Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Poste restante?

Neťukejte si na čelo, že jsem objevil kolo a Ameriku :-), o tomhle jsem se opravdu dozvěděl poprvé v životě.

Zjistil jsem, že když nechci libovolnou zásilku dostat doručenu na adresu, stačí při jejím objednání dopsat do adresy "poste restante" a zásilka prý zůstane na místní poště (tedy na poště uvedené v adrese).

Dá mi pošta nějak vědět, že už je zásilka na místě? Přepokládám, že ne a musím si sám zavolat.

Má s tímhle někdo zkušenost?

Pavel

Je to jak píšeš. Když je adresa například Pepa Novák, poste restante, 58601 Jihlava 1, tak zásilka (jakákoli) leží na poště po běžnou úložní dobu a nikdo ti vědět nedá - není kam. Jen věnuj pozornost PSČ a názvu pošty, ať pak třeba nehledáš zásilku po celém Brně/Praze/Ostravě/Jablonci - obecně ve městech, kde je pošt více. V Horní Dolní kde je pošta jedna s tímto problém nebývá...
Tento způsob zasílání se hodně využívá pro posílání peněz poukázkou D ("telegraficky") - pošleš třeba z Ostravy peníze někomu na poštu v Chebu, řekneš mu, ať si tam jde a tak za hoďku od poslání jsou tam přichystané. Opět ale platí, pozor na PSČ.

Dale, když tě tu mám. Pokud jde o balíček (tedy ne dopis), ale balíček, co se normálně posílá na dobírku. Vydrží to na poště 7 dní (jako poste restante)?

Chápu to dobře, že je-li to adresovánu Petru Novákovi, pak první Petr Novák co si o balíček řekne a prokáže se občankou, ten ho i dostane?

Pavel

Pokud je to posláno jako cenný balík, nebo doporučený balíček, tak je normální úložní doba 15 dní (za příplatek lze prodloužit na 1 měsíc); při podání jako obchodní balík (což ovšem ztrácí smysl posílat poste restante, především kvůli ne zrovna malému poštovnému) je standardní úložní lhůta sedm dní, za příplatek lze prodloužit (zde pouze při podání na žádost odesilatele, nikoli na žádost adresáta) lhůtu na 15 dní. Takže - běžný balík vydrží. V případě potřeby lze tento telefonicky (nebo prostřednictvím webu pošty) prodloužit o dalších 15 dní.
A ano, když je balík pro Petra Nováka adresován poste restante, tak Petr Novák který prokáže svoji totožnost dokladem (OP, pas, povolení k pobytu...) zásilku dostane. Při zasílání peněz telegraficky používají lidé jednu věc - u adresáta uvádějí v adrese datum (nebo jen ročník) narození. K tomuto údaji, je-li v adrese se přihlíží.