Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení PIR čidla

Omlouvám se předem za dotaz mimo zaměření poradny. Ale domnívám se že se zde najde mnoho lidí, kteří by mi mohli pomoci.

Mám PIR čidlo (CROW MH-CRT), z něj vedou 4 vodiče - 2 napájecí a dva pro připojení relé.

Relé mám viz foto (je tam schéma relé). Jedná se mi jak zapojit toto relé, aby když čidlo detekuje pohyb, tak aby se výstupní svorky spojily (nepotřebuji tam žádné napětí, jedná se mi pouze o uzavření okruhu obvodu který je připojen na výstup).

Jde k tomuto vůbec použít toto relé? Ještě mám k dispozici přepínací relé M4-12H.

Napajecí zdroj mám 12V/100mA.

Bylo by ideální kdyby mi někdo nakreslil do obrázku relé kam zapojit těch 8 vodičů:

2 napajecí ze zdroje
2 pro výstupní obvod
2 napajeci do cidla
2 od cidla ze svorek "relay"

Děkuji za rady!

relé

PIR čidlo

:-)
je to MH-CRT, kdyz se podivas na fotku PIR čidla (viz odkaz v otázce), tak je to tam napsany. Je to stare cidlo, takze se uz nejspise ani neprodava.

Abych nastinil co zamyslim:

chci si udelat levny jednoduchy gsm alarm. Mam PIR cidlo s rele a zdrojem a mobilni telefon. Na mobilni telefon ke kontaktům na klavesnici (napr. k cislici 9) pripajim dva vodice. V momente kdy se vodice spoji, tak je to stejne jako kdyby si drzel danou cislici -> rychla volba->vytoceni daneho cisla. Tyto dva vodice chci pripojit k rele. Ktere zabezpeci zkratovani vystupnich svorek v pripade ze cidlo detekuje pohyb.

podla tych tvojich screenov to rele asi pouzit nepojde ptz tipujem podla oznacenia ze to je na 6V (aj ked informacie neviem najst lebo je to 100rocne rele z DDR, neskusal by som to ptz ked zhori vinutie mozes odpalit aj ten senzor)

M4 12H by sa malo dat pouzit, svorky "RELAY" z cidla zapojis predsa na cievku rele. Cievka je to co sa na rele znaci ako obdlznik a idu z toho 2 draty.

Nakreslene to tam mas, zospodu. Datasheet M4-12H najdes googlom za 3sekundy.
Cievka u M4-12H su tie 2 svorky ktore su dalej od ostatnych. Polarita je nepodstatna proste ich pripojis na svorky "RELAY".

P.S. napajaci zdroj napojis na cidlo na + a - samozrejme. Za predpokladu ze to cidlo je urcene na 12V DC (info neexistuje takze si to musis zmerat ze kolko V tam je ked to este funguje niekde v stene)

P.S.2. ked chces riskovat to 100rocne DDR relay tak aj tam mas nakresleny obdlznik a z neho idu 2ciary (resp jedna ciara na 2 kontakty). To su kontakty cievky. BTW. Ja by som akekolvek DDR veci zasadne uz len vyhodil do smetia. To snad nefungovalo ani ked to bolo nove :)

no tak napsany to ze spoda na tom rele neni,ale to je jedno. A datasheet na googlu k m4-12h nenajdes ani za ctvrthodiny,natoz za 3 sec. :-)

Ale kazdpopadne sem rad ze mi poradis.

Nakreslil jsem jednoduchy schema obvodu, koukni na to a prosim dopln kam co pripojit. Diky

schema

Karle, většinou nikoliv. Bývá to tak, že v senzoru je spínací tranzistor, takže se +napájení připojí na relé a druhý konec relé na příslušný vývod senzoru. Kromě toho je paralelně k relé dobré dát diodu v závěrném směru, čímž se chrání ten spínací tranzistor před průrazem.

Este je jedna moznost - a to ze ten modul so senzorom uz obsahuje rele, a teda nepotrebujes ziadne dalsie rele a zapojis svorky RELAY priamo na mobil. To by ale bolo treba najprv overit ohmmetrom aby si neodpalil mobil - kazdu svorku relay zmerat oproti + aj - svorke, ak tam je z oboch svoriek "RELAY" nekonecny odpor, tak uz ten modul obsahuje rele a pripojis to priamo na mobil.
Alebo najst si nejaky popis toho senzor modulu a tam to bude napisane ci to "RELAY" je uz vystup nejakeho interneho rele. podla mna je to celkom pravdepodobne (spina sa tym sand nejake 220V zariadenie priamo, nebude tam monter este kdesi montovat dalsie rele)