Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zivotnost optickeho kabelu?

Dobry den, chtel jsem se zeptat jestli nekdo nevite jak je to se zivotnosti optickeho kabelu? Predpokladam ze neni nesmrtelny. Mate nekdo predstavu zda je to 5/20/50/100/... let?

To jo tohle jsem videl taky. Ovsem pojem vysoka zivotnost mi nepride zrovna presny. Zajima me co zivotnost ovlivnuje, zda je v dnesni dobe nekdo schopen rict kolik to bude +- let a ktere faktory tuto zivotnost ovlivnuji. Zda zalezi napriklad na typu kabelu a podobne.

IMHO to bude na typu. Ja pouzivam monosklo (drahe jako prase), kde vyrobce "zarucuje" padesat let beze zmen optickych parametru (a dozivotni zaruku). Mas-li plast, jiste se projevi "cistota" prostredi (chemicke vlivy), starnuti materialu a dalsi podobne faktory - tipuju deset let a dost. Je to ovsem jen muj osobni odhad...

Běžný světlovod může být z umělé hmoty, ze skla a křemenného skla. Pro telekomunikace se používá nejvíce křemenné sklo. Co na světlovodu stárne? Narůstá útlum, zvětší se disperze popřípadě klesá mechanická pevnost.
Jaké vlivy vedou ke změnám kvality světlovodu? U většiny materiálů je to každé zvýšení teploty, střídání teplot. U světlovodů pak změny složení jádra a odrazné vrstvy. U křemenných světlovodů navíc pronikání (difúze) OH iontů (vody) do světlovodu.
Realitou pak je ještě poškození bagrem, nebo přehlodání krysou.
Pro určení životnosti pak musíš stanovit nějaký limit - překročení parametru, třeba útlumu v dB/km.
Už jsem z tohoto oboru nějakou dobu pryč. Ale tipnul bych si na údaj 20 - 50let.

Optické vlákno v kvalitním kabelu má garantovanou minimální životnost 30 let. Za tuto dobu se nesmí výrazně změnit jeho parametry, především optický útlum na garantovaným provozních délkách (860, 1310, 1550 nm)dle typu optického vlákna. Útlum je ovlivňovám především radiací na pozadí. Takže teoreticky v okolí Přibrami bude životnost o něco kratší.:-) V ČR se provozují aktivně optické kabely okolo 15 let a změny optický parametrů nebyly zaznamenány.;-)