Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno bios nevidí dvd-romku, ale romka ve windowsu funguje

Dobrý den, když chci spustit nějakou instalaci OS nic se nestane, naběhne normálně windows už nainstalovaný na HDD. Když sem měnil nastavení v BIOSu všiml jsem si že DVD-Romka se vůbec neobjeví, ale ve windows už pracuje a čte normálně. Čím to je, že se tam neobjevuje? Dříve ten problém nebyl. Děkuji.

BIOS Type: PhoenixBIOS Version 4.06 Rev. 1.06.1527

BIOS Date: 20030522

BIOS Vendor: FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd.

BIOS Version: 4.06 Rev. 1.06.1527

BIOS Size: 524288

Chipset: Intel 2560 rev 1

SuperIO: SMC LPC47M10x rev 0 at port 002E

Motherboard Name: FUJITSU SIEMENS

Motherboard Model: SCENIC W300/W600

System Name: FUJITSU SIEMENS

System Model: SCEW

Base Manufacturer: FUJITSU SIEMENS

Base Product: D1527

To se obvykle dělá jako první když chci nainstalovat OS z dvd-romky ne? V mým biosu to jde přesouvat pomocí +,- ale abych mohl dát na první místo tu ROMku tak by tam nějaká musela být, teda ono je tam na prvnim místě CD-rom ale to se nic neděje, dříve tam byla ATAPI...

Zavisi aj od toho kam presne (do ktoreho konektora) mas tu DVDrom zapojenu a kolko ma doska IDE konektorov (a ci je to PATA alebo SATA).
Moze byt aj problem BIOSu napr. moze byt nutne QuickBoot dat na Disabled, alebo zastavit POST klavesou Pause na par sekund (pokracujes klavesou <-) aby mala DVDrom dost casu na inicializaciu. Poradie bootovania mas dufam nastavene spravne (CDROM ako prva, resp. aj vsetko ostatne v poradi bootovania dat pred HDD, t.j. HDD uplne nakoniec).

Skusit mozes do BIOSu aj load defaults, prip. aj uistit sa ze na prvej obrazovke mas vsetky IDE kanaly na "Auto".
V poradi bootovania u starsieho phoenixu sa daju presuvat aj cele sekcie, uisti sa ze vsetky sekcie si presunul pred sekciu s HDD, a sekciu s HDD otvor Enterom a usisti sa ze aj v tej sekcii mas vsetko posunute pred HDD.

P.S. a CDROM ked je na kabli sama tak naswitchuj prepojkou na MASTER (poloha master je oznacena pri prepojkach, napr. ako "MA").