Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nelze nastartovat OS

Dobrý den,
prosím o radu
Mám počítač na kterém jsou nainstalovány dva OS - Mandrivalinux 2010 a Windows 7. Oba OS v PC bez problému běžely asi tak 1 měsíc a nyní nemohu nastartovat ani jeden OS. Po startu se počítač bez problému dostane k zavaděči GRUB, po výběru systému se v případě linuxu asi tak 5 sekund načítá OS a pak zčerná obrazovka a je na ní pouze hláška o nesmyslně vysokých frekvencích monitoru (Attention Out of range H:89MHz V:149 MHz). V případě výběru Win7 je po GRUBu dále již pouze černá obrazovka, nouzový režim ale naběhne.
Když místo nainstalovaných OS spustím LiveCD - třeba Mandrakemove nebo Slax, tak počítač funguje bez problému.
Prosím o radu, v čem by mohl být problém, když oba OS v jeden den přestaly fungovat.
Děkuji za jakoukoliv pomoc
Jirka

Díky za odpověď, ale nastavení v /etc/X11/xorg.conf funguje jen v linuxu, to je část rozděleného disku, který Win nevidí. Chyba podle mě musí být někde v prostoru načítání obou OS. Monitor na jiném PC funguje (právě na něj koukám při této odpovědi). Grafika ??? Nemám náhradní, abych to zjistil

jak jsem psal: "u crt monitorů šla zapamatovat konfigurace pro dané rozlišení" ... a uložit do monitoru, crt mívaly uživatelská nastavení. z nějakých úchylných důvodů tam může být vadná hodnota - se kterou se při startu do stejného rozlišení s pnp monitorem domlouvají jak w7, tak linux, proto toto.

zkus tomu pc podstrčit jiný monitor (lcd), jestli nedostane rozum a nezačne zobrazovat. pak si ve windows nastav rozumný pevný refresh, třeba to pro příště pomůže. ve vlastnostech místo univerzálního pnp typu nastav přesně svůj typ; obvykle k němu byla dodána disketa s "ovladačem = .inf souborem.

rozumný pevný refresh [hz] = max.horizontal.frequency [khz] x 1000 / počet.řádků.na.výšku / 1.1
*) max.horizontal.frequency vyčteš v brožurce k monitoru nebo u výrobce nebo u prodejce.

nebo úplně odpoj monitor a nech ten krám nastartovat, pokud máš čím se k jeho ploše vzdáleně připojit (vnc, možná vzdálená plocha). a refresh opravíš na dálku.

edit: "vypůjčený LCD nejede - stejná závada" - připoj lcd, v nouzovém režimu odeber grafickou kartu, restartuj do normálního stavu, doinstaluj znova.
nastav si normální hodnotu refresh pro directx (pro 3d hry).