Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem restart PC

Dobrý den, upgradoval jsem PC a vše běželo OK do doby, než jsem připojil novou grafickou kartu. Poté se počítač asi po 5ti minutách sám restartoval. Po naběhnutí Windows už nejede ani těch 5 minut a ihned se restartuje. Myslím, že bude nedostatečný zdroj. Poraďte prosím, jestli to může být i špatným zapojením graf.karty, nebo tím zdrojem.
Původní sestava:
CPU INTEL Core 2 Duo E4300 1,80 GHz
MB GIGABYTE 965P-S3 s775
GK nVIDIA GEFORCE 7300 GT silent GB 256 MB
DIMM DDR2 1024 MB 667 TRANSCEND CL5 STAN
DVD RW LG GSA-H30N
HD SAMSUNG 250 GB SATA 2/300 8MB 7200 RPM
zdroj Eurocase 450W (slyšel jsem, že tahle značka není z nejlepších, ale na této sestavě jel 3 roky bez problémů).
Nová sestava:
CPU INTEL Core i3 540 3,06 GHz BOX integrovaná VGA
DIMM DDR3 4096MB 1333MHz (2x2048MB Kingston CL9)
MB GIGABYTE H57M-USB3 H55 s1156
Zbytek komponentů zůstal stejný (pouze jsem přidal větráček ARCTIC-COOLING AF12025PWM)a sestava funguje s integrovanou GK. Když jsem ale přidal GK GIGABYTE nVIDIA 9800GT silent 1GB, začal se PC po naběhnutí systému sám restartovat (bez zátěže). Totéž se stalo i když jsem tam zkusil dát starší GK 7300GT. Myslel jsem, že to může být ovladačema GK (nechal jsem tam původní k integrované GK a k nim nainstaloval ovladače nVIDIA), ale když GK nVIDIA vyndám a ovladače tam mám pořád oba, tak PC normálně funguje. Poraďte prosím, jak velký zdroj je dostatečný k této sestavě. Koupil bych asi tento: SEASONIC zdroj 620W S12II-620W model, 80+ BRONZE
Děkuji za jakoukoliv radu, nebo doporučení.

A kterou klávesou se přepnu do nouzového režimu před naběhnutím systému? Vždy se to restartuje po naběhnutí systému. Když jsem to spustil poprvé, zapnul jsem hru FarCry 2 a na zkoušku jsem nastavil nejvyšší detaily. Hra jela cca 5-10 minut a následoval restart. Po naběhnutí systému už jsem nestihl spustit nic a opět restart. A nemám přeci jen koupit lepší zdroj? Prý se moc nevyplácí šetřit na zdroji a myslím, že ta graf.karta si celkem vezme. Jaký je optimální zdroj pro tuto sestavu v zátěži?

nouzový režim: f8
pokud ti doporučují zdroj 550w, tuší co píšou. eurocase je opravdu shit.

Po naběhnutí systému už jsem nestihl spustit nic a opět restart.

špatně chlazený procesor - grafika - chipset - poddimenzované trafo ve zdroji eurocase byly ještě přehřáté, proto to hned spadlo.

jestli jsi jen přendal už nainstalovaný systém do pc s novou deskou a novou grafikou, na takový krám bych nesahal ani klackem.

Ne, formátoval jsem Céčko a systém jsem nainstaloval znovu. Jel jsem chvíli na integrovanou grafickou kartu a pak jsem přidal GK nVIDIA 9800GT. Pak už jsem systém znovu neinstaloval, pouze jsem nainstaloval ovladače pro tu GK. Zůstaly tam ale zřejmě i ty původní ovladače k té integrované GK. Pokud by se ale praly mezi sebou ty ovladače, pak by dělaly problémy i po odebrání té 9800GT, nebo ne? To se ale neděje a všechno jede bez problémů, aniž bych nějaké ovladače odebíral. Můžu zkusit to Céčko znovu zformátovat a nainstalovat systém znovu, ale bojím se, abych neodpálil nějaké komponenty tím shiťáckým zdrojem, když nebude stíhat a budu ho přetěžovat. Tím zdrojem, co jsem psal (seasonic 620w) nic nepokazím, ne? Je pěkné, že bez zátěže mi to ten EC 450w utáhne, ale rád bych si na to i něco zahrál a nepotřebuji, aby mi neustále padal systém. Dočetl jsem se na různých forech, že pokud odejde zdroj Eurocase, tak většinou vezme něco s sebou. Seasonic má prý lepší ochranu a spálí mximálně sám sebe. Je na tom něco pravdy?

