, před rokem jsem měl Pentium III (zlatý stroj, kvalitní sestava) a tam šlo poznat všechno. Nakonec jsem investoval do nového PC a teď jsem spokojený i s těma analog hodinama.
Jinak na filmy pozerám na PC - to taky řeší těch 24" - není to ideální a není nad TV 32", ale !částěčně! to tu TV nahradí. Nehledě na to, že 24" (61cm) LCD mě stálo 7 litrů (nikoli tedy 15 litrů za 21cm, o které má ta TV navrch).