Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Live Linux - download z Internetu

Chcem si stiahnuť live Linux a trochu s ním konečne začať. Keďže je zadarmo, tak som dal hľadať image Linuxu a našiel som toto:

http://www.novell.com/products/suselinux/downloads/ ftp/mirrors_isos.html

Ak si stiahnem tie obrazy, tak to pôjde? Totiž vidím tam nejaké eval, čiže asi na skúšku, nie? Dočítal som sa tam niečo o 64 bitovej edícii, takže teraz ozaj neviem. Mne by 64 bitová asi nešla. Existuje niekde na nete aj počeštená verzia Linuxu? Na poslovenčenú sa pýtať nebudem, lebo slováci nevedia ani Windows preložiť, nie to ešte Linux. Prípadne, aký Linux mi odporúčate stiahnuť, keďže je toľko verzií?

Konfigurácia počítača:
Athlon 1,0 GHz
512 MB RAM
grafika na doske zdielaných 32 MB
zvuk na doske 5+1
2xHDD NTFS

A čo s tými HDD? Najlepšie by bolo kúpiť na Linux samostatný, nie?

Tak je tu prvý problém. Po spustení a nastavení siete som sa nedostal na Internet. Tak som si medzi zariadeniami našiel sieťovku a čo to? Starý problém, čo som riešil pol roka vo Windows. Sieťová adresa je ff-ff-ff-ff-ff-ff. Zmeniť to nešlo, lebo to bol len výpis hodnôt. Ako na to? Bez zmeny tej sieťovej adresy tú sieť nerozchodím.

Ak skusas Live CD Ubuntu, tak tam ide pouzit "sudo" bez hesla (skusal som), ale doinstalovat ti to asi nepojde, lebo je to live CD, teda nieco ako prezentacne CD - da sa vyskusat ako priblizne system funguje a vyzera. Ak mas uz Ubuntu nainstalovane na hdd, tak heslo pouzivatela si musel na 1000000% nadstavovat pri instalacii (dokonca si ho nusel zadat 2x).

Teraz ma napadlo, že som neskúšal priamo v live CD tú inštaláciu MC iba iný sudo príkaz, takže neviem, či to bude to isté. Skúsil som spustiť live ubuntu a zabudol som ten príkaz na inštaláciu mc. Skúsil som aspoň tú zmenu sieťovej adresy a po zadaní príkazu na odpojenie siete mi vypísalo, že: Deconfiguring network alebo niečo také a Failed. Prečo?