Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dva systémy na jednom disku

Dobrý den,
chtěl bych poradit. Mám 500 disk a chci na něho 2 systémy, ale stejné. Mám win xp a chci aby při najíždění než naběhnou win to dalo nabídku na který. Používám plno programů a jiné nastavení než ostatní členové rodiny a chtěl bych to mít úplně zvlášť aby si tam mohli dělat co chcou. Jde to? A jak to udělat? A pokud by bylo možno, když zkopíruju teď fungující systém jesli by tam šel dát?

Jo to jo, ale já to chci tak, aby nemuseli mít všichni naistalované ty programy a třeba výchozí programy pro nějaké věci abych mohl mít jiné a ne to furt přes něco otevírat atd. Prostě uživatlské účty nemají takové možnosti nastavení jako bych potřeboval

aby to ostatní neměli

ti snad může být jedno co je ve společné nabídce start. pokud si ohlídáš ať to necpe ikony do allusers na plochu, nebude je to nijak obtěžovat.
ostatně ikona z nabídky start z allusers se dá taky přestěhovat do tvé větve:
C:\Documents and Settings\uživatel\Start Menu\Programs

neměnilo jim to nastavení

to snad dělají jen extrémně debilní programy pro windows98, které nepočítají s více uživatelskými účty ani nejde uložit nastavení do vlastního profilu/registru místo do společných adresářů \windows nebo \program files.

u dvou různých instalací máš v xp trochu problém - nastartovaný systém ti snadno může zasahovat do dat druhého systému - lehce tam změní přístupová práva neběžícího systému. xp nainstalovaná na druhý (logický) disk už nejsou jako c: ale až e: nebo jiné písmeno - u hloupějších programů to může působit problém.
(společné zaváděcí soubory přitom leží na disku prvního systému.)
takto nainstalovaný systém win xp se hůř zálohuje, protože ho musíš obnovit taky na rozdělený disk na druhý oddíl (první může mít symbolickou velikost, jen musí být vidět).

se dvěma licencemi se obtěžovat nemusíš - windows jsou na jednom pc a současně běží jediná instalace. ms to možná kdysi vykládal jinak, ale pak taky rezignoval a léta nechal prodávat oem "legalizační" verze bez oem železa - aby vůbec něco prodal.

tak jo díky, mělo by tam teda jít nastavit ať v té nabídce nejsou ty programy atd. A jen třeba, dám příklad otec používá na vše win media player, já třeba filmy přehrávám v classicu a hudbu winamp a jak udělat, aby mě se to jako výchozí program otvíralo takto a jemu ve wmp. Nebo internet, já mám operu, on bohužel firefox a nebo internet explorer. A je takových věcí víc a jsou kůli tomu vždy problémy.

Poznámka na okraj:

Klidně můžeš mít na PC vícekrát XP (na různých logických discích). Budeš ale potřebovat na dvoje XP dvě licence - jinak je to nelegální. OEM můžeš použít jen jednou, je "svázána" s PC, na kterém byly XP nainstalovány. Pokud máš plnohodnotné krabicové XP, můžeš je instalovat kamkoliv (po odinstalaci na předchozím PC).

Hádat se klidně můžeš. Podle mě potřebuješ dvě licence, protože máš dvě instalace.
Nevyužití jedné licence ve stejné době 2x s tím nemá nic společného.

Přečti se EULA, hned první bod 1.1

1.1 Instalace a použití. Na POČÍTAČI můžete instalovat, užívat, zobrazovat a spouštět pouze jednu kopii SOFTWARU a přistupovat k této jedné kopii.

Pokud "písané" neplatí (viz lední brtník, a platí něco jiného), nevím - zas tak moc mě to nezajímá (dvoje XP na jednom PC opravdu nepotřebuji). Vidím ale rozdíl třeba s nejmenovaným antivirem, kde existuje licence na 3 PC; ptal jsem se na supportu, zda opravdu lze sw legálně instalovat "na 3PC" a ne "třikrát". Bylo mi odsouhlaseno to první a proto jsem antivir bez obav nainstaloval do obou dualbootovaných OS s tím, že mi ubyla jen jedna možnost instalace.

Elegantní, ale neobyčejně nepohodlné, legální spouštění několika instalací jedné zakoupené licence OS na jednom PC vidím jedině v zálohování & obnovování obrazů systémového disku (Acronis, Norton...).

Nainstaluješ na PC holý systém. Zazálohuješ "1".
Nainstaluješ všechny programy a upravíš nastavení pro uživatele A. Zazálohuješ "2".
Obnovíš zálohu holého systému "1", nainstaluješ programy a nastavíš pro uživatele B. Zazálohuješ "3".
atd pro C, D...
Nyní chce PC užívat třeba uživatel A. Obnoví si zálohu "2", pracuje, po skončení zazálohuje "2".
Nyní chce pracovat uživatel B. Obnoví zálohu "3", pracuje po skončení zazálohuje "3".
Nyní chce opět pracovat uživatel A. Obnoví si poslední zálohu "2", pracuje, po skončení opět zazálohuje "2".

Jednoduché, že? ]:) Ale podle mě jediné právně neprůstřelné faktické užívání jednoho OS (jedné licence) "vícekrát".