Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zapojení 2,5'' HDD

Dobrý den,
dnes mi došel zakoupený 2,5palcový HDD od WD 500GB s IDE rozhraním, jelikož mám starší notebook od HP NC6120. Starý HDD od Hitachi měl hodně vadných sektorů. Tento je rok starý, prý skoro nepoužívaný, ještě v záruce. Dal jsem ho do rámečku, bohužel místo načtení Windowsu který tam má být prý nahraný, jakoby nahoře vlevo v rohu bliká kurzor a kromě restaru nejde nic dělat. Nikdy předtím jsem HDD v notebooku nezapojoval, ale v PC hodněkrát. Zkoušel jsem tedy nastavit HUB (nebo jak se ta malá věc na přesné určení umístění zařízení jmenuje) tak jak byl na tom starým HDD. Nefungovalo to, ani když jsem ho úplně vyndal. Nevíte čím to může být? Nevim co ten blikající kurzor naznačuje. Zda to HDD nenajde nebo nenačte systém, atd... Děkuji za rady!

Add 1: ta malá vec sa volá jumper

Add 2: u notebookov typicky je správne umiestnenie jumpera - žiadny jumper, vyber ho odtiaľ preč. Prípadne pozri na web výrobcu toho HDD. Občas boli na HDD dodatočné jumpery na vynútenie nejakých režimov a podobne ale pochybujem aby to bolo ináč.

Add 3: Je málo pravdepodobné aby ti Win instalované na inom chipsete ako je tvoj, nabehli. Win instaluj úplne nanovo.

Tak, ako hovorí Mr.Brtník - vyskúšať, čo ste to kúpili.

.

Inak,
ten blikajúci kurzor - v ľavom hornom rohu, na čiernej ploche,
môže znamenať všeličo,
ale najskôr:

1. Disk, na ktorom je nekompatibilný systém - v tom lepšom prípade.
A treba ho znovu nainštalovať vo Vašom NB + zodpovedajúce drivery pre Váš konkrétny NB.
(Nenapísali ste, aký tam máte systém, aj podľa rozhrania PATA - zrejme nejde o novší NB,
a ak tam máte napríklad W2000 (neviem, nenapísali ste) môže byť problém aj s LBA, keďže tento "nový" HDD má 500 GB.
Ale to je tiež všetko riešiteľné.)

2. Chybný disk - ale vtedy, to po čase hladania oznámi (čosi ako) System sa nenašiel.
Ak je chybný - potvrdíte si to tak, že buď spustíte externe (cez CD mechaniku) napríklad Partition Wizard 5,
ktorý Vám zobrazí HDD - aj v prípade, že je chybný. Oznamom: Bad.
(Tam ho môžte sa pokúsiť preformátovať,
ale, ak ho hodláte vrátiť predajcovi, radšej nerobte nič.)

Ale, ak je v poriadku, zobrazí sa Vám tam - aj s prípadnými partíciami.

Potom, môžete ešte aplikovať externý systém (napr. CD, flash pamäť...) - a preveriť SMART,
t.j. zistiť, čo má ten HDD už za sebou.
Ale jednoduchšie a asi aj najrýchlejšie by bolo - inštalovať ho (za pomoci redukcie 2,5 na 3,5)
do iného PC - ako vyššie uvádza Mr.Brtník - keďže tam môžete spraviť obe kontroly:
Aj celkový stav, aj SMART (napríklad cez freeware HD-Tune).

vyzkouším toho wizarda jen co si půjčím externí mechaniku, jelikož ta moje interní mi už vypověděla.. tudíž musím počkat i s tou instalací windows (teď tam mají být XP, a ty tam taky pak nainstaluju). instalaci z jiných zdrojů (flash atd.) již řeším v jiném topicu, bohužel zatím neúspěšně. každopádně děkuji za postřehy a rady, doufám že HDD je v pořádku, a bude to jen systémové.
pak mě ještě napadlo, jestli by to mohlo takhle dělat, kdybych měl vadnou například základní desku?

Ak dovolíš - radu.

Skús smerovať k veci - a nie od veci.
(Lebo, to by potom mohlo byť ďalších 5 rôznych vecí...)
.
Ak nezvládneš inštaláciu cez Flash (resp. Bios Ti to neumožňuje),
tak sa zameraj na optiku - bez nej sa ďalej nepohneš.
(A až keď toto vyskúšaš (a nepôjde to), možeš uvažovať o ďalších možných chybách.)