seasonic 620w vypadá dobře.

co se děje při smrti zdroje je celkem věcí náhody. levných shitů eurocase je u nás jak nasr... takže jich taky hodně odchází. mívají přetěžované/poddimenzované součástky, možnost jakéhokoli průrazu a objevení vyššího napětí na výstupu je u nich vyšší. pro změnu když se u nich přehřátím přesytí vf trafo, spadne indukčnost a tím napětí na výstupu - takže je to jak kdy.

normální počet.
vždycky záleží jak je řešená grafika - kam má možnost foukat vzduch.
jak je otočený průvan vzduchu/žebra chladiče procesoru vůči pamětem a vzduchu odsávanému zdrojem.
dnes už naštěstí nezavazí kabeláž disků průchodu vzduchu ve skříni.

integrovanou grafiku v chipsetu můžeš hned v biosu vypnout.
po instalaci windows začni nejdřív instalací driveru chipsetu, teprve potom to ostatní.

Ta integrovaná grafika se musí vypnout? Když jsem tam dal tu 9800GT, tak jsem měl za to, že se ta integrovaná odpojí sama, protože v EVERESTu se mi zobrazovala jen ta 9800GT. Jak přesně mám teda postupovat? Vyměním zdroj, přidám GK, poté v biosu vypnu tu integrovanou GK, provedu format C, nainstaluji systém a ostatní ovladače?

Ano napisal si to spravne. Integrovanu niektore dosky vypinaju automaticky a niektore dosky nie. Vidiet to v spravci zariadeni vo Win (ak su tam 2 grafiky). Ak tam budu dve staci aj zakazat jednu z nich v spravcovi zariadeni vo Win. Ak je na to v BIOSe nastavenie (onboard graphic alebo IGD enable/disable tak nastavit disabled)

Tak jsem odinstaloval staré ovladače GK, vypnul PC, dal tam znovu tu 9800GT, nainstaloval nové ovladače z CD. Radši jsem se i mrknul do biosu, jestli se tam nemá ta integrovaná GK zakázat a jsou tam 2 možnosti: 1.povolit, pokud není ve slotu GK a 2.povolit vždy. Nastavená je ta 1. možnost. Po naběhnutí systému fungoval PC asi 10 minut a pak se opět restartoval. V nouzovém režimu jede PC bez restartu. Pokud spustím windows normálně, následuje do minuty restart. Podotýkám, že zdroj jsem zatím nechal původní (EC 450w), protože mi kámoš poradil, že by to měl ten zdroj utáhnout. Sledoval jsem teploty pomocí programu SpeedFan a žádná z teplot nestoupla nad 50 stupňů, přesto se PC restartuje. Nevíte prosím někdo, čím to může být? Myslíte, že je to tím zdrojem? V návodu ke GK doporučují zdroj min. 550w (ale při SLI zapojení), takže když mám pouze jednu GK, tak by měl ten zdroj stačit, ne? Pomohla by reinstalace celého systému? (nechci to dělat zbytečně). Dík za každou radu.

OMG ten zdroj je uplne nahovno a neutiahne vobec nic, kamarata posli nech ide mudrovat do polnohospodarstva. A aj keby to ten zdroj utiahol tak do pol roka vybuchne lebo eurocase su nie zdroje ale srot :) Eurocase "450W" je tak 250W zdroj, preto to neutiahne.

Ked chces tak tie Windows nainstaluj uplne nanovo, nikto ti nebrani. Potom ovladace k zakl.doske (chipset, atd) a ku grafike. Ked to zdroj + cele PC prezije tak uvidis ci to po instalacii ovladacov blbne.
Druha moznost je pozicat si z ineho PC na chvilu silnejsi zdroj, alebo ho rovno kupit lebo prevadzkovat toto s eurocase zdrojom je koledovanie si o odpalenie celeho PC.

P.S. a kupuj nejaky moderny napr. seasonic, ATX2.2 (neni to jedno), a nie zas nejaky eurocase spred vojny (aj to je problem - maly prud na 12V vetve. Watty nie su vsetko. Watty spred vojny su dnesnemu PC naprd :)
P.S.2. staci ti nejaky okolo 450-500W dnesny moderny zdroj, slusnej znacky (napr. ten seasonic).

