Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napětí a proud

Zdravím,
mohl bych poprosit o vysvětlení, jakou funkci má v obvodu proud a jakou napětí? Proč nemůže být jedno bez druhého? Proč nás jedna zabije a druhé ne?
Nikdy mi toto nebylo jasné.
Děkuji za vysvětlení

Cívka je jak dívka. Nejdřív napětí a pak proud.

Napětí si můžeme představit jako vodní hladinu na přehradě. Pokud neteče ven, nic se neděje. Jestli dole pustíme výtok vody, přestavuje elektrický proud. Čím je výtok větší, tím větší škody v podzámčí přehrady.

A to je právě ta kravina, kterou většina lidí z vašeho textu pochopí, "napětí teče...", napětí nikdy neteče! Napětí je jen rozdíl dvou potenciálů! Jediné co teče je proud, nikdy to nebylo jinak a nikdy to ani jinak nebude!

A napísal niečo iné? Ja by som to trocha vylepšil, napätie je výška hladiny v priehrade, a prúd sila vypúšťanej vody zospodu priehrady.
A potom platí: čím vyššie napätie, tým vyšší prúd. Čím vyššia hladina, tým silnejšie a viac voda tečie.