Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 95 notebook - Problém s klávesnicí

Dobrý den, mám menší problém s notebookem IBM ThinkPad Type 2610, Operační systém Windows 95 (343 MB HDD, 8 MB RAM, disketová jednotka). Jedná se o klávesnici. Na klávesnici v notebooku již nefungují nějaká tlačítka. Notebook má ale vzadu PS2 port, který je ale určený jen pro PS2 myš. Pokusil jsem se tedy připojit PS2 klávesnici k notebooku a počítač spustit, ale klávesnice nefungovala. Zkoušel jsem také použít Ovládací panely-> Přidat nový hardware, ale notebook nic nového nenašel.
Našlo by se řešení, jak nainstalovat PS2 klávesnici na tomto počítači (jestli to vůbec jde)? Předem děkuji!

PS2 port je urceny spravidla aj pre klavesnicu aj mys. (da sa aj kupit Y kabel - rozdvojka).
Klavesnica by tam mala ale tiez fungovat aj bez rozdvojky (samotna), skus si vliezt do BIOSu a hladat nastavenie o PS2 funkcionalite prip. klavesnici (internal/external/both). Mas k tomu notebooku nejaky manual? Hladal si? (google)

Žádný manuál k notebooku nemám, ta rozdvojka je zajímavé řešení, ale jak říká MM.. mělo by to jít bez rozdvojky. Do BIOSu bych se možná mohl podívat, ale nevím, jak se tam dostanu a nejsem žádný expert, takže bych nerad něco pokazil. Googloval jsem, ale nic jsem nenašel.

manual sa hlada na google alebo na www.ibm.com, podla presneho typu notebooku ktory je na nom napisany.
Do BIOSu sa leze tak jak je napisane v manuali. Ci sa tam da zapojit klavesnica a co k tomu treba urobit je tiez v manuali. To vie len vyrobca ze jak tam ten konektor zapojil, Windows s tym nema nic spolocne. Zvycajne to ale slo, aj okolo roku 2000 to bolo bezne ze tam sla aj klavesnica. Skor neviem uz nepamatam..

http://www2.partnerinfo.lenovo.com/psref/pdf/twboo k.pdf na listu 9:
ThinkPad 345 is a fast, lightweight, full function,
dual scan color TFT color TFT or dual scan color notebook at a very
attractive price point
Processor type IntelDX4
μ Entry priced ThinkPad
Processor speed 75/25 MHz / 3.3 volt
Memory cache 16 KB internal (no L2 cache) μ Large color 10.4" dual scan or TFT display
Coprocessor socket Integrated in DX4 μ Fast IntelDX4 75/25 MHz
Processor / L2 upgrade None
μ Lightweight (5.2 or 5.5 pounds)
Diskette drive 3.5" 1.44 MB (not removable)
μ TrackPoint III
Removable CD-ROM None
Price $ $ $ $
Type - model 2610-EYF 2610-EYG 2610-FYF 2610-FYG
IDE disk - size 360 MB 540 MB 360 MB 540 MB
Hard drive - speed 13 ms 13 ms 13 ms 13 ms
Avail / withdrawn date Sep 1995 / Jan 1996 Sep 1995 / Apr 1996
Display - type VGA color / 640 x 480 VGA color / 640 x 480
Display - colors 256 simultaneous colors 256 simultaneous colors
Display - techology Dual Scan - passive matrix Black Matrix TFT - active matrix
Display - diagonal size 10.4 inch 10.4 inch
Display - contrast ratio 20 to 1 100 to 1
180 degree display tilt Yes Yes
Graphics - controller WD90C24A Rev C with 1 MB DRAM
Graphics - vendor Western Digital / External SVGA to 1024 x 768 with 256 colors (up to 60 Hz)
Graph - arch/data path VL-Bus local bus / 32 bit / Simultaneous LCD and CRT
Memory upgraded via
Memory - std / max 4 MB / 20 MB 70 ns / non-parity / 5 volt
1 open socket for IC DRAM
Mem - sockets empty 1 socket
memory card for 20 MB max
Mem - options available 4, 8, 16 MB IC DRAM
Keyboard / # of keys Full size alp/num / 85 keys / quiet keyboard
Fn key functions 7 (in any appl)
PREINSTALLED APPLICATIONS
Keyboard slope None
Mouse/pointing TrackPoint IIITM (no drag lock)
- IBM PC DOS 7.0
Ext keyboard support Yes (with optional cable)
-

Tak jsem se pomocí manuálu dostal do Easy-Setup a tam jsem si nejdřív zašel do Config-> Keyboard, ale tam nic o instalování či přepínání klávesnice nebylo, tak jsem zašel zpátky do hl. menu a kliknul na test. Otestoval jsem pro jistotu vše a pak jsem stiskl kombinace Ctrl+A (advanced diagnostic menu), pak jsem kliknul na Tools, nic o klávesnici. Tak jsem ještě zkusil kombinaci Ctrl+K, kde se otevřel Keyboard Test, ve kterém se tlačítka, která byla stisknuta, na obrazovce vyčernila (označila). PS2 klávesnice stále nefungovala. Tak jsem z Easy-Setup odešel, počítač restartoval, ale stále nic.

