Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Routovaci problem

Linux server a za nim 2 routre(gw), cize na net sa ide oboma branami (obe brany su na rovnakom eth). Problemom je pristup zvonka na ssh server. V pripade vypadku gw1, ktora je ako default totizto sice dojde k presmerovaniu ssh packetov na server cez gw2 , ale ten ich naspat odosiela na nefunkcny gw1 smerom von podla routovacich pravidiel (ked neviem, co s packetom posielam na default gw).
Napadlo ma zmenit default gw na gw2 v pripade vypadku gw1 nejakym skriptom, ale dalo by sa to riesit aj inak? Primarne mi totizto ide o to, aby som mal pristup na server v pripade vypadku gw1.

pokud je na obou GW provádět NAT, a tedy forwarduješ, můžeš to celkem elegantně vyřešit přidáním source NAT (maškaráda) pro forwardované porty (tudíž tvůj server uvidí "originátora" SSH spojení jako IP gatewaye, ze které to přišlo. Tím bude jasně definováno, kam má posílat data.

Druhá varianta je udělat z GW bridge a řešit routing na serveru. (pak se vymýšlet nemusí nic)