Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako riesit image pc v malych firmach

Doteraz som riesil image disku po instalacii na dvd, vacsinou cez Acronis a obnovoval potom z jednotlivych dvd.
Rad by som presiel na sietovy model, nakolko som uz vacsiny zakaznikov presadil model s linuxovym servrom,na ktorom vacsinou bezi len Samba, pripadne sluzi ako router, ci gw. Navyse na niektore pc sa instaluje zo zaciatku pomerne objemny sw a robit image na dvd je neprakticke, takze moja predstava je takato:
Vyuzit stavajuce volne kapacity na servroch na ulozenie image diskov (nie 1:1 len obsadeneho miesta) klientskych pc a to pomocou software, ktory by zvladal ulozenie image na server a pripadne obnovenie z boot dvd cez sietove rozhranie.
Teoreticky by podla popisu mal na to stacit Acronis Backup & Recovery™ 10 Advanced Workstation, ale nie je mi celkom jasne z popisu ako funguje. Navyse samozrejme uprednostnim free riesenie, staci vytvorenie univerzalneho boot dvd, nakopirovanie image cez ftp na disk a opatovny restore rovnakym postupom.

Na to co chces by mal stacit aj free DriveimageXML na BartPE CD (zalohovanie sa da robit aj normalne pod Win). Vyber disku to ponuka a nevidim dovod preco by neponukal sietovy disk. BartPE tiez vie klasicku Win siet, ale netestoval som to so sietou nikdy takze budes muset skusit :)

Druha vec je ze jak sa da v nom zalohovanie zautomatizovat - to netusim :) (mozno ma aj nejake commandline argumenty)

Zalohuje len obsadene miesto (ak nezvolis RAW)

P.S. samozrejme sposobov je mnoho napr. jak pise touchwood tiez sa da. Ak je vo firme vela uplne stejnych PC tak idealne - mas len jeden image.
Dokonca tusim MS ponuka aj nejake tooly na instalacne image, alebo aj nejake univerzalne preinstall enviroment, u ktoreho sa da tusim nejak aj pouzit bootovanie z LAN (potrebujes PXE server), potom nepotrebujes ziadne boot CD. Neviem presne jak sa to robi, robil to kolega, ani neviem ci to nakoniec takto fungovalo jak pisem :) ale myslim ze hej. Asi pouzil OEM preinstallation kit, alebo nieco podobne.
Dokonca aj BartPE sa da tusim bootovat z PXE servera cez LAN...

PXE má jednu malinkatou nevýhodu - user jej může spustit "nechtěně" a pak se taky může divit, kde má svůj profil ... :-)

Jinak já osobně razím cestu cílených instalací do defaultního image - z prostého důvodu:

a) lze tak jemně definovat co se komu instaluje (např. licencovaný SW typu Office, CAD, apod.)
b) tuto jemnou definici lze velmi jednoduše a rychle měnit v čase (userovi A bude odebrán Office a tato licence bude nainstalována useru B)
c) velmi jednoduchý upgrade (prakticky vzato automatizované odebrání starého a instalace nového balíku)
d) podpora pro správu licencí (v daném nástroji (a je jedno zda to je AD GPO, Landesk nebo WPKG) lze velmi dobře vidět, kolik je nainstalováno licencí a kdo je užívá.

Na PXE si mozes dat menu, kde mozes napisat napr text KED SI SEKRETARKA TAK ZMACKNI RESET! :-D
prip. sa tam mozno da dat aj nejake cosi ze musis vypisat nieco na klavesnici a to sa potom neda urobit "nechtene"

P.S. mozes trochu upresnit to "razím cestu cílených instalací do defaultního image" konkretnejsie ze jak to robis ?

jednoduše - mám image čistých Windows (tj. nastavené dle nějakého schématu, ale s ovladači apod. tak, abych pokryl co největší počet PC co nejmenším počtem obrazů; u Win7 stačí defacto obraz jeden).

Na PC se rozbalí image OS (může se to udělat klidně i přes PXE, ale já osobně to u malých firem nepokládám za potřebné, protože reimage dělám jen pří HW havárii a tak to je celkem sporadická událost), přejmenuje se, zařadí se do domény. Následně se automatizovaně při prvních startech nainstaluje SW, který má daný PC nastavený že má mít dle členství ve skupinách.

Zkušenosti s image, kde je už nějaký SW nainstalovaný mám takové, že se to velmi špatně udržuje a jakýkoli SW upgrade znamená opětovné vytváření a testování takového image.