Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: Jak funguje rádio?

Tak takové typické rádio jako třeba Kiss Morava - nachází se v malé vilce, kde je mimo rádia ještě pár firem. Celé rádio jsou jen 2 místnosti velké asi jak obývací pokoj.
Zajímalo by mě, jak vysílají do světa? Na střeše sice mají satelit, ale ta LNB nějak nevypadá na to, že by to i vysílalo, vypadá to jako jen satelit pro příjem.
Kdyby to šlo přes satelit tak by tam muselo vznikat zpoždění signálu ne? A to tam nevzniká - když volám do rádia tak se v něm slyším okamžitě. Takže tudy asi cesta nevede.
To by mě zajímalo jak je to rádio propojené s vysílačem na opačném konci města..
Že by nějaký vyhrazený datový okruh od Českého Telecomu?

1) LNB nutně nemusí být větší, není k tomu důvod
2) Tak já ti to povím. Máš pravdu v tom, že už je to zaznamenatelné. Signálu tam a zpět to trvá 0,24 vteřiny plus nějaká drobná prodleva při odbavení na satelitu. Takže odhadem by to mohlo dělat 0,3 vteřiny. Odbavení na Zemi nepočítám, to je nutné vždy, i když jeho vliv se též liší od způsobu distribuce. Mně šlo hlavně o cestu toho signálu jako takového. :)

Tak ja som bol v našom Fun rádiu a vyzerá to tam podobne. Dve miestnosti a vrátnička, ktorá je zároveň aj pre druhé rádio, ktoré vysiela za stenou. No a za miestnosťou druhého rádia má Fun rádio tretiu miestnosť. Na čo? Na archiváciu. Beží im tam počítač, čo ukladá 24-hodinové záznamy na disk. Celé vysielanie sa posiela na Kamzík (vysielač nad Bratislavou) a odtiaľ na celé Slovensko. To druhé rádio je B1.