Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno taktování procesoru

dobrý den,mám procesor intel celeron D 3.06ghz D347 fsb 533mhz a zvýšil jsem si rychlost z fsb z puvodnich 133 na 135 nvm jestli to je taktování myslim že jo protože jsem v biosu nic jiniho co by zvedlo takty procesoru nenasel postupne to budu zvedat dal ale potreboval bych nejaky program na overeni stabilyti a nvm na co jeste pls poradte.A rovnou bych chtel pozadat MM tanka jestli by mi odpověděl na muj dotaz u teto jeho nabidky: http://bazar.poradna.net/d/view/780-ramky-2-2g-800 -zn-patriot-procesor-e6300-box-chladic?page=r1174 koupil bychto jestli to jeste máte

Přetaktování je možné provést buď změnou frekvence CPU pokud je odemčený, není-li potom změnou FSB. V druhém případě to má přímý vliv na vše co visí na severním můstku - tedy paměti a grafiku. Stabilita těchto dalších součástí může být různá a je nutno postupovat po malých krocích až do bodu, kdy je systém naposled stabilní. Dále to už je na individuálním posouzení co je únosné. I lehce nestabilní systém lze za určitých okolností strpět. Předpokladem je efektivní chlazení všeho.
Samostatnou kapitolou je overclocking GPU tedy grafiky.

Podle mě absolutně nemá cenu ten procesor taktovat. Pravděpodobně se s FSB zvyšuje i rychlost AGP/PCIE(?)/PCI a hdd takže pokud bys dosáhl nějaké smysluplné FSB (třeba 150) tak se může sekat grafika/nebo "odejít" data na disku.

Aha já si toho bazaru nevšiml, odpověděl sem přes soukromou zprávou.

MM_tank, 01.11.2010 13:06
----Pravděpodobně se s FSB zvyšuje i rychlost AGP/PCIE(?)/PCI ----

Tedy nikoli pravděpodobně, ale zcela jednoznačně, protože všechny komponenty jsou FSB frekvencí taktovány. Např.: Je-li např-: FSB=100MHz potom PCI je 1/3*100MHz tedy 33,3MHz, AGP=66,6MHz atd. Jakýkoliv posun FSB potom hýbe těmito frekvencemi v uvedeném poměru. Data z disku neodejdou, ale PC díky některé komponentě, která na to nemá zatuhne. Ztratí se pouze neuložená data v RAM. Tady se vlastně netaktuje pouze CPU ale viceméně celá sestava. To také navyšuje výkon mnohem více než při přetaktování samotného CPU což je něco jiného.

existují staré desky s tzv. AGP lockem který zafixuje agp i pci. Nepamatuji si ale žádnou na intelu P4 která by to uměla.Z amd např via kt880 a myslím nforce2 (výrobce desky to ale často neaktivoval).
Ztráta dat na disku je realita, pří náročnějších přenosech se může přetaktovaný disk "kousnout", viděl sem (a dávno předtím i zažil problémy s např starými cyrixy 300+ které měli fsb 83)

Myslím že i když by to náhodou bylo stabilní na 150mhz tak výsledná rychlost procesoru 3450mhz nic neřeší. Je to prostě starej celeron s násobičem 23 a 512kb cache. Prostě to na hraní her i po přetaktování nemá cenu. Nehledě k tomu že box chladič co k tomu celeronu dávají (nižší,bez měděného jádra) to asi nezvládne uchladit.

to asi ne no nemam tam ani pastu jednou jsem ho totiz pri vysavani uvolnil, jo a ten procak od tebe neberu je to dobra nabidka ale doma mi to zathrli i kdyz sem si to chtel platit ze svyho,asi pro me bodou mit k vanocum zakladovku s jinym socketem a takze i novej procak.Snad ten celer do ty doby neroztavim