Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Voda v PC

Zdravím,

Vím, že je to určitě často diskutované téma, ale odpovědi zde jsem našel jen pro notebooky, můj problém je však jiný.

Něco jsem potřeboval udělat, tak jsem nechal otevřený case, chvilka nepozornosti a sklenice s vodou už byla na stole, voda skápla dolu a trochu jí nacákalo přímo do casu resp. trošku mokro nebo vlhko bylo na spodku základovky u PCI slotů, baterky, slotů pro zapojení switchů a LED kontrolek, menší stříkanec schytala taky grafická karta. V tu dobu byl počítač zapnutý, hned se ovšem sám vypnul, já hned vypnul zdroj a vyndal baterku ze základovky. Nechal jsem to prosušit 24 hodin, všechno se zdálo být suché, tak jsem zkoušel zapnout, nic se však neděje.

Jaké jsou možnosti, co se mohlo a nemohlo stát, co se mohlo a nemohlo poškodit a jak nejlépe teď postupovat podle vás? Jasně, komponenty můžu odzkoušet na jiných PC, ale co zkusit předtím?
MB: Gigabyte P35-DS4

Díky za odpovědi...

Spojením dvou drátů dochází k takzvanému zkratu. Voda vykoná stejnou činnost. Poškodit se mohlo cokoli.Pokud máš dost jiných komponent, můžeš je zkusit postupně měnit, začít třeba základní deskou. Třeba při tom nic dalšího neodpálíš.

Ano, jenže nejsou základní desky vybaveny něčím, co zabraňuje poškození při zkratu nebo poškození alespoň redukuje na nějaký okruh? Komponent doma nemám tolik, abych to mohl všechno odzkoušet, bylo by to moc složité

Holt náhoda je strašnej blbec, každopádně ke zkratku nemusí dojít pouze vylitím (resp. cáknutím) vody do PC, zvlášt u základní desky bych počítal s dotknutím s nějakým vodivým kovem, ale to je jedno, jsi si tím jistý? :)

hned se ovšem sám vypnul

Já ti to přeložím do běžné mluvy - něco ti tam chcíplo. Šlus a konec.
Zkoušej komponenty v jiným PC, jinou možnost nemáš. Začni grafikou a zdrojem, to se dobře montuje ven. A ještě předtím všechno očuchej, jestli něco smrdí spáleninou, tak je to horký kandidát.

Začni s tím, že v místním vyhledávači najdeš postupy, jak zprovoznit nefunkční PC. V každém případě vyjmi všechny karty. Vem holou desku, s ramkou i bez grafiky a pokus ji spustit - PWR soft. Jestli se nespustí větrák na zdroji a procesoru je buď zdroj nebo spíše deska po smrti. Další postup je přidávaní komponent, až do zjištění závady. Ochrana desky ve smyslu dotazu neexistuje! Pokud je deska v pořádku, jdi do kostela svaté panenky Marie a zapal svíčku, nebotˇse stal zázrak. V opačném případě do bazaru na rohu pro novou MB.

CPU je s velkou pravděpodobností O.K. Něž se mu totiž donesla zpráva o Cunami bylo už pravděpodobně po záplavách. Zkoušej komponenty máš-li možnost, jestli ne zkus požádat nějakého technika v servisu, aby ti ty nejdražší věci vyzkoušel. Mívají tam různé starší desky. Ostatně pokud se rozhodneš pro novou desku, tak to přímo projednej se servisem, že by jsi použil některé své součástky. A je to. Prostě máme rok záplav.