Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koplo ma 230V ?

Hmm... opravoval som na zachode vypinac ventilatora, a len tak zo srandy som sa dotkol prstom fazy a pritom som bol asi lakťom oprety o trubku plynu... Trosku to zastipalo ale nie som mrtvy... zaujimave :)
Urcite prechadzal cezo mna prud taky,ak by som sa chytil napevno Fazy a Nuloveho vodica???
Lebo mne to pripadalo ako napr nejaky obvod v zapalovaci, ktory silno kope (mozno 1000V) ale prud minimalny...
[mod]Ostatní -> Pokec (Kurt)[/mod]

Trubka byla zřejmě nalakovaná, čili izolovaná. Kdybys to zkusil s nulákem, dostals to naplno. Slyšel jsem že při úrazu el. proudem záleží na tom, jak máš momentálně chlopně srdce otevřené. Znal jsem elektrikáře, který zkoušel fázi prstama. Jednou v koupelně měnil žárovku a byla to jeho poslední. Takže příště se napřed zasměj a potom zažertuj s proudem. Možná, že v opačném případě oboje nestihneš.;-)

jde o to jestli to byla stejná ruka (tedy prst i loket), tedy tohle není sranda jak tě to mohlo vůbec napadnout :-? . Záleží na odporu těla (nemáme ho každy stejný) a také jak máš dobré srdce na jaké stojíš podložce, co máš obuté atd... Když je to z jedné ruky do druhé a přežiješ tak máš obrovské štěstí(obvod se uzavírá přes hrudník tedy i srdce a hledá cestu nejmenšího odporu). Život máme jen jeden :!: . Vysoké napětí o minimálním proudu je něco jiného to ti max spálí prst (proud je velmi slabý oproti odporu těla). A topení musí být podle normy uzemněné vždy.