Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výdrž baterie - Linux vs. Windows

Chtěl bych si na svůj notebook HP Compaq 615 nainstalovat Linux Ubuntu, nebo Mint, ještě nevím, a chci se zeptat, jestli umí i Linux např. v klidu podtaktovat procesor a grafickou kartu nebo snížit výkon wifi, prostě šetřící funkce běžné z Windows? S Linuxem začínám, proto omluvte můj (možná) hloupý dotaz.

"v klidu podtaktovat procesor a grafickou kartu nebo snížit výkon wifi, prostě šetřící funkce běžné z Windows"

To slysim prvne, prosim, jak mam na Windows udelat, aby se mi v klidu podtaktoval procesor a graficka karta ???

hm, ja mam na PV P4Prescott a R X850 a na notasu Core2Duo a GF8600 a nevim, ze by se mi neco podtaktovavalo, tak to asi tak bezny nebude, ale nemam teda Win7, mam XP a Vista.
Zkus se zeptat na nejakem linuxovem foru, tam by spis mohl nekdo vedet, forum od ubuntu nebo abecedy linuxu. ;-)

No jak sam pises ve spodnim prispevku, zajimalo by me, ktere procesory a graficke karty se podtaktovavaji a jestli jexistuje nejakej citac, kterej by to odcital, abych vedel, ze opravdu kdyz se nic nedeje, tak je podtaktovanej - protoze jiak to muze rict kazde, ze se podtaktovava, kdyz si to nemuzu zmerit. :-D

Vidis to napr. v CPU-Z a vedia to vsetky CPU od Core2Duo a aj niektore starsie (P-D) a vsetky notebookove snad uz od roku 2005. U Athlonu to bolo ca. posledne 3-4roky, cool & quiet. Zo zaciatku to bolo zvycajne zakazane v BIOSe.
P.S. u WinXP je treba nastavit energeticky profil "prenosny pocitac", ked nastavis profil desktop tak to nefunguje.

U grafiky sa to zistuje blbo (len nejakou utilitou od vyrobcu grafiky) ale robia to zvycajne vsetky grafiky uz aspon 3-4roky myslim ze hardwarovo, nezavisle na software.

Neni to tak jednoduche, neda sa napisat "podporuje ACPI" ptz ACPI neni nejaky jeden cudlik ktory sa da podporovan ANO/NE, ale je to komplexne prostredie (funkcie interpretovane operacnym systemom) ktore obsahuje milion veci a z nich OS moze podporovat 800tisic a 200tisic moze nepodporovat :-) Ziaden OS nepodporuje ACPI kompletne (ono kazdych par rokov je aj nova verzia ACPI specifikacie ktora pridava nejake nove veci a samozrejme starsi OS tieto nove veci nepodporuje ptz v dobe vznku OS neexistovali), ide o to ci ten konkretny linux bude robit ten speedstepping spravne, t.j. ci z toho celeho ACPI balika funkcii ktory mu naserviroval BIOS pouzije tie funkcie pre speedstepping. Pre AMD je mozne ze bude treba nejaky specialny ovladac apod.

Presne tak, jedna se o vlastnost CPU ci grafiky a podporu NB. Operacni system s tim ma jen spolecneho to, ze tu musi driverama uhandlovat a mit moznost nastavit, coz typicky umi oba, jak linux tak windows. Tedy se pak vydrz omezuje na to, ktery z OS lepe setri baterku - tzn narocnost na overhead behu OS.