Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozvod telefonnych liniek po dome

Potreboval by som rozviest cca 4 paralelne telefonne linky v novostavbe. Predpokladam, ze T-com mi dovedie jeden kabel, ktory napojim na hw(?) spliter a dalej rozvediem klasickym kablom az ku zastrcke v jednotlivych miestnostiach.
Otazka znie, ci sa na taketo rozbocenie pouziva len nejaky pasivny spliter ako na dsl napr alebo nejaka kvazi telefonna ustrednicka a ak ano tak nejake konkretne tipy.

prostě paralelně.....nic víc....akorát záleží na tom jak to bude procházet, jestli z jednoho místa na různé strany nebo průběžně přec více místností. není podmínka, že to musí být paralelně vše hned za splitrem, zapojije se to prostě třeba průběžně, ale stále paralelně...

jo, jenže pak se v tom babrat nebo dokonce to předělávat (klasicky: telefon chci z místnosti A do místnosti B) je práce pro vrahy. Daleko lepší je udělat "strukturku" a rovnou z jednoho místa natahat kabely do všech myslitelných místností. Pak se už jen připojí telefony tam, kde bude potřeba.

No v to dufam, lebo mi nie je jasne ako dostanem z jedneho rj12 konektoru zrazu 4. Ale podla popisu ostatnych a podla toho, co si naznacil ma teraz napadol patch panel, ale ako pozeram najmensi je 25 portovy;o).
Takze posledna otazka nech si to ujasnim skor ako zacnem budovat svoje telefonne imperium. Do baraku T-com dovedie jeden kabel, nacvakne rj12, da spliter, ja zapojim net a do druheho dam kabel, ktory...a teraz sa este kusok stracam, za dob ksc som podobny kabel napajal dalsim cinovanim, ale zarovne si pamatam, ze som nemal 2 linky, ale stale len linku jednu s 2 telefonmi, takze budem musiet takto napajat, alebo existuje nieco v style patch panela kde sa mi jeden kabel rozvedie elegantne na 4 zasuvky?

telkáč ti to obvykle ukončí zásuvkou ve zdi.

Já bych ti navrhl udělat to tak, že ze splitteru povedeš kabel do nějaké krabice, ve které bude buď elektrikářská svorkovnice, NEBO (a to je lepší) Krone pásek (na ten potřebuješ ještě naražeč za cca 100-500Kč; jde to u šroubovákem, ale to bych ti neradil).

V případě elektrikářské svorkovnice je to jasné (nouzovka, na tenké kablíky se to nehodí), v případě Krone se to dělá tak, že kabel zbavíš vnější bužírky a "vypleteš" (narazíš bez ořezu) jej do tolika zářezů, do kolika budeš potřebovat. Z druhé strany pak už narazíš jednotlivá vedení. Totéž provedeš s druhým kablíkem o kus vedle. Je pravda, že takto se Krone moc nepoužívá, ale je to na tyhle tenké drátky to nejlepší řešení.

Krone panel vypadá takto: product.jsp

Krone naražeč takto: http://www.nasplatky.net/sitove-prvky/narazeci-nas troj-na-svorkovnice-typu-krone-3/ (je třeba model, který má vypínatelné odstřihování drátu)

z vlastní zkušenosti vím, že svorkovnice na tlustší dráty sice fungují, ale nejsou ideální - trhají kablíky, dlouhodobě ztrácejí kontakt a obecně je s nimi hodně práce (jednoduše nejsou konstruovány na tak tenoučké drátky).