Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor 16:10 nebo 16:9

Dobrý den všem,
přemýslím se ženou koupi nového počítače, komplet všechno. Krabici mam dá se řící vybranou a tak má rada se vstahuje pouze na monitor.
Má otázka je jednoduchá 19" 16:10 nebo 20" 16:9 ?
Ptám se hlavně proto, protože u otce jsem měl 19" 16:10 (1440x900) a byl jsem fakt docela spokojený, hlavně se mi líbilo, že to podporují hry (poměr stran 16:10). 20ka (1600x900) se mi ale zdá ještě o něco vetší a tudíš mě láká více. Bojím se ale toho, jestli hry podporují i poměr stran 16:9. Máte s tím někdo zkušenosti? Mám se toho bát, nebo z toho nemusím mít vůbec strach? Nerad bych itotis pořídil monitor, na kterém potom při hraní her budu mít dva svislé, černé pruhy...
Předem díky za odpověď.

U starších her problémy bývají (podporují třeba jen poměr stran 4:3). V takovém případě monitor přepočítá a roztáhne obraz na celou plochu, ale dojde k degradaci (dá se samozřejmě nastavit zachování poměru stran, což je lepší). Všechny novější hry ale toto podporují, takže je jedno, který monitor vybereš. Poměr stran 16:9 já vidím na využití u velké LCD televize určené na filmy, k pc bych ale zvolil 16:10 - více místa na výšku, např. při psaní ve wordu nebo prohlížení webu nemusíš tak často rolovat atp.