Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bios nedetekuje SATA disk

Sata disk mi nevidí BIOS a ani utilita od výrobce. Nenajde ho ani po ručním zadání sériového čísla a kde a co má hledat. Hlásí chybu: zařízení není připojeno. Motor se točí. Reset CMOS proveden. Mám tomu rozumět, že disk je :x: nebo ještě zkusit live linux?
O nic nejde, mám jeho přesnou kopii, která jede:beer:, ale jen se chci ujistit než ho vyměním, že jsem vyčerpal všechny možnosti oživení.8-)

[mod]upraven titulek - původně "Kontrolní otázka" (host)[/mod]

Disk jel furt rok a po restartu ho počítač nevidí. K žádné manipulaci s ním nedošlo. Když na kabel píchnu záložní, který byl původně s tímto v RAID1 tak to jede. Tím vylučuji kabel, řadič, softwarovou chybu. Podle mě odešla elektronika, zřejně rozhraní. Po zapnutí se roztočí, hlavičky najedou na 0 stopu a dokonce po delším čase čase provádí kalibraci nebo nějaký svůj test. Dám ho do krabice a když se ošoupe záložní tak přehodím elektroniku a uvidíme.8-)
Já jenom jestli jsem vyzkoušel všechny postupy než ho vyhodím.