Nelaboruj. Vtip je v tom, že na tom konektoru pro myš jsou vyvedeny i signály pro klávesnici, ale na jiné kolíky, nežli jsou zapojené u klávesnice. Takže potřebuješ buď tu rozdvojku, nebo uříznout konektor od klávesnice a napájet si tam vlastní.
Tady je zapojení rozdvojky, na ThinkPad pasuje to uprostřed. Pozor, blbým zapojením se dá odpálit deska!
http://internet.vprdeli.com/view.php?cisloclanku=2 006021312

Tak, dlouho jsem váhal, ale nakonec jsem si tedy řekl, že to risknu. Vyhlédl jsem si tuhle rozdvojku: eshop.pc-rescue.cz (radši bych chtěl kabelovitou rozdvojku než tu pevnou kostkovitou). Kdyžtak řekněte, jestli jsem si vybral správně (co se vzhledu týče a jestli se dá vůbec použít).
Stydím se za to a omlouvám se, ale vůbec mne nenapadá, jak bych ji mohl poměřit dle toho schématu.

No ano proste to kup a skus klavesnicu aj v jednom aj v druhom konektore (a uvedomit si ze PS2 klavesnica musi byt pripojena uz pred zapnutim notebooku, ked ju pripojis az po zapnuti tak fungovat nebude resp. nemusi).
Bud to pojde alebo nie. Odpalit sa nic neodpali PS2 je standardizovane 20rokov a nikdy sa v nom nic nemenilo, ani zapojenie pinov ani nic ine. Tie redukcie z webu uvedeneho vyssie su vsetky de fakto stejne (rozdiely su len v data & clock co NENI nijak nebezpecne, je to o tom ze jedna je pre 2 klavesnice alebo co, pre nejake dementne mysi ktore maju data & clock na mieste kde ich ma klavesnica, apod). Vpodstate ak chces zapojit len klavesnicu (nie mys) tak su vsetky tie redukcie ekvivalentne, v aspon jednom konektore by ti klavesnica mala ist. Ked to ani s rozdvojkou nepojde, tak potom jedine mozne vysvetlenie bude asi to ze ten notebook PS2 klavesnicu nepodporuje.

Jo a ještě něco: Tím, že tu mám připojenou tu externí klávesnici, mi nefunguje ta interní. A na té interní je klávesa "Fn", která potom společně s tlačítky F1-F12 ovládá např. hlasitost PC speakeru. Jenže tu klávesu "Fn" na té externí klávesnici nemám. Je tu nějaký způsob, jak např. ovládat již zmíněnou hlasitost přes externí klávesnici?

Neni to mozne ak to notebook nepodporuje (niektore notebooky to podporuju aj na externej ako scrollock alebo ctrl+shift alebo s alt alebo nejaka taka kombinacia, alebo vobec, pozri si aj BIOS tam sa to moze dat nastavovat, alebo sa tam moze dat povolit interna aj externa sucasne). Skus ale tie Fn klavesy na internej klavesnici, ked nejdu tak si hlasitost ovladaj mysou ikonka vpravo dole, klavesa Fn robi aj tak urcite to iste (hybe s tym posuvnikom u repraku vpravo dole)

No to je právě ono. Mě to také napadlo, jestli v liště nebo někde v nastavení není nějaké nastavení hlasitosti, ale není. Jedině přes to "Fn". A jak už jsem psal, je-li připojena externí klávesnice, interní je kompletně "mrtvá".
No, tak ono by to zas tak nevadilo. Tato klávesa mi zatím jen posloužila k regulaci hlasitosti a tu já obvykle neměním. Kdyžtak vypnu počítač, odpojím rozdvojku, zapnu počítač, nastavím hlasitost, vypnu počítač, připojím rozdvojku, zapnu počítač a je to.
Jen jsem se chtěl informovat, zda-li to nějak jednoduše jde.

Ale jinak vám stejně ještě jednou mockrát děkuji za pomoc i za zodpovězené otázky.

Ne, není tam nikde regulace hlasitosti PC speakeru. A také jsem o ní nikdy neslyšel. Měl jsem stolní počítač s Win95 a tam ten repráček byl, ale na regulaci Sound Blasteru. Vše, co v tom notebooku je v ovládacích panelech o zvuku napsané, je šedé (= nelze nastavit).

Jaj ty tam mas Win95, OMG tak to si uz fakt nepamatam :). Mozno keby si k tomu nasiel ovladace zvukovky tak by si to tam mal, netusim.

Skontroluj si aj ten BIOS preistotu tam nieco moze byt o externej klavesnici ze ci sa ma vypnut interna, zatial som to na slusnejsich NB vzdy v BIOSe videl, aj u starych (ale na rok 1995 sa uz fakt nepamatam)

P.S. jaj ty tam mozno ani vobec nemas zvukovku, ale pipa ti to len. Tak to mozes zvuk uplne vypnut, naco ti je to pipanie :)