Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Havárie disku

Dobrý den,
po připojení externího disku přes USB se mi z něho zakouřilo. Jedná se o disk Seagate 160 Gb Barracuda ST3160215A.

Ze spodní strany disku je přišroubován na tišťák. Po odšroubování tišťáku jsem zjistil, že na tomto tišťáku mi

shořela součástka hned u napájení. Data z tohoto disku bych docela potřeboval. Proto bych se zeptal, nevíte kde tuto elektoniku lze

zakoupit třeba i z havarovaného disku nebo můžete mi nějak pomoci či lze použít i nějakou jinou. Děkuji předem za radu případně za pomoc

I to je možné, že je kaput motorek. Já mám podezření na zdroj pro disk. Asi jsem udělal blbost a použil zdroj pro disk něco jako pro notebooky, ale s výstupem pro disky originál a nevšimnul jsem si, že je zapnutý(přepínač na kabelu). Večer jsem přetahoval data z nb do zálohy na disk a zapomněl jsem jej vypnout.Jen jsem jej připojil a už to bylo. Záblesk a kouřmo. Možná, že bylo vyšší napětí na výstupu zdroje. to zjistím až budu doma. Asi budu běhat po bazarech hledat tento typ disku. Jesli správně předpokládám, tak to musí být elektronika právě pro tento typ nebo to může třeba být elektronika pro stejný typ disku SATA?

Děkuji za radu. Pro napájení disku jsem použil externí zdroj profesionální pro napájení disku. Změřit jej teď nemohu,jsem mimo domov. Normálně používám zdroj vyvedený z compu. Jinak na tento externí zdroj jsem včera večer normálně používal. Teď již to nechám na doma, v pondělí se na to vrhnu. Až se vrátím z hor tak napíšu jak to dopadlo. Tady na opravu (odpájení a vyčištění) nemám podmínky. Ještě jednou děkuji za rady.

To neodcvakne, to je SMD :) Vybera sa to dvoma pajkovackami, v kazdej ruke jedna :-) V nudzi sa da aj jednou prechadzanim zo strany na stranu kazdu sekundu az kym nepovoli.

P.S. to dotazovatzel - tak ako pise jirka44, skusit to vybrat a moze to potom fungovat. Vypada to ako ochrana proti prepolovaniu, takze si tam zdroj strcil naopak? Kladivom? :-) Davaj poriadny pozor ze strkas konektor zdroja spravne, druhe prepolovanie to uz neprezije.

Ten zdroj je profesionální tj. Zakoupen v obchodě. Má konektor pro napájení disku, u kterýho nelze obrátit polaritu. Stále, ale nevím co je to za součástku. Ta se normálně rozpadá. Dle pohledu na ni asi se rozpadne. Protože ten plast je zcela kaput. Ono to možná půjde "vydrolit pinzetou" pokud ta součástka nemá vývod středem tj pod součástkou a pak očistit I tak děkuji za radu. Jinak normálně odstřihuji kondenzátory a pájím na vývody na desce. Ale, elektroniku disku jsem dosud nedělal. takže jsem chtěl získat nějaké zkušenosti. Na chalupě nemám vybavení tak se na to vrhnu až v pondělí. Děkuji za rady. A jak jsem dopadl vám napíši po neděli.

V obchodě se prodáva ledacos. Taky zdroje, na kterých je napsáno 12V a leze z nich 20V. Takže pokud to budeš někam připojovat, tak jedině do počítače na originál MOLEX čtyřkolík. Tam máš jistotu, že +5V i +12V je tam kde má být. Podle tý fotky to typuju na transil v obvodu +5V, který dostal tvrdých +12V. Takže splnil svou povinost a zaplatil za to životem. Už je v křemíkovém nebi.

Jinak to normálně odpájej mikropájkou, ono se to nejspíš rozpadne samo.

Co se týče té elektorniky -nestačí stejný disk měla by být stejná i verze plošňáku nebo firmware /to sou další čísla co najdeš na disku/. protože výrobce to časem mění. Ta součástka bude asi k odletování na většině seagate disků z té doby.

Najdi si presne stejny na ebay.de alebo na aukro. Musi to byt presne do bodky stejne typ ove cislo aj velkost disku, vsetko stejne.
Z trochou stastia to pojde (kolega tak zachranil data z jedneho disku, nie som si isty ze ci prepajkovaval aj eeprom zo starej na novu dosku alebo co, uz sa nepamatam).

Zdravím,
před dovolenou jsem udělal hloupost a v časové tísni zapojil můj externí disk WD My Book Essentials 3TB na zdroj k Notebooku. Následkem toho se z něj ihned začalo kouřit. Okamžitě jsem jej odpojil. O té chvíle po zapojení na správný zdroj sice dioda zapnutí svítí, ale disk nevydává žádné zvuky načítání a ani jej Windows 10 ani v systému nástrojů nenalezne.
WD Drive Utilities jej nalezne, ale píše 0 bytů a s diskem nelze nijak pracovat.
- z obrázků na uložto je vidět, že součástka označená šipkou je uhořelá.
p1010021-jpg
p1010011-jpg

Víte někdo o jakou součástku se jedná?
Nechá se odstranit a vyměnit?
Popřípadě bude Disk fungovat bez ní? :-)

Děkuji za pomoc