OK, kámoš mi slíbil, že mi půjčí svůj zdroj (silnější), tak to na něm napřed zkusím bez reinstalace win. Pokud budou pořád problémy, tak zkusím jak pojede ten silnější zdroj po reinstalaci win. Snad to pomůže. Díky moc za radu a už mě s tím Eurocasem nestrašte, nebo ani neusnu.:-)

Pozri si kolko ma tvoj zdroj uvedeny prud na 12V vetve (vetvach). A vynasob si ten prud cislom 12 - ziskas vykon (watty) na 12V vetve, to je dnes najdolezitejsie. Dnesne napr. 450W zdroje maju na 12V vyse 400W. Tvoj EC si vyratas. Ked bude mat na 12V aspon 350-400W tak staci (stavim sa o pivo ze nebude mat :)

Ja som necital celu diskusiu ze co si robil, ked si ale menil uplne vsetko aj zakladnu dosku, tak je dobre Windows nainstalovat nanovo tak ci tak, inac tam mozu blbnut ovladace chipsetu alebo vsetko mozne. Nezabudnut po novej instalacii Win ovladace k zakl.doske vsetky a ku grafike atd.

OK, to jsem potřeboval vědět. Dík za rady. Jinak po upgradu jsem formatoval Céčko a systém a všechny ovladače jsem nainstaloval znovu (kromě té GK, tu jsem přidal později a ovladače jsem nainstaloval přes ty staré). Už jsem je všechny odinstaloval a nainstaloval jen ty k 9800GT. Stejně to asi znova naformátuju, ať mám klid. :-) Díky moc.

Ale pozri stitok na tom tvojom zdroji, ze kolko A je u 12V. Ked su vetvy dve (+12V1 a +12V2) tak sa to scita, resp. je u toho uvedene kolko je na oboch vetvach maximum W dohromady (to moze byt menej ako sucet prudov * 12V).
Tvoj zdroj je predpokladam stary a stare zdroje mali malo A na 12V, a vela na 3,3V a 5V co je dnes zbytocne, preto asi nestiha. A je to eurocase takze nestiha duplom :) Nie ze by az vybuchovali :) ale proste nie su moc kvalitne a nedaju plnu zataz.

Tak ještě jeden hloupý dotaz. Kámoš mi půjčil svůj zdroj. Říkal, že je silnější, ale přitom má jen 400W (oproti mému 450W). Můj má výkon na výstupu 12V větví 300W, ten jeho 280W. Zatím PC jede bez restartů (zatím ho moc nezatěžuju, ale myslím, že s tím mým zdrojem už by se PC restartoval). Nemůže to být náhodou způsobeno slabým napájením CPU? Ten můj zdroj má pouze 4 pinové napájení CPU a ten kámošův 8 pinové (4+4). Podotýkám ale, že dokud jsem nepřidal tu GK 9800GT, nebyly s tím žádné problémy a měl jsem v tom 8 pin. napájení zapojen jen 4 pin. ze zdroje. Dále ten můj zdroj nemá 6 pin na PCI-e, tak jsem to měl přes nějakou redukci. Ten kámošův ho má a zatím to jede bez problémů. Čím to může být, že se PC s tím mým zdrojem po chvíli restartuje? Může to být tím napájením CPU, nebo je ten zdroj v pr****? Když tu GK vyndám, tak jede i ten můj zdroj bez problémů. Díky za radu.

No je to tym ze mas ten eurocase, ved ti tu piseme ze to je srot :-)
Problem mozu robit aj tie redukcie na grafiku (cim viac konektorov je na ceste "elektriky", tym horsie).
Ten jeho je evidentne modernejsi (lebo ma tie vsetky nove konektory) a teda ma 12V vetvu fakt urobenu poriadne, na rozdiel od starych zdrojov.

No, ked chces mozes skusit nejaku redukciu na 8pinov ak nejaku najdes, podla mna to sice nepomoze (ptz podla mna nestiha ten zdroj), ale teoreticky pomoct moze (zavisi od konstrukcie dosky). Ten EC zdroj by som ale tak ci tak nepouzival, podla mna to nevydrzi a ked zdochne moze odpalit uplne vsetko.