Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Harddisk-jak BIOS pozná režim přenosu dat?

Ahoj, mám jednoduchý dotaz: podle čeho pozná BIOS, jestli harddisk podporuje MW-DMA, UDMA nebo PIO? Po kterých pinech P-ATA konektoru se tato informace přenáší, nebo je nastavená firmwarem disku?

Ptám se proto, že mám pár CF karet plus redukci na P-ATA rozhraní, jedna z karet se hlásí jako PIO4 a ostatní jako UDMA33. Všechny karty jsou naformátované jako bootovací disk, ale PC nabootuje pouze z té PIO4. Pokud v BIOSU desky zakážu režim UDMA, nabootuje to ze všech karet.

Problém je v tom, že spousta desek už neumožňuje UDMA v BIOSu vypnout, takže to chci ošetřit pokud možno hardwarově, přímo na té redukci.

Redukce je pouze drátové propojení CF karty na IDE konektor plus LEDky na indikaci stavu a stabilizátor z 5V na 3,3V.

Na kartách mám nainstalovaný linux s GRUB bootloaderem.

Schéma (teda "popis" signálů IDE konektoru) jsem našel tady: index.php

Poradí někdo? Dík.

P.S. ked ti nejde UDMA na CF, tak mas blbu redukciu (nema zapojenych par pinov potrebnych k UDMA). Bud si kupis redukciu ktora funguje aj na UDMA (zvykne to byt u nej napisane ze zvlada DMA), alebo ak chces bastlit tak si hladaj schemy redukcii a najdi si jak mas zapojit pripadne pridavne piny a ktore piny odpojit/zapojit inac (porovnanim reddukcie bez UDMA a s UDMA - ak sa ti podari najst googlom schemy oboch redukcii). Tusim sa jedna o 3piny. Zhlavy neviem, nenosim v hlave schemy.

P.S. na CF - IDE redukcii neni ziaden stabilizator. (CF ide na 5V stejne ako 2,5" IDE disk)

P.S.2. tuto je nejaka schema adapteru ktory by mal vediet aj DMA http://www.aerial.net/shop/product_info.php?produc ts_id=95 (link Schematic) tak si pripadne tu svoju prepipaj ohmmetrom ci mas vsetky piny prepojene tak jak oni.

Dík za odpověď. Redukce je nějaká Delock a opravdu tam ten stabilizátor je, mám 2 ks a dá se to jumperem přepnout na 3,3V nebo 5V.
UDMA tam jde a redukce by ho měla podle výrobce podporovat, BIOS vidí, že karta je UDMA33, ale jakmile tohle vidí, tak je průser a nenabootuje. Pokud vypnu UDMA v BIOSu, tak nabootuje, ale na deskách s G41 a X58 chipsetem jsem v BIOSu už volbu vypnutého UDMA nenašel.

BIOS je různý, na GIGABYTE deskách většinou AWARD a přes CTRL+F1 zapínám extended nastavení. Ale ani tam ty volby nejsou. Ani když přepnu disk do USER módu, maximálně tam můžu vybrat LBA, CHS, Large nebo auto. Ani po uložení, restartu a znovu vyvolání BIOSu to tam není.

Neznam moc nove BIOSy, ale co kdyby...

Nyní už zbývá jediné - nastavit režim přenosu. Buď tedy v řádku PIO Mode nastavíte číslo módu, který budete chtít využívat nebo v položce UDMA Mode rozhodnete o zapnutí či vypnutí režimu Ultra DMA.

U některých BIOSů se toto nastavení provádí v menu Integrated Peripherals - konfigurační řádky Primary/Secondary Master/Slave PIO/UDMA.

Chtel jsem se zeptat, jakym kabelem to pripojujes? Pokud pouzijes 40 zilovy, rychlost nepujde nad UDMA33.

Chtel jsem se zeptat, jakym kabelem to pripojujes?

Žádným, je to redukce přímo do desky.

kabel dlouhý není, resp. není žádný, redukce se strká přímo do konektoru na základovce.