Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr projektoru a pár základních dotazů.

Ahoj,
Na některé dotazy bych asi našel odpoveď na internetu, ale už to shrnu všechno sem.
Rád bych si vybral projektor, a zde je pár dotazů ohledně jeho koupi.

1) Který projektor, potřebuji aby na něm šlo přečíst to co jde na monitoru, a aby to mělo hezké barvičky a dobře se na tom koukalo na filmy.
2) Má projektor reproduktory a pokud jenom některý, vyplatí se, jsou kvalitní?
3) Projektor se připojuje přes HDMI ?
4) Na čem lze promítat?
5) Jaký rozdíl je mezi zelená stěna, bílá stěna, plátno.)
6) Musí se udržovat pevná vzdálenost od stěny, nebo si to můžu přizpůsobit?
7) Rve se to do zásuvky nebo tomu stačí počítač?

Díky za odpovědi, časem možná přijdu na další otázky.
Hezký zbytek dne.

Jojo, promítal jsi někdy diapozotivy nebo nějaký 8mm film?

pokud ano, tak se nad tím zamysli. Pokud ne, tak tě čeká historická zkušenost - ale doporučuju ti, aby ses napřed na nějaký projektor (a to jak funguje) zašel podívat.

Otázky typu "zelená stěna" jsou zcela mimo mísu. Pokud je rovná, je ještě jakžtakž použitelná bílá stěna. Totéž platí o zásuvce.

jinak připojuje se to přes VGA/DVI/HDMI/DP/composite (dle modelu a provedení) a repro je do počtu, na filmy ani náhodou (opět- už jsi viděl objem kvalitního repra? Sorvnej s velikostí projektoru)

edit: základní výkonový parametr projektoru je svítivost, následovaná rozlišením.

Který projektor, potřebuji aby na něm šlo přečíst to co jde na monitoru

musí mít co nejvyšší rozlišení - ideálně aspoň to co umí tvoje počitadlo. pokud myslíš vyšší rozlišení vážně, přichystej si tlustší peněženku.

Má projektor reproduktory a pokud jenom některý, vyplatí se, jsou kvalitní?

pokud by v té malé krabičce byly reproduktory, měly by díky vymezenému objemu zvuk telefonního sluchátka - čili něco co bys nechtěl nikdy v životě slyšet.

Projektor se připojuje přes HDMI

co si vybereš, to máš. předpokládám že polovina modelů bude hdmi umět. spotřebáci jsou dost prasata, propojovací kabely z číny prodávají za cenu národního pokladu, zvlášť pokud potřebuješ vlastní delší 10m.

Na čem lze promítat?

hladká bílá zeď stačí, ale na plátnu je to jistě hezčí.

Musí se udržovat pevná vzdálenost od stěny, nebo si to můžu přizpůsobit?

všechny projektory mají zaostřování (a m.j. taky korekci lichoběžníkovosti - to zas souvisí s úhlem zobrazení).

Jaký rozdíl je mezi zelená stěna, bílá stěna, plátno.

zelená stěna je vtip - to za tu investici nestojí, jakkoli by to jas projektoru mohl přebít.

Rve se to do zásuvky nebo tomu stačí počítač

jestli si myslíš že počítač utáhne 200W lampu přes usb nebo vga připojení, tak jsi upad.
ale ke všem vysněným krámům se jistě dá stáhnout návod.

A jaké rozlišení je na nějáké promítnutí plochy, dokumentu příp. filmu nejlepší (houby nejlepší, dostačující)?
Od filmů máme televizy, takže jen kdyby byl o ní boj.Případně mi nějáký projektor doporučte.
A ještě jeden dotaz.
Lze mít odlišné repro na projektor a na počítač, bez nějákého složitého nastavení? Prostě zapnu projektor, chci jiný repráky, jde to?

Opat zle polozene otazky.
Nie je podstatne rozlisenie, podstatny je pomer rozlisenia vs velkost plochy, na ktoru premietas. CIm vacsia plocha tym vacsie rozlisenie to je jasne. Je rozdiel premietat na bielu stenu a rozdiel premietat na biele platno.
Pozri BenQ, ja ich pcham vsade.
Ano mozes mat rozbne repro, projektor opat nie je podstatny, podstatne je premietace medium, vacsinou sa jedna o nb alebo pc, takze repro pripojis do pc/nb a ides.
Pokial by si si robil domace kino a zavesil projektor na stenu s tym, ze chces pevne repro projektory mavaju aj I/O zvukovy, ale osobne to takto riesit neodporucam (vacsinou ide totizto len o stereo).

No takhle, stačí mi dvě bedny.Ale nechci aby to hrálo u PC, ale u toho projektoru, takže to se dá zapojit do toho ? Jinak, plochu můžu mít poměrně velkou, ale aby to bylo sledovatelné ze 3 metrů.Co by jste doporučili ? A to plátno tedy koupím, jestli se ten kauf vyplatí.

Nemozes pozerat na 2m platno z 3m. Tvoje oci maju isty zorny uhol (teoreticky je to 140 stupnov, v praxi je to menej) a ked tento prekrocis mozog nuti oko hybat sa a po pozreti 1 filmu by ta fest bolela hlava.
Preto napr pri kupe tv musis zvazit z akej vzdialenosti budes to tv pozerat. Videl som v x domacnostiach pozerat 102cm lcd z 2.5m a to je zle.
2m platno (sirka) by si mal pozerat aspon z 5-6m. Platno urcite kup, zvol radsej pomer 16:9(10), vacsina filmov je v tomto formate a dnesne lcd tiez.

Bez si to vyzkouset do nejake prodejny, tady se odpovedi nedozvis. Pokud to chces jen na doma a nejsi narocny, tak ti staci rovna a nejlip bila zed. Na doma nemusis resit nijak slozite svitivost, protoze si zatahnes. Platno je samozrejme lepsi nez zed. Repracky v projektoru ti stacit budou, pokud budes v male mistnosti a doted ti stacil zvuk treba z notebooku. Obecne samozrejme ty repracky nestoji za nic. Jsou prilis maly.
Nejdulezitejsi na doma je podle myho zaruka na lampu. Nektery firmy maji treba i 6000h a 3 roky. Skoro vsechny maji ale zaruku jen pul roku, proto bych se soustredil na ty, co maji delsi. Je to treba Epson, ale poptej se v prodejne. Cena lampy je totiz obycejne vyssi nez pulka ceny levnejsiho projektoru.
Vzdalenost od platna je individualni, nektery projektory maji i dost dobrej zoom, treba zase Epson, maji tusim skoro 2x. To jiny nemaji. Pokud to budes mit na pevnym miste, tak zoom skoro nepotrebujes.