Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o zhodnocení PC sestavy

Tak jsem se nakonec rozhodl, že kašlu na notebook a nynější bude sloužit ještě déle a pořídím si stolní. Něco jsem zkusil navrhnout, ale nevyznám se v tom dobře. Dal jsem dohromady něco málo, co vím a něco, co jsem si přečetl na diskuzích.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=XHB01T F101XTE01VU801J3001U7101IZS01H1G01Y5G01T8Y01XYE01P FI01X2401

Nevím, zda je vyvážený poměr deska:procesor:grafická karta:ram, a taky si nejsem jistý, jestli se mi do skříně vleze chladič. Zdroj by snad měl být dostatečný. Karta mi po dlouhém hledání vyšla jako asi nejlepší. Zvukovou kartu bych nerad nějakou mizernou, protože mám doma zesilovač a poměrně dobré sluchátka. Disk kapacitně stačí, pokud bude třeba, dokoupím si časem.

Předem díky za kritiku.

K té zvukovce - nechceš raději napřed zkusit, jak bude hrát ta integrovaná a až podle toho pak koupit separátní zvukovku? Kvalita integrovaných zvukovek dost pokročila, přijde mi zbytečný vyhodit 17 stovek za zvukovku, když by to nemusel být až takovej rozdíl.
Ostatní komponenty v pohodě. Jen procesor je pořádnej ohřívač.

Když oželíš trochu výkonu a koupíš tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 830972PCW35
tak ten má jen 95W TDP, což půjde líp chladit. Dívám se, že ty procesory nesnesou příliš velký teploty (71°C), takže bys musel hodně dobře chladit, což třeba teď v létě je trochu oříšek. Další dvě věci jsou spotřeba elektriky a teplo emitované z bedny počítače. A tak velkej odběr je i zátěž pro desku, může to snižovat životnost.
Nenutím ti to, jen se zamysli nad tím, jestli opravdu potřebuješ každý procento výkonu.

Jo, ale uvědom si, že výkon není všechno - má to TDP 125W, víš, co to je? To není málo a udržet to na teplotě okolo 50°C zvláště teď v létě, kdy je venku přes 30°C, tak to je opravdu kumšt. A pokud by chtěl, aby ten PC nebyl jak vysavač, tož to aby si pořídil vodníka. Třeba pro mě je tichý PC důležitý. A když si potrpí na kvalitním zvuku, tak hučící počítač je opravdu výborná kulisa.
Navíc popohánět 125W procesor, tak se dostane na 150W. A za tu trošku výkonu - stojí ty rizika za to?

Dívám se, že tam máš dva disky. Pokud jeden bude hlavně jako úložiště dat, tak místo WD Black můžeš koupit WD Blue, výkon o kapánek nižší, ale cena výrazněji nižší.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 7H1TZ1YTWWR
Rozdíl asi 450Kč. Můžeš to vrazit někam jinam, třeba do píva.
S procesorem neporadím, s i5 nemám zkušenosti, nedokážu srovnat. Ale určitě to nebude špatný :-)

Zajímavá sestava - nevím proč, ale na Intel jsem se nějak moc nekoukal :-) Každopádně i5-750 BOX má nižší spotřebu. Předpokládám, že by měl produkovat i víc tepla. Našel jsem porovnání tady:
http://extrahardware.cnews.cz/test-40-procesoru-v- interaktivnich-grafech?page=0,8
a tam je rozdíl mezi i5-750 BOX a Phenom II X4 965 BE pořádný co se spotřeby týče. Určitě teda pouvažuju nad tímto procesorem. Ještě dotaz k základové desce - nestačí o chlup levnější?

Nevím jestli u desky rozdíl 500,- to vytrhne. (horší vybavení, jiné chlazení )
Jinak základ každého PC by měl být , kvalitní –
1. deska
2. zdroj (u kterého často bývá zvykem ušetřit)
3. chlazen.
4. „bedna“ alespoň vyhovující
Vše ostatní se dá obměnit pokud je základ trochu slušný a stabilní.

Asi bych se držel AMD, osobně bych si pak počkal na nové 95W modely X6 (konkrétně 1045T nebo 1055T), cena toho dražšího je jen asi o 500Kč vyšší než té 965 a na hraní je to IMHO do budoucna ideální tah, navíc u těchto CPU předpokládám slušný OC potenciál.

Snad podlední dotaz ohledně grafické karty. Mám tam tuhle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 04000000XYE

Jde o dobrou volbu? Původně tam byla jiná a k ní jsem vybral i chladič od Zalmana, ale prý tento Gigabyte spolehlivě uchladí dodávaný chladič a navíc je mírně přetaktovaný. Neznám bohužel značky a kvalitu komponent, které dodávají. Jestli je lepší Saphire, Gigabite, Asus,... Co jsem se dočetl tak 5850 by měla mít nejlepší poměr cena/výkon. Která konkrétně je ale nejlepší, nevím.

Noctuy su spickove nepocutelne vetraky (s ULV adapterom to nepocuje ani majster sveta v pocuvani :). Chladic je relativne slusny, ak cloveku ide o (ne)hlucnost PC (je ale nutne mat nehlucne v PC vsetko, inac to samozrejme nema vyznam). Zbytok som nepozeral, RAM ak su na 2V tak to je absolutne posledny odpad.

P.S> ja osobne by som sa ale pozeral po 12cm vetraku, nema vyznam sa snazit o tiche PC s malymi vetrakmi, takze ten konretny chaldic je trochu onicom, to je pravda, ale nie Noctua vseobecne...

No, ked som si robil nepocutelny PC tak som musel arctic vyhodit (mal som sice iny arctic ale kombinacia velky (12cm) heatpipe chladic + noctua vetrak 12cm 800ot je proste uplne nepocutelna, t.j. zvukovy projev ziadny, t.j. neporovnatelny s nejakym zvukovym projevom ktory sa pocut da :)

Jak jsem psal, moc tomu nerozumím. Můžete mi nějaké paměti doporučit? Wifi potřebuju k připojení, kabel se mi bude dost mizerně tahat z mnoha důvodů a navíc doma máme router. Tu Noctuu jsem bral kvůli dobrým ohlasům a recenzím. O Articu jsem taky uvažoval, ale v diskuzi na czechcomputer jsem nalezl příspěvek, že plocha chladiče je menší než plocha CPU a tak vzniká přesah a tím pádem by mělo dojít k menšímu odvodu tepla. Prý by to mohl být časem problém (nevím, neznám). Tak jsem pro jistotu bral tu Noctuu.

Tu frekvenci je prostě jen tak tipnul :-) Byla to prostřední hodnota... Ještě bych měl dotaz ohledně procesoru vs paměti. O něco výše Touchwood navrhl, že by nebylo od věci počkat na nové AMD X6 1045T. Pokud bych počkal, bude lepší použít 6 GB? Pokud ano, jakou frekcenci?

O něco výše Touchwood navrhl, že by nebylo od věci počkat na nové AMD X6 1045T.

Ano. Šestijádro za "lidskou" cenu se jistě hodí.

Pokud bych počkal, bude lepší použít 6 GB?

Záleží na tobě. Tuhle kapacitu ovšem užiješ pouze v 64-bit systému.

Pokud ano, jakou frekcenci?

Nerozumím...