Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mandriva-Linux one 2010 -spring

Ahoj !
Chtel bych se blíže seznámit s OS .Madriva Linux one2010-spring ,a podstata věci je ,jestli mám přídat další HDD nebo zda je možné nainstalovat na stávající Hdd , kde je nainstalován windows xp.
Velikost hdd je 149GB , volných je 79% hdd . 21% obsazeno,
nebo naistalovat na externí disk.

A to sa pytas akoze co teraz? Pokial nemas disk dopredu rozdeleny ponukne ti instalator jeho rozdelenie, velmi pravdepodobne vsak nie bezstratove, cize by si prisiel o data. Preto je dobre mat pripravenu dopredu volnu particiu, ktoru si uz instalator moze "nasekat" na dalsie podla potreby (kludne vsak skus aj instalaciu na jeden diskovy oddiel).
Zisti si, ci vie instalator bezstratovu pripravu oddielu (myslim, ze nevie), ak nie musis si oddiel pripravit dopredu (staci volne miesto na disku nemus to byt ani oddiel).

a) pro seznámení s Mandrivou ( Ubuntu atd..) pro začátek stačí používat jako live CD/DVD
b) na wiki je dobře popsáno, co jednotlivé volby znamenají

Mně se osvědčilo nechat na disku oddíl C: s Windows a zbytek disku prázdný, bez oddílu a tedy ani neformátovaný. Pak jsem vybral volbu " použít největší volné místo a nechal instalátor toto místo automaticky rozvrhnout ( to jsem instaloval Ubuntu, ale nástroj na dělení disku má Mandriva podobný). V linuxu se nepoužívá označení na C: a D: atd.. V programu je názorně graficky znázorněno, jak je disk rozdělen. Klidně bych použil třetí volbu- použít volné místo na oddílu Windows.

Při instalaci madrivy na pevný disk a výběru Použít existující oddíly vyberu oddíl na grafu sda 8:8GB ext ,atd až se dostanu na okno Madrivas Produkt Range 2010.Po několika minutách se zaplnilo modře 5.čtverčků poa si 20ti minutach 8.čtverečku,asi po 75 minse to dostalo na 13,čtverečků pak dlouho,dlouho nic ,když se to dostalo téměř do púlky tak to na jednou běhm chvilky přefičelo střed grafu instalace a zůstaloto 14.čtverečků před koncem a ani po dalši hodině a půl nedojel graf instalace dokonce.
Při použíti Vlastní rozdělení disku náslleduje tohle:
Musíte mít kořenový oddíl k jeho vytvoření musíte použít existující oddíl,nebo vytvořit nový zvolit přípojný bod a nastavitho/
Detail:Adresář připojení /mount point/:home
zařízení sda5
Název svasku Mandriva
Typ:journallised FS :ext4.
Velikost 8:8GB /5%/
Naformátovaný
Přípojený tohle je po vlastním rozdělení disku.automatické rozložení nejde použít /Hlášení :malo mista na disku /
když chci jít dál tak se objeví to hlášení :Musíte mít křenový

Jak jsem výše popisoval,ani shruba po 3.hodinách se instalace OS nezdařila i po vužití několika možností instalace ,nevím co stim mám dělat nebo kde je chyba ,ale istalaci provádím podle návodu,
mám udělat nový obraz ISO a skusit instalaci znovu?
po neúspěšné instalaci to na disku vypadá takto:

snap2010

Pro první seznámení s Mandrivou doporučuji jí nainstalovat do VirtualBoxu. Pozor na edici One, je silně orubaná a má jen minimum aplikací. Nemusí to být na závadu, když si nastavíš správně zdroje na: easyurpmi.zarb.org . Pak můžeš online nainstalovat všechny programy z distribuce a že jich je halda! Přeji hodně úspěchů, já jedu na Mandrivu na ostro jak v celé firemní kanceláři, tak i doma a na laptopech již několik let a Windows mi vůbec nechybí. Nebudeš-li cokoliv vědět, nestyď se znova ptát.